Sadece para kazanmak isteyenler okusun…

Gençler kulak verin. Beş yavrumun yuvasını hayvancılıkla kurdum

12 Temmuz 2018 Perşembe, 12:52

MEHMET ÖZÇELİK 73 YAŞINDA. ŞAPHANELİ BABA MEHMET BAKIN NELER SÖYLÜYOR

“Hayvancılık para kazandıran bir iş. Amma…gençler şehre gidip fabrikalarda çalışıyor. Eskiden her evde 300 kadar hayvan bulunurdu.  Devletimiz dışarıya giden gençlerimize dönmeleri için çağrıda bulunsa. Köyümüzde hayvancılık yapsalar. Ben 5 çocuğumu hayvancılıkla ev bark sahibi yaptım. 73 yaşındayım ama hala eşime birlikte hayvancılık yapıyoruz.”

Kütahya’nın Şaphane ilçesine bağlı Değirmendere köyünde yaşayan Özçelik çifti, 50 yıldır hayvancılık yaparak geçimlerini sağlıyorlar. 
Değirmendere köyünde yaşayan Mehmet Özçelik ve eşi Fatma Özçelik 50 yıldır küçükbaş hayvancılık yaparak geçim sağlıyorlar. Köyden göç edenlerin çoğaldığını özellikle gençlerin büyük şehirlere gittiğini belirten Mehmet Özçelik, ”Eskiden köyde her hanede hayvan bulunurdu. Hane başına 50 ile 300 arasında hayvan bulunurdu. Şimdilerde köyden göç olunca hayvancılıkta bitmeye başladı. Aslında para kazanmak bu işte. Hayvancılık berekettir. Ben 5 çocuğumu büyüttüm. Hepsinin yuvasını bu işi yaparak kurdum. Eşim hep destek oldu bana. 73 yaşındayım ama hala eşimle beraber hayvancılık yapmaktan vazgeçemiyorum. Akdağ yaylaları hayvancılık için çok güzel bir yer. Keşke devletimiz dışarıya giden gençlerimize dönmeleri için çağrıda bulunsa. Köyümüzde hayvancılık yapsalar. Ama gençlerimiz evlenip karı koca fabrikalarda çalışıyorlar” dedi. 
Hiç bir zaman köyde yaşamaktan şikayetçi olmadığını belirten Özçelik, ”Hayvancılık bana atalarımdan kalan bir miras. Gücüm yettiğince yapmaya devam edeceğim” diye konuştu. Yunus Daşdemir/ KÜTAHYA (İHA) 

Kütahya Şaphaneli Mehmet ve Fatma Özçelik çifti yıllardır hayvancılık yapıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO