Son Dakika
20 Temmuz 2019 Cumartesi

SEV  YAŞAT  OKU

12 Nisan 2019 Cuma, 14:45

Yüce Allah’ın peygamberlere vahyettiği kitaplara ilahi kitaplar deriz. İlahi kitaplarda insanlığa  Allah’ın emir ve yasakları , öğütleri helal olan davranışlar haram olan yasaklar ayrıca kişilerin topluma, ailesine ve kendine karşı olan sorumlulukları bu kutsal kitapların içeriğini oluşturmaktadır. Suhuflar dışında  ilahi kitaplar dört tanedir. Geliş sırasına göre birinci sırada Hz.Musa(a.s)’a Tevrat indirilmiştir. İbranicedir. Yahudilerin kutsal kitabıdır. Verdiği ilk belirgin mesaj ”YAŞAT” yani öldürme ,incitmedir. İkincisi Hz.Davut (as) indirilen Zebur’dur. İbranicedir,Yahudi ve Hristiyanlar tarafından dini törenlerde okunur. Üçüncü sırada Hz.İsa (as)’a verilen İncil gelir. Hristiyanların kutsal kitabıdır. İçeriğinde Hz.İsa’nın doğumu , yaşantısı, SEVGİ temelli öğütler yer alır. Ve en son din..Allah’ın indinde tek din son peygamber. Tüm kitapları ,içerikleri , ilahi öğütleri kendinde cem etmiş toplamış. Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV) efendimize inen mucize KURAN-I KERİM. İslam dininin müslümanların kutsal kitabı 610 yılının Ramazan ayında Arapça olarak inmeye başlamıştır.  Kuran-ı Kerim toplumun ve kişilerin yaşamlarındaki ahlaki ,hukuki,inanç, ibadet ayrıntıları, insan, ahiret ve evren hakkında bilgiler verir. Peygamberimize Rabbimin ilk hitabı ”OKU”dur.

Kutsal kitapların bazıları tahrif edilmiş olsa da içinde hakikat kırıntıları vardır. Kuran ayetleriyle ortak özellikte olmaları aynı kaynaktan geldiğine işaret eder. Özü yönüyle aynıdır. Ortak inanç tevhid inancıdır yani Allah’ın  birliği yaratıcılığı.Dört kitabı biraz incelediğimizde ortak öğütler gözümüze çarpar:

1) Allah’a iman ve itaat ediniz.

2) Anne ve babanıza hürmet ediniz.

3) Komşunuzu kendiniz gibi seviniz.Komşunuzun malına evine göz dikmeyiniz.

4) Zina etmeyiniz.

5) Birbirinizi seviniz.

6) Gıybet etmeyiniz doğru sözlü ve adaletli olunuz.

7) Katletmeyin,öldürmeyin, incitmeyin…

Evet Allah’ın insanlığa ortak mesajı OKU  SEV  YAŞAT. Merhametliler merhametlisi sevgi timsali Rabb’imizin bizlere hitabını ne kadar duyuyor anlıyor uyguluyoruz. Kuran’ın ilk ayeti ilk suresi Alak Suresi’nde İkra ”OKU” diyor.Araştır ilimle bilgi sahibi ol. Sonra Rahman Suresi 1-2-3 ‘de ”Rahman olan Allah Kuran’ı talim etti ve insanı halk etti.”diyor. İsra Suresi 14 ‘de ”Oku nefis kitabını oku”diyor.

Kuran = İnsan ise kendimizi bilmemizi bulmamız gerektiğini  kendi nefs kitabımızı okumamız gerektiğini anlatıyor.Nefs bizim özümüzse Rabbimin isteği ortada Kendinizi ,hayata geliş amacınızı insanlığınızı bulunuz diyor. İnsanlığı bulmanın temelinde Allah sevgisi Allah’ın sevdiklerinin sevgisi yatıyor. Sevgi kalbin saflığıdır. Kişi sevdiğinde var olur dirilir. Yaşam başlar. Tevrat’ta” Yaşat” diyor öldürme.. Güzellikleri öldürme , canlıları öldürme, sevenlerini kötü sözlerinle öldürme , içindeki çocuğu da öldürme yaşat yeşert. Birinin yüreğine sevgiyle dokunduğunda dokunduğun yüreğe baharın geldiğini çoraklaşmış yüzeyin yeşerdiğini rengaren çiçekler açtığını  O kişiden mis gibi kokular geldiğine şahit olursun. Allahın rızasını kazanmak için Okuyalım..Sevelim..Yaşatalım..

Sevgi dili ; dilin zirvesidir…

HAFTANIN  AYETİ

İman edip salih amellerde bulunanları karanlıklardan nura çıkarması için Allah’ın ayetlerini size apaçık okuyan elçi de gönderdik. Kim iman edip salih amelde bulunursa Allah onu içinde süresiz kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan cennetlere sokar.Allah, gerçekten ona ne güzel rızık vermiştir.  TALAK SURESİ 11. AYET;

HAFTANIN HADİSİ

Peygamberimiz Hz.Muhammet (SAV) buyurdu:

Allahın kullarından birtakım insanlar vardır ki ne peygamberdirler ne de şehiddirler.Lakin Allah katındaki mevkilerinden dolayı onlara hem peygamberler hem de şehidler gıpta edeceklerdir..

Onlar akraba olmadıkları ve maddi yönden hiçbir çıkarları da bulunmadığı halde birbirlerini yalnız Allah için sevenlerdir.

Vallahi onların yüzleri nurdur, şüphesiz onlar nur üzere olacaklardır.İnsanlar korktuğu zaman  onlar korkmayacak, üzüldüğü zaman onlar üzülmeyeceklerdir.

HAFTANIN ESMASI

EL VEDUD

El Vedud ; çok seven ve çok sevilen demektir. Allah mutlak sınırsız eşsiz ve benzersiz sevginin kaynağıdır.İsmin başındaki belirlilik takısı ,bu sevginin sahibinin her açıdan mükemmel olduğunu ve O’nun sevgisinin sevgi türünün zirvesi olduğunu gösterir.

HAFTANIN ŞİİRİ

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır.

Okumaktan murat ne

Kişi Hakk’ı bilmektir

Çün okudun bilmezsen

Ha bir kuru emektir.

Okudum bildim deme

Çok taad kıldım deme

Eğer Hakk’ı bilmezsen

Abes yere yelmektir.

Dört kitabın manası

Bellidir bir elifte

Sen elifi bilmezsen

Bu nice okumaktır.

Yunus Emre der: hoca

Gerekse bin var hacca

Hepisinden iyice

Bir gönüle girmektir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz