Son Dakika
17 Kasım 2018 Cumartesi

Şimdi değilse ne zaman?

Planlandı, planlanıyor diye yıllardır atıl durumda bekletilen İzmir İnciraltı, istemezükçüler yüzünden derme çatma yapılarla gecekondu mahallelerine döndü. Oysa Boğazdan sonra Türkiye’nin en kıymetli yeri olan yer çevreci anlayışla planlanırsa, İzmir’e Türkiye’ye döviz akacak.

16 Ağustos 2018 Perşembe, 15:32

Geçtiğimiz günlerde İzmir Körfez Geçişi’nin idare mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurulmasına tepki gösteren İnciraltı Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karabulut, “Artık yeter, İnciraltı’nın İzmir’e kazandırılmasını engellemek için yıllardır çaba sarfedenlerle, İzmir Körfez Geçişi projesini engellemek isteyenler de aynı gruplar. Bu ‘istemezükçü’ grupların İzmirliler’e hep yukardan bakmalarına artık yeter. Mahkeme kararına saygı duyuyoruz ancak eksiklikler düzeltilerek İzmir Körfez Geçişi mutlaka şehrimize kazandırılmalıdır” dedi.

İnciraltı yabancı yatırımcı çekecek

Ekonomik olarak ülkemizin adeta saldırı altında olduğu bu günlerde sonuna kadar hükümetin yanında olduklarının altını çizen İnciraltı Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karabulut, “İnciraltı toprak sahipleri olarak bugüne kadar hep ülkesine bağlı, birlik ve dayanışma içerisinde olduk. Toplamda 5 milyon metre kare olan topraklarımızda bugüne kadar planlamada hiçbir şartımız olmadı. İnciraltı planlamasını hep sabırla bekledik ve bazı zamanlar yalnız kalsak da sesimizi hiç yükseltmedik. İnciraltı toprak sahipleri olarak Türkiye’nin en güzel yeri olan, Kasım 2016 tarihinde eski Başbakan şimdiki Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Binali Yıldırım’ın talimatı ile başlayan İnciraltı planlama sürecinin biran evvel tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu. İnciraltı’nın doğru ve sağlık turizmi odaklı planlanması ile ülkemize doğrudan 10 milyar dolar yabancı sermaye çekeceğini, İzmir’de 15 bin kişiye istihdam sağlayarak, işsizliği aşağılara çekeceğini dile getiren Karabulut, sözlerini şöyle sürdürdü; “İnciraltı’nın bugün kamuya faydasız olarak beklemesi, bugünkü durumu ve plansız her geçen gün, kenarından, kıyısından kemirilerek yok olmasını izlemek İzmir’i sevmemek, vatanını sevmemektir. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum; İnciraltı planlaması biran evvel biterse İzmir büyür, ülkemiz büyür. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy;  İnciraltı planlanırsa İzmir turizmde sıçrama yapar, ülkemize büyük katkı koyar. Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca;  2500 yıllık uluslararası marka olan Agamemnon kaplıcaları, İnciraltı planlanırsa sağlık turizminde marka olur, İzmir kalkınır, ülkemiz kalkınır. Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli; İnciraltı’nın bugün tarım vasfı kalmamıştır, kalkarsa plan gelir İzmir kazanır, ülkemiz kazanır. İnciraltı toprak sahipleri olarak ne bizlerin ne de ülkemizin kaybedecek vakti olmadığından bizler devletimizin, hükümetimizin dün olduğu gibi bugün de yanındayız, biran evvel sürece katkınızı, desteğinizi ve ilginizi bekliyoruz.”

İnciraltı’nda kayıp çok büyük

İnciraltı’nın planlanmasıyla İzmir’e yıllık 3 milyar TL ekonomik katkı sağlayacağını vurgulayan Karabulut, “2013 yılında İnciraltı planlamasının iptal edilmesi ile bugüne kadar şehrimiz ve ülke ekonomisi 15 milyar TL kayba uğramıştır. Ayrıca İnciraltı Planı iptal edildiğinde sevinen kesimler, iki kez Expo’da aday olmuş, tüm dünyanın tanıyıp hayran olduğu yerlere Nargile salonları, düğün salonları, mangal bahçeleri yapılmasına, akşam müzik seslerinin birbirine girdiği bir yer haline gelmesine neden olmuştur. Kimse bize yokmuşuz gibi davranamaz ve şehrin göbeğinde, artık tarım yapılamayan 100 yıldır sahip olduğumuz topraklara plan istedik diye de rantçı diye yaftalayamaz. İzmir’in sahibi sadece sizler değilsiniz, İzmir’in sahibi İzmir’de yaşayanlar yani bizleriz” şeklinde konuştu.

İzmir kazansın, ülkemiz kazansın

 

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Karabulut, şu ifadeleri kullandı; “İnciraltı İzmir ve ülkemiz için önemli bir değer. Sizlerin onayı ile başlayan yeni İnciraltı planlama sürecinin önünde vatanını seven kimse durmayacaktır. Biz İzmirliler olarak engel olmaya çalışanların karşısında duracağımıza söz veriyoruz. Yeterki 40 yıllık sorun çözülsün ülkemiz kazansın, İzmir kazansın, İzmirli kazansın.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO