Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

Sel yolları kapadı, evleri bastı, tarlaları dağıttı. Ardı buz!

Meteoroloji verileri, mağduriyet yaratacak şartların devam edeceğini, yağmurun yerini yeniden dondurucu soğuk eşliğinde sağanak olarak sürdüreceğini işaret ediyor.

12 Ocak 2019 Cumartesi, 17:51
Meteoroloji verileri, mağduriyet yaratacak şartların devam edeceğini, yağmurun yerini yeniden dondurucu soğuk eşliğinde sağanak olarak sürdüreceğini işaret ediyor.

Yağışlardan dolayı birçok bölgede kent sakinleri büyük güçlükler yaşadı. Aşırı yağıştan rögarlar taştı, yollar ve alt geçitler su altında kaldı. Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, yağışlı havanın bugün akşama kadar devam edecek, yarın kentin yağışsız bir gün geçirecek, ancak gelecek hafta rüzgar yönünün değişmesiyle yağışların soğuk havayla birlikte dönecek.

İzmir ve Manisa’da bağlantı yollarında sağanak yağış ciddi su birikintisine neden oldu. Seferihisar’da hayat durdu. Torbalı ilçesinde dün akşam Fetrek Çayı taştı. Menderes’in Bulgurca Mahallesi’ndeki su kanalı, yağışlardan dolayı taşınca, Pancar Mahallesi’nde su baskınları yaşandı.  İZBAN Pancar İstasyonu yaya ve araç alt geçitleri suyla dolup taştı. Zemin katlardaki bazı ev ve iş yerlerinde su baskını oldu.Bu durakta seferler iptal edildi. Ulaşım diğer istasyonlardan ESHOT otobüsleriyle sağlanmaya başlandı. İzmir Büyükşehir ve Torbalı Belediyesi, Devlet Su İşleri, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi ve itfaiye ekipleri, kentteki olumsuzlukları gidermeye yönelik çalışma yürütüyor. Torbalı Kaymakamlığı ve Torbalı Belediyesi’nin, zarar tespiti için de çalışma başlattığı belirtildi. Tire Belevi karayolunu açma çalışmaları devam ediyor. Tire Kaymakamı Hasan Tanrıseven, “Bölgede eğitime bir gün ara verildi. İlçede kriz masasını oluşturduk” dedi. Sel özelikle Akyurt Mahallesi’ni vurdu, köprü yıkıldı

Menderes ilçesinde kereviz, pırasa ve brokoli gibi ürünler, ekili 50 hektar tarım arazisi ve bölgedeki bazı hayvan çiftlikleri, su baskınından olumsuz etkilendi. Ayrıca çayın üstünden geçen tek şeritli beton köprünün bazı bölümleri yıkıldı. Arslanlar, Şehitler ve Eğerci mahallelerini Torbalı ilçe merkezine bağlayan köprüdeki ulaşım kapandı. Bölge sakinlerinin ilçe merkezine gitmek için Çaybaşı- Torbalı yolunun kullandığı belirtildi.İstanbul-İzmir karayolunun iki şeridi sel suyu nedeniyle kapandı. İzmir-Eskişehir arasındaki tren seferlerinin, Manisa ve İzmir’deki aşırı yağışlar nedeniyle durdurulduğu, seferlerin bugün yapılamayacağı belirtildi. Alınan bu kararda Akhisar’daki aşırı yağışların da etkili olduğu öğrenildi. Aşırı yağıştan rögarlar taştı, yollar ve alt geçitler su altında kaldı. İzmir’de Çınarlı ile Halkapınar semtlerini birbirine bağlayan 2844 Sokak’taki Yunuslar Alt Geçidi yağmur nedeniyle ulaşıma kapandı. Alt geçidin kapandığını fark etmeyen bir sürücü, su birikintisinde kalan otomobilini bırakıp gitti. Bunun üzerine ekipler, alt geçide araç geçişini iş makinesi ve şeritlerle kapattı, bir yandan da su tahliye çalışması yaptı.

Pınarbaşı Kemalpaşa Caddesi başta olmak üzere, cadde ve sokaklardaki su seviyesinin yükselmesi üzerine birçok araç yollarda kaldı. Bu nedenle uzun araç kuyrukları oluştu, trafik felç oldu. Araçların sudan kurtarılması için çalışan çekiciler, zaman zaman yetersiz kaldı. Karşıyaka Nebil Susup Sokak’ta ise çam ağacı park halindeki üç otomobilin üzerlerine devrilip, hasara neden oldu. Ağaç, itfaiye ekiplerince yoldan kaldırıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ve İZSU ekipleri de su tahliye çalışmalarını sürdürdü.

Seferihisar’da 1 haftadır neredeyse aralıksız devam eden yağmur, su taşkınlarına ve sel baskınlarına neden oldu. Yağmurda cadde ve sokaklar dere haline gelirken, evleri su bastı. Bazı sokaklarda su birikintileri oluştu. Rögar kapaklarında da tıkanmalar oldu. Meteorolojiden yapılan açıklamada Seferihisar’da m2’ye 40 kg yağış düştüğü belirtilirken, yarın yağmurun azalacağı, havanın parçalı bulutlu olacağı ifade edildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri