Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi

SGK’DAN RAPOR PARASI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

SGK tarafından yetkilendirilmiş bir hekim veya sağlık kuruluşlarından rapor alınmış olmasının yanında, iş göremediği tarihten başlayarak öncesindeki bir yıl içinde en az 90 Gün pirim ödemesi şartı aranır.

18 Kasım 2018 Pazar, 21:57
Rapor parası almanın şartları

Rapor parası olarak ifade edilen GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLiK ödeneği meslek hastalığı, iş kazası, hastalık ve analık hallerinde belirtilen sigortalı vatandaşımızın iş göremediği hallerde verilen ödenek olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu ödenekten faydalanmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken hususların başında, SGK tarafından yetkilendirilmiş bir hekim veya sağlık kuruluşlarından İSTİRAHAT RAPORU alınmış olması şartıdır. Diğer önemli hususta, vatandaşımızın iş göremediği tarihten başlayarak öncesindeki bir yıl içinde en az 90 GÜN kısa vadeli sigorta pirimi bildirmiş olmasıdır.
İstirahat raporu aldığınız hastanelerin SGK ile anlaşmalı olması şart değildir. Yeter ki Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hekimlerce düzenlenmiş olsun.
Eğer özel bir muayenehanede çalışan hekim tarafından düzenlenen bir rapor aldıysanız ne olur?
Herhangi bir sağlık tesisine bağlı olmaksızın özel muayenehanesi olan hekimler tarafından sigortalı çalışan vatandaşlar adına düzenlenen raporlara istinaden istirahatli bırakıldığı sürelere ait geçici İŞ GÖREMEZLİK ödenekleri ÖDENMEYECEKTİR.
RAPOR PARASI NASIL ALINIR?
İlk aşama olarak işçinin istirahat raporunu alıp işverene vermesi gerekmektedir. İşveren , beş gün içinde e-rapor sistemine girmektedir. SGK yetkilileri raporu inceleyip onay verdikten sonra onaylanan rapor için PTT’ ye ödeme talimatı gönderirler. Sigortalı vatandaşa gönderilen SMS mesajından sonra vatandaşımız PTT’ye giderek rapor parasını çekebilir.
RAPOR GÜNLERİ HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER 
Çalışma ve Sosyal GÜvenlik Bakanlığınca yetki verilmiş işyeri hekimi bir kerede en fazla  İKİ GÜN istirahat verebilir. Ayakta tedavilerde ise hizmet sözleşmesine istinaden bir veya daha fazla işveren tarafından çalıştırılan sigortalıya tek hekim raporu ile bir seferde en çok 10 GÜN istirahat verilebilir.
Eğer sizler 4-a veya 4-b kapsamında sigortalıysanız bir takvim yılı içinde tek hekim tarafından ayakta tedavilerde verilecek istirahat sürelerinin toplamı olan  40 GÜNÜ geçiremezsiniz. Peki bu süreyi aştığı takdirde ne yapmalı? Bu süreyi aşan istirahat raporlarında SAĞLIK KURULLARINCA düzenlenerek işlem görmesi yeterlidir.
RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR?
İşverenin raporu SGK’ ya bildirmesinin üzerinden en geç 15 gün geçmesiyle birlikte PTT üzerinden sigortalı vatandaşın hesabına yatırılmaktadır.  Bu ücretin hesaba geçmesiyle birlikte iki ay içerisinde sigortalı vatandaşımız tarafından alınması gerekmektedir. Bu zaman dilimi içerisinde alınamayan ücretler SGK’ya tekrar iade edilir. Bir veya iki gün gibi kısa sürelerde alınmış raporlar için SGK iş göremezlik parası ödememektedir.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri