Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Sebebi; ‘İzmirli Nasreddin Hoca’

Ankara’da dün CHP Genel Merkezi önünde kendisini yakarak intihar girişiminde bulunan iş adamı konusunda, İzmir Karabağlar Belediyesi açıklama yaptı.

02 Şubat 2018 Cuma, 19:02

Ankara’da dün CHP Genel Merkez önünde alacaklarını tahsil edemediğini öne sürerek kendisini yakma girişiminde bulunan vatandaş ile ilgili ayrıntılar belli oldu. Ragıp Çiçen’in İzmir Karabağlar ilçesi sınırlarında 2013 yılında gerçekleştirilen Uzundere Rekreasyon alanında yaptırılan tartışmalı dev Nasreddin Hoca heykeli ve çevre düzenlemesinin yüklenicisi olduğu ortaya çıktı. Uzun süredir İzmir’de otoyol üzerinde bulunan ve ”İzmir ile ne ilgisi var” tartışmalarına konu olan düzenlemenin yüklenicisi Çiçen’in, Karabağlar Belediyesi mağduru olduğu yönündeki iddiasına bugün açıklama geldi.

Karabağlar Belediyesine 250 hektarlık alan için proje çalışması yaptığını ancak projenin iptal edilmesiyle alacaklarını tahsil edemediğini öne süren Ragıp Çiçen, dün CHP Genel Merkezi önünde kendisini yakmak istemişti. Olayla ilgili olarak Karabağlar Belediyesi tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, ilgili şirkete yapılan işin bedelinin tamamının ödendiği bildirildi. Açıklamada şunlara yer verildi:

“Uzundere Rekreasyon Alanı’ndaki “Tematik Oyun Elemanları ve Heykelleri” yapımını üstlenen Yükleniciye işin bedelinin eksik ödendiği yönünde Yüklenici firma RAİ Yapı Endüstri Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti’nin sahibi tarafından ortaya atılan iddialarla ilgili olarak kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Belediyemizdeki ihale dosyası üzerinde yapılan inceleme sonucunda, Uzundere Rekreasyon Alanı’nda “Tematik Oyun Elemanları ve Heykellerinin Satın alınması” işinin 15.324.756,76 TL (KDV Dahil) bedelle RAİ Yapı Endüstri Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti’ne 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 22/b maddesine göre 23/01/2013 tarihinde ihale edildiği ve aynı tarihte anılan Yüklenici ile sözleşme imzalanarak 29/01/2013 tarihinde yer tesliminin yapıldığı, imzalanan sözleşmede işin yapım süresinin 300 gün olarak belirlenerek 24/11/2013 tarihinde işin tamamlanmasının belirtildiği anlaşılmıştır.

Uzundere Rekreasyon Alanı’nın büyüklüğü ve çeşitli teknik sebeplerden dolayı idari sözleşme ve İhale Kanununun ilgili maddelerine istinaden iş artışına ihtiyaç duyulduğundan 21/06/2013 tarihinde % 20 iş artışına gidilerek sözleşme bedelinin toplam 18.383.148,02 TL’ye (KDV Dahil) yükseltildiği ve söz konusu işle ilgili olarak 18 adet hak ediş düzenlendiği anlaşılmıştır. 18.383.148,02 TL ( KDV Dahil) sözleşme bedeli olan işin söz konusu şirket tarafından zamanında bitirilmemesinden dolayı sözleşme hükümleri ve ihale mevzuatının ilgili maddeleri gereğince Belediyemizce toplam 335.066.71 TL gecikme cezası kesilmiş ve geriye kalan 18.048.081,31 TL Yükleniciye ödenmiştir. İdaremizce 15/12/2014 tarihinde de işin kesin kabulü yapılarak sözleşme sonuçlandırılmıştır.

Dolayısıyla RAİ Yapı Endüstri Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti.’ne işin bedelinin tamamı ödenmiş olup, Belediyemizce yapılan hak ediş ödemeleri esnasında ve kesin kabul işlemi yapıldıktan sonra ihale mevzuatı gereğince şirketin süresi içerisinde herhangi bir itirazı da olmamıştır.”

Karataş HABER Ajansı (KHA) / BAHRİ KARATAŞ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz