”

Selvitopu: ” Tek hedefimiz var, Karabağlar’ı modernleştirmek”

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar Müteahhitler & İş Adamları Derneği (KAMİDER) tarafından düzenlenen kahvaltıya katıldı. Selvitopu, yeni dönemde de KAMİDER üyelerinin görüş ve önerilerini alarak, Karabağlar’ın modernleşmesi için birlikte çalışacaklarını söyledi.

16 Şubat 2019 Cumartesi, 13:33

CHP Genel Merkez tarafından yeniden Karabağlar Belediyesi adayı olarak gösterilen Başkan Selvitopu, 5 yıl boyunca planlama çalışmalarına özen gösterdiklerini ve kentin 30 – 40 yıl sonrasının planlamasını tasarladıklarını belirterek “Tek hedefimiz var, Karabağlar’ı moderleştirmek. Çağdaş bir kent haline getirmek” dedi.

Yollarıyla, pazarlarıyla, sosyo-teknik alt yapısıyla, spor alanlarıyla, kreşiyle bir bütün olarak Karabağlar’ı modern yaşanabilecek bi ilçe haline getirmek istediklerini vurgulayan Selvitopu, kentsel dönüşümle ilgili en iyi modelin ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’de yaptığı model olduğunu dile getirdi. Selvitopu bu modelin Karabağlar’da da yangınlaşmasını istediklerini söyledi.

‘Yetki Yerel Yönetimlere Verilsin’

Muhittin Selvitopu bakanlığın yaptığı 540 hektarlık alandaki çalışmalardan 7 yıldır sağlıklı bir proje çıkmadığını söyledi. Selvitopu, doğru proje olduğunda destekleyeceklerini dile getirirken ” Bu projenin Ankara’dan yürütülmesinin şansı yok . Bunun yerel yönetimlere verilmesi lazım. Karabağlar Belediyesi’ne veya İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yetki aktarımının yapılması lazım. Böyle olursa çözümü rahat üretirsiniz. 7 yıllık süreç çok uzun zaman. Bir an önce planlanırsa bölgeyi daha düzgün bir yapılaşma yapmanıza gücünüz yeter. Fırsatınız olur” dedi. Bu konuya ilişkin iki çözüm olduğunun altını çizen Selvitopu, birincisi 5393 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası’nın 73.maddesi belediyelere verilmesi, diğeri de 6306 Sayılı yasaya göre ilan edilen riskli alanın iptal edilmesi. İptal edildiği anda yetki tamamen belediyelere geçiyor. Belediye olarak da planlamanın imar uygulamasını da yaparız bu iş biter. Biz 110 hektarda Aşık Veysel Mahallesi’nin planlamasını yaptık. Bakanlığa sunduk. Onaylandıktan sonra imar uygulamasını yapacağız. O alanların planlarının üzerinde bir engel olmadığını da tespit ettik. Planlar gelir gelmez, imar uygulamaları gerçekleştirme şansımız çok yüksek. Bu yöntem 540 hektar da da olursa Karabağlar nefes alır” diye konuştu.

Uzundere’de spor merkezi yapmak için 2 yıldır bekletildiklerini de belirten Selvitopu, ” Mahkeme kararı olmasına rağmen 2 yıldır engellendik. İyi bir kompleksti,  şimdiye bitecekti. Bekletildi de ne oldu? Siyaset kurumu bunları yapmamalı bana göre. Sonuçta bir hizmet yapılacaktı. İçinde 2 tane kapalı salon, 2 bin seyirci kapasiteli stat var Yarı olimpik yüzme havuzu var. Kapalı salonlardan birisi buz pateni pisti olacak. Ayrıca basketbol, voleybol sahaları var. Sorun şu anda çözüldü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devirleri yapılıyor. Seçimlerden sonra da başlayacağız” dedi.

Uzundere’de bulunan Nasrettin Hoca heykelinin de projesinin bittiğini,  İZKA’dan 1 milyon TL’lik destek aldıklarını da hatırlattı.

KAMİDER Başkanı Hasan Özkaya ise Başkan Selvitopu ile bu süreçte güzel çalışmalar yaptıklarını sektörel veya farklı konularda ne zaman sıkıntıları olsa Başkan Selvitopu’nun elinden geldiğince yardımcı olduğunu hatırlatarak,  “Verdiği desteklerden dolayı Başkanımıza teşekkür ediyorum. Kendisi yeniden aday olmuştur. KAMİDER  olarak hem sektörel hem de sosyal anlamda Karabağlar’a destek olan bir dernek olarak her zaman yanınızdayız. Seçildiğiniz takdirde Karabağlar’a yapılabilecek sektörümüzle alakalı, sosyal projelerle alakalı elimizden ne geliyorsa sonuna kadar yanınızdayız” dedi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz