Son Dakika
16 Ekim 2018 Salı

Saman aldı başını gidiyor

Uyanıklar depoları doldurdu

15 Temmuz 2018 Pazar, 15:57

Hayvancılığın olmazsa olmazı Saman. Ama gel gör ki son yıllarda fiyatları füze hızıyla yükseliyor. Daha şididen ki sezonu fiyatlar balya başına 15 TL’ye çıktı. Üreticiler, kışın bunun fiyatı 20 lirayı bulur” diyorlar… Biz de şimdiden çiçeği burnundaki İzmirli Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrı yapıyoruz. “Et süt fiyatları uçmaması için yemlik bitki üretimine teşvik getirilsin. Saman için bile yurdışına döviz ödemeyelim.” Haberhurriyeti.com (iırmak)

Sakarya’da hayvancılık sektörüyle uğraşan vatandaşlar, kendi sezonunda 15 liraya yükselen saman fiyatlarından dolayı endişe duymaya başladılar.
Sakarya’nın Kaynarca ilçesindeki hayvancılara Trakya bölgesinden toptan saman temini yapan Hakan Altıntaş isimli vatandaş, “Geçen sene saman fiyatları bu aylarda 9 liradan satılıyordu. Şuanda saman balyasını Trakya’dan adrese teslim 15 liraya getiriyoruz. Parası olan ve hayvancılıkla uğraşan uyanıklar şimdiden samanı çiftliklerinde stok yaptı. Zaten bu sene üretim azdı ve mazot, gübre maliyetleri de yükselince fiyat yükselişi kaçınılmaz oldu” dedi.
Saman fiyatlarının düşmesinin tek çaresinin buğday ve arpa üretimine devletin destek vermesi olduğunu söyleyen Altıntaş, “Saman balyası fiyatları böyle giderse kış sezonunda 20 lirayı bulacak gibi duruyor” diye konuştu. Murat Hazer /SAKARYA (İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO