Son Dakika
18 Haziran 2019 Salı

Sınır’da kimyasal önlem

24 Ağustos 2013 Cumartesi, 12:28

ŞANLIURFA’nın Suriye sınırındaki Akçakale İlçesi’nde bulunan sınır kapısında, Suriye’den gelebilecek kimyasal tehlikeye karşı önlemler artırıldı.

www.haberhurriyeti.com / GÜNDEM
Suriye’de rejim güçlerinin kimyasal silah kullandığı iddiası, Akçakale Sınır Kapısı’nda önlemlerin artırılmasına neden oldu. Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nden Akçakale Sınır Kapısı’na görevlendirilen, kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer (KBRN) keşif aracı, olası saldırıda kimyasala maruz kalanları tespit etmek için aktif hale getirildi. KBRN keşif aracı ile gümrük sahasına konuşlandırılan 9 kişilik ekip, Suriye’den gelen yaralılar ile kimyasal saldırıya maruz kaldığı şüphesi bulunan Suriyeliler’i kontrol ediyor. KBRN keşif aracındaki sistemle ise 3 kilometre mesafeden kimyasal tehdidi algılanabiliniyor. Kimyasal bulgu rastlanması halinde, gümrük sahasındaki araçta ilk müdahalesi yapılan Suriyeliler, daha sonra Akçakale Devlet Hastanesi’nde kurulan özel birime götürülüyor.

Yetkililer, şu ana kadar ilçeye gelenler üzerinde kimyasal bulguya rastlanmadığını bildirdi. – Hadi KURT/ AKÇAKALE (Şanlıurfa), (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri