Çeşme'de herkese iş herkese daha çok aş

Yıllar önce “Ben Çeşme Belediye Başkanı olacağım” diyen Ekrem Oran makamına oturur oturmaz, 16 yıldır kafasında belirlediği eksiklikleri ve hayallerini kurduğu işleri bir bir gerçekleştirmeye başladı. Sakız ve Zeytinli tanıtımdan, turizmin çeşitlendilmesine kadar bir dizi projeyi masaya yatırdı.

Büyütmek için resme tıklayın

İlçenin 1910 yılında 420 termal yatakla vizyonunun turizm olarak belirlendiğini belirten Başkan Oran, “Herkese iş, aş için, turizm sezonunu uzatacağız. Bu da çalışarak olacak. Festival yapıp Ekim’de 5 bin kişiye opera ve konser izlettik. Kültür, sanat ve kongre turizmiyle sezonu 6-7 aya çıkaracağız” dedi.

 

Hürriyet Gazetesi’nde çalışırken, genç bir reklamcı arkadaş gelip gidiyordu. Reklamlar getiriyor, hazırlanışını seyrediyor. Gazetenin baskısını beklerken sohbet ediyorduk. Bir gün bu genç arkadaş, “İbrahim Abi, ben Çeşme Belediye Başkanı olmak istiyorum” dedi.

“İstersen olursun… Ama senin önce belediyeciliği, yöneticiliği öğrenmen gerek” dedim.

“Öğreneceğim” dedi.

Önce belediye meclis üyesi oldu. Birkaç dönem de bu görevi sürdürdü ve deneyim kazandı. Başkan yardımcılığı da yaptı, partisinin ilçe başkanlığını da… Gazete bile çıkarıp ilçesinin her yanına her hafta dağıttırdı.

O gazetenin doğum sancılarını birlikte yaşadık ve ilk röportajlarını arkadaşım Foto Muhabiri Mehmet Ali Varışla yaptık.

“Ben bir Sakız ağacıyım Çiftlikköy sırtlarında.

Ne sen bunun farkındasın, ne Çeşmeliler farkında” diye yazınca, Ankara’daki parlamenterler bile benden sakız fidanı istemeye başladı.

Tüm medyanın dikkati sakız ağaçlarına odaklandı.

Televizyonlarda bile sakız üzerine açık oturumlar yapıldı. O oturumlara bizim yazımızdan alıntı yapanlar çağrıldı ama bizden bahseden olmadı.

***

Gazetecinin kaderidir bu. Vefasızlık örnekleriyle doludur hayatları, ilkeli duruş sergileyenlerin.

Geçen hafta başkan Çeşme’deki sakız ağaçlarının dallarını çizdirip, sakız hasadı yaptırdı.

Başkan kimdi biliyor musunuz?

Yıllar önce “İbrahim Abi, ben Çeşme’ye belediye Başkanı olacağım” diyen Ekrem Oran’dı.

“Bizim Eko”, Başkan olmuş, anavatanı Çeşme olan sakızı ve ağaçlarını unutmamıştı.

Başkan Oran, bizi de götürdü sakız bahçesine.

Biz de topladık o damla sakızlarından.

“Başkan bu ağaçlar ürün olarak pırlanta veriyor aman sahip çık” dedik.

“Çıkıyorum İbrahim Abi “ dedi ve bizi bu kez sakız çeliklerinin yetiştirildiği seraya götürdü.

Sakızları paketleyip gelen misafirlere vereceklerini belirten Başkan Oran, “Kendi zeytinlerimizi de toplattık, Çeşme Belediyesi'nin zeytinliklerinden üretilen zeytinyağıdır diye insanlara hediye edeceğiz. Tabi farklı bir vizyon var, biliyorsunuz reklamcıyım. Çeşme'yi pazarlayarak geliştireceğiz. Çeşme otobanının çıkışında hatırlar mısınız palmiyeler vardı, 5 dönümlük bir yuvarlak vardı. Orayı karayollarından aldım, zeytinlik yapacağım” dedi.

Bu çabaları görünce yıllardır çevre yazan biri olarak, “Gerçek pırlanta bulmuş gibi çok sevindik.”

Belediyecilik üzerine master yapan Başkan Oran’la oturup çaylarımızı yudumlarken, göreve geldikten sonra yaptıklarını ve bundan sonra yapacaklarını dinledik.

Çok heyecanlıydı Başkan Ekrem Oran. “Aşkına kavuşmak için dağları delen Ferhat” gibiydi.

“Herkese daha çok iş herkese daha çok aş vereceğiz. Çeşme'nin, Çeşmeli’nin yüzünü güldüreceğiz” diye yola çıktıklarını belirten Başkan Oran, “Çeşme’de fabrika kuracak değiliz. Peki nasıl yapacağız bunu. Turizm mevsimini uzatarak yapacağız. 45 gün değil 145 gün… hatta 245 gün turizm nasıl yaparıza odaklanacağız. 1910’lu yıllarda Ilıca’da 420 termal yatak varmış. Atatürk'ün buraya kaçırıldığı İzmir suikastinden 15 yıl önce Çeşme’de 420 yatak varsa ve ilçe bugüne kadar vizyonunu korumuşsa bizim yüzümüzü başka yöne çevirmemiz düşünülemez.”

Seçim zamanı, “Ben turizm sezonunu eylül sonuna çekeceğim arkasından ekim sonuna, biz 8-9 ay sezonu yaşatacağız” dedim. Ve gerçekten de biz 25 yıl sonra Çeşme festivalini yaptık. Ben 14 yaşında 1985'te bu festivalin gönüllü rehberiydim, kimin rehberi Dünyaca Ünlü Şarkıcı Rayo Fabian'ın. Bu festivalin 1993'e kadar gönüllü rehberliğini, 1992 ve 1993'te de genel koordinatörlüğünü yaptım. Bu festival 1994'te uluslararası festival niteliğini yitirdikten sonra sessizce perdelerini kapattı. Bu yıl Çeşme'de sezon bitti dendiği zaman 18 Eylül’de ben festivali başlattım, 22 Eylül’e kadar 5 gün 5 gece festival yaptık. Gastronomi atölyeleri yaptık, karşı taraftan Georgia Kofinas ile Maria Ekmekçioğlu'nu getirdik. Likörler, mezeler, tatlılar, deniz ürünleri üzerine mutfak atölyeleri yaptık. Bir gün Ilıcada, 1 gün Ildır'da, 1 gün Reisdere'de, 1 gün Çiftlikköy'de, 1 gün de Çeşme'de farklı yerlerde farklı etkinlikler yaptık. Profesyonelce mutfağımızı kurduk aşçılar geldi, Ege mutfak kültürünü tanıttık.

Daha sonra dans atölyeleri yaptık, profesyonel dansçılar getirdik İstanköy’den, Sisam'dan, Sakız'dan. Ege'nin kültürü olan dansların atölyelerini yaptık. Konservatuar öğrencileri ve hocalarıyla zeybek ve rembetiko dans atölyeleri yaptık. Buradan Yunanistan’a gidenler, buraya gelenler, mübadele üzerine konuştuk.  Mübadele üzerine film gösterimi yaptık, heykel sergileri açtık, resim sergileri açtık. Kalede fotoğraf sergileri açtık. Sakız Adası'ndan gelen fotoğraf sanatçısının sergisini açtık. Sonra da dedik ki geceleri de eğlenceler olsun. Bu etkinliklerin arasına da müzik grupları serpiştirdik. Gündüzleri, 6 tane sahne kurduk. Geçen hafta da 'Sanat Bir'leşmesi' dedik, Mardin'den Şırnak'tan güzel sanatlar lisesi öğrencilerini ve öğretmenlerini buradaki öğretmen ve öğrencileriyle buluşturduk. Beraber resim, heykel, seramik yaptılar. Ortak bir dans gösterisi düzenlediler. Hayatlarında ilk defa uçağa binen, ilk defa deniz gören çocuklar vardı aralarında. Kucaklaşmalarını görmeniz lazımdı çocukların.

**** KUTU *****

BALE GÖSTERİSİNDEN, ROMAN HAVASINA

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Çeşme’de ilkleri gerçekleştirmeye başladıklarını söyledi.  Çeşme Belediyesi tarihinde ilk defa baleye ev sahipliği yaptıklarını ve 5 bin kişinin seyrettiğini söyleyen Başkan Oran, “Hüsnü Şenlendirici'yi de getirdik, yine 5 bin kişi izledi. Çeşme'deki bütün Romanlar oradaydı, “Başkanım ilk defa kendimizi Çeşme'de birinci sınıf vatandaş hissettik, çünkü bizim insanımızı getirdin” dediler. Eylül sonuna kadar Çeşme tıklım tıklımdı. Oy atan, atmayan herkes bunu söylüyor. Etkinlikler devam edecek, bisiklet yarışması ve  Dalyan'da balık yarışması yapılacak. Bugüne kadar balık yarışmaları ekonomik durumu iyi olan insanlar için büyük teknelerle yapılıyordu. Biz şimdi küçük teknelerle, olta balığı yarışması yapacağız. Cross bisiklet yarışı yapacağız, yarışa 1500 bisikletli katılacak ve oradan elde edilen gelirle de durumu iyi olmayan insanlara 180-190 tane bisiklet dağıtılacağız.

*****

NEZİR’İN KULESİ

YENİDEN YAPILACAK

Size Nezir’in Kulesi’nden önce onun öyküsünü kısaca anlatalım.

***

Çeşme Dalyanköylü Nezir Kaya, turist olarak köye gelen Yunan güzeli Tinika’ya, aşık olur.

 Sakız Adası'nda yaşayan Tinika'yı görmek için önce tenekelerden tekne yapar. Sonra da teknesine bağladığı dev uçurtmayı yelken gibi kullanarak defalarca kaçak olarak Sakız’a gidip gelir. Nezir Kaya, aşkı için gittiği Sakız Adası'nda "Türk Casusu" sanılarak işkenceye uğrar. Dönüşte yanlışlıkla çıktığı Karaburun Yarımadası'nda ise "Yunan Casusu" zannedilir. Nezir Kaya aşkının yaşadığı adayı görmek için Dalyan’da 30 metre yüksekliğinde kule yapar. Aşkı dillere destan Nezir Kaya bir gece geçirdiği bisiklet kazası sonucu yaşamını yitirir. O kule de daha sonra dönemin belediye başkanı tarafından yıktırılır.

***

Kule yıktırılır ama Nezir Kaya’nın aşkı dillere destan olur, adına festivaller düzenlenir.  Çeşme Belediye Başkanlığı Ekrem Oran, koltuğa oturur oturmaz, Nezir’in Kulesini tekrar yapmak için harekete geçti. Başkan Oran, kulenin mimari çizimlerini  gösterirken, Dalyan’da Nezir'in Kulesi’nin temelini atma ve Aşk Festivali’ne Zuhal Olcay geleceğinin müjdesini verdi. Germiyan Ekmek festivali yapacaklarını, sanatçı Tolga Çandar’ın konser vereceğini söyleyen Başkan Oran, “İlklere imza atmayı seviyorum” dedi. 

HUZUREVİ VE KREŞ AÇILIYOR

Çeşme Belediyesi huzur evi ve iki tane kreş açıyor. En az oy aldığı Ovacık Bedesten'de tesislerin hizmete gireceğini belirten Başkan Ekrem Oran, “Bununla ilgili gelişim uzman ve uzman klinik psikolog göreve başladı. Kadın Dayanışma Merkezi, yanında da psikolojik danışmanlık merkezi olacak. Hepimizin ihtiyacı var bunlara. Hayvan hastanesi de açıyoruz. Hepsinin hazırlıkları başladı” dedi.

KÜLTÜR SARAYI VE KONGRE TURİZMİ İÇİN YER HAZIR

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, 5 bin kişi ile soğukta Zorba Balesini izlerken, ilçede büyük bir salonun eksikliğini yaşayarak gördüğünü söyledi. Migros'un üzerindeki 2200 metre karelik bir katın bomboş durduğunu belirten Başkan Oran, “Çeşme'ye yarımadanın kültür sarayı burada kazandırılabilir. Bununla ilgili Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin ödüllü mimarı Tevfik Tozkoparan'ı getirdim. “Tevfik ağabey bak bu cenazeyi kaldırmamız lazım, bu cenazeyi sen kaldırabilirsin. Burada ben şöyle bir şey hayal ediyorum, gerekirse iki kat değil. Şu an iki kat boş. Ya tek kata çevirip, büyük bir, çok amaçlı salon. Yani burada opera, bale olsun, senfoni çalsın. Burada kongreler olsun, kongre turizmi olsun. Alaçatı'da 500 tane kapalı butik otelim var, kongre turizmi başlarsa gerekirse kongre turizmini yapacak seyahat acentesini de ben kurarım”dedi.

