Son Dakika
14 Kasım 2019 Perşembe
”

SİYASİLER ‘ENGEL’ ENGELLİ!

Özel Eğitim Uzmanı Güven Aksaray; ”Hiçbir siyasi partinin, yerel yönetimlerin ve de bunlara bağlı doğan küskünlüklerle engelli  STK’ların uzun ya da kısa vadede programı olmuyor. Böylelikle engellilerin sorunları gittikçe büyüyor. ”

04 Aralık 2018 Salı, 22:37

Özel Eğitim Uzmanı Güven Aksaray, engellilerin Türkiye’deki ana sorunlarını değerlendirdi. Aksaray, konuyla ilgili iddialı bir tespitte bulundu ve ‘Türkiye’de Siyasi Partilerin uzun vadeyi geçin, kısa vadeli dahi bir Engelli programı yok. Deyim yerinde ise partilerin tamamı “engelli” engelli” dedi.

Engelliler Yasası çıkalı 13 yıl olmasına rağmen, yasanın gereklerinin yerine getirilmemesinin ötesinde denetimsiz kaldığını belirten Aksaray, şu noktalara dikkat çekti;

”Yıllarca özel eğitimde çalışan bir öğretmen olarak, söyleyebileceğim şey; engellilerin sorunları dağ gibi. Tespitlerde tartışma götürmeyecek üç önemli sorun var. Eğitim, istihdam ve sosyal güvence. Bunlara paralel şartların yarattığı olumsuzluk yeşeren umutların yeniden umutsuzluğa dönüşmesine yol açıyor. Nedir bu? En önemlisini söyleyeyim. Evden çıkarmak istediğimiz engellilerimizin, çevre sorunları nedeniyle yeniden eve dönüşünü görüyoruz. Yerel yönetimlerin hiç bir zaman STK (sivil toplum kuruluşları) ile iş birliğine  girmemesi bu sonuçları doğuruyor. Bu arada hiçbir siyasi partinin, yerel yönetimlerin ve de bunlara bağlı doğan küskünlüklerle engelli  STK’ların uzun ya da kısa vadede programı olmuyor. Böylelikle engellilerin sorunları gittikçe büyüyor.

Örneklerini sıralamak gerekirse;

Kentlerde ulaşım  için toplu taşıma araçları planlanırken engelliler hala unutuluyor. Eğitim ve istidam en önemli sorunları. Seçme ve seçilme haklarındaki sorunlar görmezlikten geliniyor. Ortak kullanım alanlarında kullanma hakları oturmuş değil. Bilgi, iletişim ve adalete erişemedikleri ortamlar var. Toplumsal yaşamda etkin hak sorumluluklarda eşitlik ilkesi sallantıda. En önemlisi, 2022 engelli maaşı ve evde bakım ücretlerinde hane halkı geliri değil, bireyin geliri baz alınması haksızlığını yaşıyorlar. Çeşitli engel gruplarının tıbbi cihazlar, medikal malzemeleri üzerinden katkı payı ödemek durumunda kalmaları da engellerine engel ekliyor. Katkı payları kaldırılmalı. Daha o kadar sorunları var ki hangisini anlatalım? İsteklerinin tümü İnsan Hakları Beyannamesi’nde mevcut. Ve o doğrultuda uygulamalar beklentisindeler. Yani; insanca yaşamak, eşit hak ve özgürlüklere sahip olmak. Bugün 3 Aralık. Dünya Engelliler Günü. Yarın 4 Aralık ve her şey aynı kalacak.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz