Son Dakika
17 Temmuz 2019 Çarşamba

SARMAŞIK

… Günü meçhul infazlara mahkûmuz / Karanlık hücrelerimizde

28 Şubat 2019 Perşembe, 15:30

  “… Günü meçhul infazlara mahkûmuz / Karanlık hücrelerimizde / Yalnız, kimsesiz / Bekliyoruz sessiz / Aşklara demir parmaklıklı hücrelerimizin / Küçücük penceresinden bakıyoruz ancak / Ümitsiz, çaresiz…” (sy.26)-(*).

İnsan, ancak doğayla ilişkisi içinde, insan olarak vardır. Bunun dışında kullanılan insan kavramı, bu dünyanın malı değildir. Bilirim, nice öyküleri barındırmıştır belleğinde şair! Ve nice öykülerin hamallığını yapmıştır açık denizlerde! Fakat her şair nedense barındırdığı öyküleri yansıtamıyor şiirlerine… Düşüncem; şair bir öykü anlatır gibi, maskeleme ve imge kurmadan şiirini okura yansıtmamalı. Çünkü şairin belleğinde ve mısralarında kalmalıdır. Mısralar içerisine serpiştirilen gizemli anlatım, liriksem bir haz vererek okurda biçimlendirir öyküyü. Şairden, yazılan şiir çıkmıştır, sayfalara geçmiştir artık. Her okurun düşüncesinde farklı temayüller uyandırmalı!

Kâğıt Yayınları’ tarafından yayımlanan ‘Şubat 2018’ basımlı şiir kitabı, şaire kişimiz ‘Selma Kaplan Karabina’ ya ait. Kitap bir bütün şiirlerin (66 şiir, 95 sayfa) oylumlu bir düzenle bir ara gelmesiyle oluşmuş. Bu ahenk ve bu düzen insanı yönlendiriyor gibi! İsmi de ilginç geldi! Çok sevdiğim bir bitki, bir çiçek ve adeta sevgililerin, büyük aşkı yaşatanların sarılmaları gibi… ‘Sarmaşık…’

Karabina’nın şiirlerinde, düşünce dünyama kapandım ve tüm o varsıllıklarla, şiirlerin yarattığı varsıllıkları kovaladım ve yakaladım. Aranan, özlenen mısralarıyla okuru düşünceye sevk eden bir şiirler yumağı içine düştüm sanki kitabı okurken!

Ne kadar gelenek içinden gelirse gelsin gelenekçi, geçmişe dönük bir imgelem değildir ‘Karabina’nın şiirleri… Bunun için yaşananları süzmeye, dili ağır akan bir suyun sesinde bulmaya, kendini okurun dünyasına açıkça tutmaya özen gösterir. Hep insancıl olanla ilgilidir.

Şairimizin bütün kurumlardan bağımsız olması elbette önce kendinden güçlü kurumlardan bağımsızlığı biçiminde anlaşılır. Kitaplarını yayımlayan yayıncıdan, onun kullanım değerini fark eden iletişim krallarından, önüne geleni un ufak edebileceğine inanan piyasadan bağımsız olup onların isteklerine boyun eğmesi, geleceğini elinde tutmasını sağlayacak asıl ve en belirleyici etmendir.

Şair; insan bilincinin şavkıması, idealistlerin sandığı gibi, insanı, gerçekdışı bir dünyaya, giz dolu bir derinliğe, düş dolu bir sonsuzluğa kişi değildir sadece… Bize giz gibi, salt derinlik gibi, düş gibi, sonsuz gibi, vs. gibi gelen şey, aslında somut gerçekliğin,  geniş anlamda günlük yaşam gerçekliğimizin boyut kazanması, bütünleşmesi, dağınıklıktan kurtulması, birliğe kavuşmasıdır.

Düşüncelerimin toplamında ise ‘Sema Kaplan Karabina’nın oylumlu şiirleriyle yoğunlaşan kitabı ‘Sarmaşık’, nice okurlara ulaşacağına inandığım bir şiir kitabı olmuş. Başarılarının devamını dilerim…

Meraklısına;

Karabina’,  Ankara doğumlu. Yaşamını öğretmen olarak Eskişehir’de sürdürmekte. Bu kitabı şairimizin ikinci kitabıdır. İlk kitabı ise çocuklar için yazdığı ‘Elma Şekeri’ isimli bir şiir kitabıdır.

www.haberhurriyeti.com / MUSTAFA GÖKÇEK

 

 

2 Yorum

  1. ahmet cengiz

    28 Şubat 2019 at 22:30

    eline yüreğine kalemine sağlık dostum;karabina’nın da…

  2. Mustafa Gökçek

    4 Mart 2019 at 18:16

    Çok teşekkür ederim sevgili dostum…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz