Son Dakika
19 Ağustos 2019 Pazartesi
”

Seferihisar’da İmar Planını Çocuklar Yapıyor!

Çocuk Belediyesi, seçimle gelen ‘Çocuk Muhtarlar’la güçlenen yapı, imar planı hazırlığıyla yepyeni bir boyuta taşınıyor.

09 Ocak 2019 Çarşamba, 12:42
Çocuk Belediyesi, seçimle gelen ‘Çocuk Muhtarlar’la güçlenen yapı, imar planı hazırlığıyla yepyeni bir boyuta taşınıyor.

Çocukların kentin yönetimine aktif olarak katılım sağladıkları Dünya’da bir ilk olan “Çocuk Belediyesi” projesiyle ses getiren Seferihisar Belediyesi,  yine aynı proje kapsamında Dünya’da ilk defa bir yaşam alanı bütünüyle çocuklar ile koordineli bir şekilde planlanmış olacak. Seferihisar Çocuk Belediyesi çocuklar ile birlikte Ulamış Mahallesi’nde bir alanın imar planını yapmaya hazırlanıyor. Çocuk Belediyesi, Seferihisar’da ve KKTC’nin Geçitkale ilçesinde 2018 yılında gerçekleştirdiği ‘Sakin şehirde çocuk olmak” isimli çalıştaylardan sonra, 2019 yılına da bu uygulama ile imza atacak.

Çocuk Belediye Meclisi, Çocuk Muhtarlar ve Seferihisar Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek çalıştay ile birlikte bölgenin imar planı hazırlanacak. Ortaya çıkacak taslak proje plancılar tarafından uygulanabilir hale getirilip, Belediye Meclisi’ne sunulacak. Meclis tarafından kabul edildikten sonra 2019 yılı içerisinde gerçekleşecek.

Çalıştay süresince uzmanlar, teknik personeller ve çocuklar görev alacaklar. Üç gün sürecek ve 19 Ocak’ta başlayacak çalıştayın ilk günü “Uluslararası Çocuk Merkezi” ve “Psikologlar Derneği” tarafından çocuklara ve yetişkinlere verilecek olan “çocukluk algısı” ve “kent ve çocuk” eğitimleri ile başlayıp İmar Müdürlüğü bünyesindeki harita mühendisleri tarafından verilecek olan “imar nedir?” “planlama nasıl yapılır ve yaparken nelere dikkat edilir?” gibi eğitimler ile devam edecek. 20 ve 21 Ocaktarihlerinde ise teknik personeller çocuklarla beraber 1/5000’lik plan taslağı oluşturmak için mesai harcayacaklar. Birlikte kararların verileceği çalıştay sonucunda ortaya çıkan çalışma Seferihisar Belediyesi tarafından yapılan, tüm Dünya’da emsal niteliğinde bir uygulama olacak ve “Çocuk Dostu Kent” olmanın önemi de bir kere daha vurgulanmış olacak.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, çalışma ile ilgili olarak şunları söyledi;

“Çocuk Belediyesi Seferihisar’da doğan ve yayılmaya başlayan bir proje. Son derece gurur duyduğumuz bu uygulama hergün yeni fikirlerle serpilip gelişiyor. Bu yıl, seçimle gelen ‘Çocuk Muhtarlar’la güçlenen yapı, imar planı hazırlığıyla yepyeni bir boyuta taşınmış olacak. Çocuklarımıza güveniyor ve onlara inanıyorum. Onlar sadece geleceğin büyükleri değil bügünkü hayatımızın ortakları. Onların yönetime katılımıyla hayatımız güzelleşmeye devam edecek.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz