Son Dakika
17 Temmuz 2019 Çarşamba

Savaşta tanrılar aradan çekildi

Uluslararası Felsefe Kongresi’nde konuşan Prof. Dr. Ahmet Arslan, Yunan Tragedyası’ndan örnekler verdi, “O zamanlar savaş, Tanrılar ile insanlar arasında iken modern dünyada savaş insanlar arasında oluyor” dedi.

12 Ekim 2018 Cuma, 10:33

11 Ekim günü Bursa Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde V. Uluslararası Felsefe Kongresi’nin ana teması Savaş ve Barış’tı.
Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Ahmet Arslan savaş konusunda Yunan Tragedyası’ndan örnekler vererek açıkladı. O zamanlar savaş Tanrılar ile insanlar arasında iken modern dünyada savaş insanlar arasında olmaktadır diye ekliyor.
İster istemez haklılık payı olduğunu düşünüyorum.
Prof. Dr. Ayşe Fügen Berkay, Jean Jack Rousseau ile insanın doğasında bulunan özellikler bağlamında savaş hakkında bildiri verdi.
Felsefe hocaları bildiriler sunarken ortak noktanın insanın doğasında var olan karakter özelliklerinin devleti nasıl oluşturduğu devletin diğer devletler ile ilişkisinde meydana gelen sorunlar ışığında savaşın patlak verdiğini öğreniyoruz.
Felsefe ve dinin bir insansal gerçeklik olan savaşa barışa kafa yormasına da değinen hocalarımız ve katılımcılar dünyasal problemler ne kadar fazla olursa olsun barış ile diplomasi ile çözebileceğimize değindiler.
“Yurtta Sulh Cihanda Sulh” diyen Atamızın veciz sözüyle sözlerimi sonlandırayım.
Yolunuzu Felsefe Kongresi’ne revan eylesin derim; ne dersiniz?

www.haberhurriyeti.com /

Ümran Gökboğa Bursa'da düzenlenen Felsefe Kongrerisinden bildiriyor.

ÜMRAN GÖKBOĞA / www.haberhurriyeti.com

ÜMRAN GÖKBOĞA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz