Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Selvitopu: “Türkiye’ye Örnek Bir Proje”

AK Parti Grup toplantısında Karabağlar’ı kentsel dönüşüm bağlamında değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Karabağlar’da Türkiye’ye örnek bir dönüşüm var” diyerek yanıt verdi.

06 Şubat 2019 Çarşamba, 13:51

Karabağlar Belediyesi Şubat ayı toplantısı sonrasında, Erdoğan’ın sözlerini değerlendirdi.  Başkan Selvitopu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karabağlar ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmeye, ““Kentsel dönüşüm çalışmaları bölgelerin özelliklerine göre gönüllülük esasına göre yapılacak. Şu anda büyükşehirlerimizi devasa ihtiyaçlarının olduğunu açık, net gördük. İzmir’de Karabağlar için çok güzel bir yer diyebilir miyiz? Orada bir kentsel dönüşüme ihtiyaç yok mu? Bugüne kadar gelenler buna çanak tuttular” şeklinde açıklamasını değerlendiren Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Karabağlar’da kentsel dönüşüm çalışması zaten var ve bu çalışma aynı zamanda Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm çalışması. Sayın Cumhurbaşkanı’na herhalde bunu anlatmamışlar. Cumhurbaşkanı’nın demecinde gördüğüm bu konuda bir bilgi eksikliği var.” şeklinde yanıt verdi.

‘Bakanlık proje üretmedi’

Sorunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilan ettiği 540 hektarlık alanla ilgili olduğunu da söyleyen Selvitopu, “Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Kentsel dönüşüm çalışmaları bölgelerin özelliklerine göre gönüllülük esasına göre yapılacak’ şeklinde bir değerlendirme yapmış. Karabağlar’da gönüllülük esasına göre yüzde yüz uzlaşmayla uygulanan bir kentsel dönüşüm projesi var. Bu proje bütün Karabağlar’a yayılacak. Bunu da İzmir Büyükşehir Belediyesi sürdürüyor. Sorun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilan ettiği 540 hektarlık alanla ilgili. Orada maalesef şu güne kadar herhangi bir proje üretilemedi. Biz de onu bekliyoruz. Adaletli ve sağlıklı bir proje üretilir ise hayata geçer. Karabağlar’ın her tarafı çarpık yapıyla dolu değil. Orada da bir bilgi eksikliği olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’na bu bilgilerin verilmesi gerekiyor. Düzgün,  planlı gelişen büyük bir alanımız da var ve Karabağlar’ın büyük bir nüfusu da orada yaşıyor. Oralarda kentsel dönüşüme de ihtiyaç yok,  ama yüzde 50’lik kısmında da sadece kentsel dönüşüm olarak bakmıyoruz, plan revizyonu ile kentin sağlıklı gelişmesine dönük projelere de ihtiyaç var.” diye konuştu.

Karabağlar’da kentsel dönüşüm konusunda hiçbir mağduriyet olmadığını belirten Selvitopu, . Karabağlar kentsel dönüşüm çalışmaları Türkiye’ye örnektir. Türkiye’de hakkın, adaletin ve uzlaşının uygulandığı örnek bir projedir.  Bu tür kentsel dönüşüm uygulamalarının sadece İzmir’de değil, bütün Türkiye’de uygulanması gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

Kocaeli escort

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz