Esnaf dibe vurdu ama bu günler de geçer

İzmir Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, Corona günlerinde esnafın sorunlarını Haber Hürriyeti'ne anlattı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kimi esnaf, kahveciler, kantinciler, lokantacılar, servisçiler gibi hiç çalışamıyor. Alış-veriş saatleri kısıtlı olduğu için, esnaf kepenk kapatıyor.

GEÇİM SIKINTISI ÇEKİLİYOR

Yüzü hüzünlü, gözleri buğulu “Mutsuzum” diyen Zekeriya Mutlu şöyle konuştu: “Pandemi döneminde esnafın çok büyük bölümü geçim sıkıntısı çekerken nasıl mutlu olurum.” 

SAÇLARINI AĞARTANLAR VAR

Mutlu, "Para kazanamadığı için kirayı, işgaliyeyi, elektriği, su parasını, doğalgazı, vergileri düşünüp saçlarını ağartanlar var. Biz de gece gündüz çıkış yolu düşünüyoruz" diye anlattı.

TAKSİTSİZ YENİ KREDİ AÇILSIN

Esnafa yeni bir kredi açılması gerekiyor. Uzun vadeli ve pandemi süresince taksidi olmaması lazım. Önümüzde zorlu bir süreç var. Taleplerimizi 4 maddede yetkililere ilettik.

4 ÖNEMLİ KONUDA İSTEKLERİMİZ

1-Esnafa kira yardımı yapılsın. 2- Bağ-Kur pirimi alınmasın. 3-Kapalı işyerlerine asgari ücret kadar destek olunsun. 4-Devletin, vakıfların, belediyelerin işyerlerinden kira alınmasın.

BU DÖNEM FATURA YOLLAMAYIN

Başkan Mutlu, Gediz Elektrik, İzmirgaz, telefon, internet şirketleri ve İZSU’ya çağrı yaptı: "Firmaların, yıllarca sadakatli müşterileri olan esnafa bu dönemde fatura göndermesinler."

RÖPORTAJ: İbrahim Irmak 

Adı:  Zekeriya

Soyadı: Mutlu

Corona Virüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında gelen esnafın Başkanıyla, dertleri, sorunları, istekleri, önerileri konuşalım istedik.

Foto Muhabiri ağabeyimiz Mehmet Ali Varış’la maskelerimizi takıp, İzmir Esnaf Sanatkarlar Odası (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’nun kapısını çaldık.

Eski günlerdeki gibi kucaklaşamadan, yan yana, dip dibe oturamadan 5 metre karşısındaki koltuklara oturduk.

“Nasılsınız Zekeriya Mutlu Başkanım” dedim.

Yüzü hüzünlü, gözleri buğulu cevap verdi.

“Mutsuzum” dedi.

“Mutsuzluk olmaz, sizin soyadınız bile Mutlu” dedim 

Zekeriya Mutlu Başkan, “Bu pandemi döneminde esnafın çok büyük bir bölümü geçim sıkıntısı çekerken nasıl mutlu olurum” dedi ve de ekledi. 

Kimi esnaf, kahveciler, kantinciler, lokantacılar, servisciler gibi hiç çalışamıyor. Kepenkleri indirenler, yıllarca birlikte olduğu çalışanlarına ücret ödeyemediği için yollarını gözyaşlarıyla ayıranlar var. İnsanların alış-veriş saatleri kısıtlı olduğu için, Kemeraltı’na, Çankaya’ya, Karşıyaka’ya, Hatay’a gidemiyor. Açık olup da müşteri olmadığı için yarım yamalak iş yapıp akşam evine nafakasını götüremeyenler var.

“Para kazanamadığı için kirayı, işgaliyeyi, elektriği, su parasını, doğalgazı, vergileri kara kara düşünüp saçlarını ağartanlar var” dedi.  

Başkan Zekeriya Mutlu, “Biz de gece gündüz düşünüyoruz …

Bu pandemi ençok esnafı etkiledi” dedi.

Ve Zekeriya Mutlu Başkan anlatmaya devam etti.

“Parti ayrımı yapmadan, herkesin kapısını çalıyoruz. Hükümete, Bakanlara, Büyükşehir’e, İlçe Belediyelerine, Valiliğe derdimizi, isteklerimizi anlatıyoruz.

Hükümetten ve Yerel yönetimlerden destek de görüyoruz ama bakın 2. Pandemi dönemine girdik.

Birinci pandemi döneminde her esnaf gurubuyla görüşüp 600 sayfalık rapor hazırladık. Esnaf ve Sanatkarların işlerinin yüzde 83 oranında azaldığını yüzde 26 oranında istihdam kaybı yaşandığını saptadık. Ve bilgileri Cumhurbaşkanımıza, hükümete ve Yerel yönetime aktardık.

Hükümetin Devlet Bankaları eliyle esnafa 25 bin lira nakit, 25 bin lira da kredi kartı  desteği sağlandı. Ama 3 ay sonra onların taksitli geri ödemeleri geldi. Şimdi esnafa onları ayakta tutacak yeni bir kredi açılması gerekiyor. Uzun vadeli ve pandemi süresince taksidi olmaması lazım. Önümüzde zorlu bir süreç var. Taleplerimizi 4 madde halinde ilgili makamlara ilettik.

1-Dükkanı kapalı olan esnafa kira yardımı yapılsın. Para kazanamayan esnaf nasıl kira ödesin. Mülk sahibi de oranın kirasıyla geçindiği için artık idare edemiyor. 20-30 yıldır aralarında dostluk oluşan kiracı ile mülk sahibinin arası bu dönemde bozuldu. Onun için pandemi bitinceye kadar esnafa kira yardımı diyoruz.

2-Bu salgın süresince Bağ-Kur pirimi alınmamalı.

3-Kapalı olan işyerlerine hiç olmazsa asgari ücret tutarında nefes alması için destek olunmalı. 

4-Devletin, vakıfların, belediyelerin işyerlerinden bu süreçte kira alınmamalı.

KAZANÇ OLMADAN
FATURA ÖDENEMEZ
İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, Gediz Elektrik, İzmirgaz, telefon, internet şirketleri ve İZSU’ya çağrı yaptı.

Firmaların, yıllarca 7-24 sadakatlı müşterileri olan esnafa bu dönemde fatura göndermemeleri gerektiğini de söyleyen Başkan Mutlu, “Dükkan kapalı ve kazanç yok. Evine ekmek götüremeyen esnaf bu faturaları nasıl öder” dedi. Büyükşehir’in ve 30 ilçe belediyesinin de esnafa yardımcı olmak için büyük çaba gösterdiğini belirten Mutlu, “İşgaliye, harçlar ve diğer vergiler ertelenmeli” dedi.

UCUZLUĞUN FORMÜLÜ VAR

FİRMALAR, ESNAFA DA AVM’LERE 
SATTIKLARI FİYATTAN ÜRÜN VERSİN 
İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu’ya, Covid-19 Pandemisi’nin alış-veriş alışkanlıklarını değiştirdiğini, bundan sonra esnafın da başka bir sisteme geçmesi gerektiğini söyledim. 

İBRAHİM IRMAK: Sayın Mutlu, Covid-19 sonrası için esnaf hazırlık yapıyor mu? Görüyoruz ki tüm dünyada bu krizden etkilenmeyen şirketler AVM’ler oldu. Esnaf birleşip belediyelerin ve Hükümetin desteğiyle “Devasa alış-veriş Merkezi kurabilir. Lojistik hizmetler sunabilir. Bu konuda çalışma yapılamaz mı?

ZEKERİYA MUTLU: Şu an esnafın birleşip devasa alış-veriş merkezi kurması zor. Hatta çok zor. BESAŞ diye toptan satış merkezi vardı, yürümedi. Bakkallar Odasının Bakkallara toptan ürün sattığı 5 yeri var. Bakkallarımız oradan toptan alış-veriş yapabiliyor. Bunların sayısının artması lazım. Biz bu konularda çok çalışma yaptık. Şimdi siparişler için ödeme ve lojistik sistemi üzerinde çalışıyoruz. Yıllarca esnafın içinde biri olarak esnafın dertlerini, sorunlarını çok iyi biliyoruz. Güçbirliği çok iyi ama bizde aynı anne-babadan 3 kardeş birbiriyle geçinemiyor. 

İBRAHİM IRMAK: Sayın Mutlu, Bir dönem Köy-Koop’la yakın ilişkilerim oldu. İzmir’de kooperatifçiliğin duayenlerinden Selçuk Bilgi, Köy-Koop Başkanı iken beni basın danışmanı ilan etti. Ben, “Hürriyet Gazetesi’nde çalışıyorum, size ancak fahri danışmanlık yaparım” dedim. Başkan Bilgi beni Müdür Nazım Beyle tanıştırdı ve tek kuruş almadan destek oldum. Sadece İzmir’de o dönem 100 üretici kooperatifi vardı.  Gördüm ki, bizim insanımızın üretmek gibi bir derdi yok. Tek dertleri ürettiklerini satabilmek. Bir tarafta kooperatifler, diğer tarafta Esnaf odaları, müthiş bir güçbirliği yaratmaz mı? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bir sözü var, “Başka bir hayat mümkün” diyor.

Biz de esnafımıza başka hayatlar kuramaz mıyız?

ZEKERİYA MUTLU: Başkan Soyer’in, “Başka bir hayat mümkün”  sözü çok güzel. Bu sözü pandemi yaşadığımız şu günlerde unutmamalıyız. Kooperatiflere gelince,  Selçuk Bilgi Abi’yi, Mahmut Eskiyörük’ü, şu anki Köy-Koop Başkanı Neptun Soyer’i iyi tanırım. Biz de şöyle bir sorun var. Biz dev bütçelerle Reklam yapamıyoruz. Tire’nin sütünü, Foça’nın yoğurdunu insanlarımız yedikten sonra iyi bir ürün olduğuna karar veriyor. Kooperatif ürünlerini vatandaşa tattırmak için çok yol kat etmemiz gerek. Onunla da bitmiyor. Açıyor vatandaş televizyonu A firmasının reklamı. Dakka geçmiyor B firmasının, C firmasının reklamı. Aslında sorun üretici firmalarda. Belki Ticari olarak kendilerince doğrudur. AVM’lerin 10 liraya aldığı ürünleri aynı firma bakkala, esnafa 15 liradan satıyor.  AVM’nin 10 lira alıp 13 liradan sattığı ürünü, esnaf nasıl 13 liradan satacak. Zaten ona gelişi 15 lira. Firmalar, versinler bakalım AVM’lere sattıkları fiyattan ürünü esnafa, bakalım daha ucuza, daha çok kim satıyor. Bakalım vatandaş kimden alış-veriş yapıyor o zaman. 

İBRAHİM IRMAK: Sayın Mutlu, bu pandemi için esnafa vereceğiniz son söz nedir?

ZEKERİYA MUTLU: Biz millet olarak çok badireler atlattık. Bu da geçer…

İbrahim IRMAK

[email protected]

Not: Çevre konusunda her türlü olumsuzluğu bize bildirebilirsiniz. Tabii güzellikleri de...

05 Oca 2021 - 15:36 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?