****

İŞ AŞ İÇİN TURİZMİ

ÇEŞİTLENDİRMELİYİZ

Çeşme'nin kurtuluşunun anahtarının turizmi çeşitlendirmede; kongre turizminde, termal turizminde, spor turizminde olduğunu belirten Başkan Oran, “Anadolu'da bulunan en eski şarap işletmesi Çeşme’de. Fakat kimse bilmiyor. Dün Turizm Bakanlığı'ndan planlama için gelen yetkililere, “Sizi 4200 yıllık bir sokakta yürüteceğim. Ankara Üniversitesi'nden Prof. Vasfi hoca var yanımızda ve anlatmaya başladı.  “Beyler, şimdi 4200 yıllık bir yoldan şarap üretim tesisimize gidiyoruz. Oradan sapacağız seramik üretim tesisine, o nerede marinada, Çeşme'nin göbeğinde.” Buraları kimse bilmiyor. Turizm Bakanımıza, “Burayı arkeopark yapalım. Kamulaştırma için belediye olarak size sponsor oluruz” dedim. Ildır'da üstü örtülü inanılmaz güzellikte mozaikler var. Pargalı İbrahim'in yaptığı hamam 3 buçuk senedir tadilat görmüş ama orası da kapalı, orayı da açacağız. Yani kültür turizmini de buraya yapabiliriz. Çeşme Klisede klasik müzik konserleri gerçekleştirebiliriz.

Özetle turizm sezonunu uzatırsak, herkesin işi aşı artar, herkes daha mutlu olur.  Çeşme'de 3000 tane özgeçmiş var. Bizden iş bekleyen insanlar var. Bilgisayar mühendisleri, arkeologlar, sosyologlar...43 bin nüfuslu Çeşme'de ben 3 bin özgeçmiş gördüm. O zaman insanlara iş ve aş vermiş olacağız. Biz Çeşme'nin değerlerini koruyarak biz Çeşme'yi geliştirebiliriz.

ILICA PLAJI BİRİNCİ SEÇİLDİ

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, belediyenin kiraladığı ünlü Ilıca Plajı’ndaki çevre kirliliklerini Turizm Bakanının izniyle çözdüklerini söyledi. Sözleşmeye göre plajda tek çivi bile çakamadıklarını belirten Oran, “Bakanıma gittim ben bu sözleşmeye göre plaja hiçbir şey koyamıyorum. “Ne koymak istiyorsun” diye sordu. “Tuvalet, soyunma kabini, duş koymak istiyorum” dedim. Dedi ki koy geç. Dört tane konteynır koyduk, 6'şar ünite tuvaletten 24 ünite tuvalet koyduk, soyunma kabinleri koyduk, tuvaletlerin duvarına duşlar koyduk. Dört konteynırda 24 tane duş, bir de mevcut vardı 30 tane duş oldu, tuvaletlerle beraber. Çeşme plajının kumu çeşme plajında kalsın diye, ayak yıkama çeşmelerini denizden su basarak tuzlu suyla ücretsiz veriyoruz. Tuvaletçisiyle, mıntıkacısıyla, can kurtaranıyla, güvenliğiyle hepsiyle Ilıca plajını halk plajları arasında birinci seçildi. Ve bunu bir ayda yaptık, seneye daha iyisini yapacağız.

ALAÇATI MANİFASTOSU

Başkan Ekrem Oran, 16 senedir her gün Çeşmeyi çalıştığını, “neler yapılabilir” diye hayaller kurduğunu, göreve gelir gelmez de bunları gerçekleştirmeye başladığını söyledi. “Seçim döneminde ne söz verdiysem onları yapıyorum, onlar bittikten sonra yenilerini yapacağım” diyen Başkan Oran, Alaçatı'nın ses ve çevre kirliliği sorununu çözeceğini belirtti.  Bunun için Çevre Koruma Şube Müdürlüğü’nü kurduğunu  belirten Oran, “Çeşme Belediyesi, Çevre cezası yazamıyordu. Ses denetim izin belgesi, ses denetim cihazın  dahası çevre mühendisi yoktu.  Alaçatı'da bütün platformları söktük, dışarıya dönük bütün hoparlörleri indirdik. İki tane de çevre mühendisi aldık, şimdi kasım ayında Alaçatı manifestosu yayınlayacağız. Biz eski Alaçatı'yı yeniden getireceğiz. Daha iyi olacağız, daha zamanımız var. Benim hayatımda iki tane hasretim vardı; birincisi babam sağken babamın adını taşıyan  oğlumu kucağına vereyim babamın, çok şükür o oldu, ikincisi de Çeşme Belediye Başkanı olmaktı, o da oldu. Şimdi bu hasrete, Ahmet Arif'in vardır ya şiiri, hasretinden prangalar eskittim diyor. Ben 16 yıllık hasretime ulaştım bu çok büyük bir keyif ama seçenlere de layık olup hizmet edeceğiz. 

 

30 Kas 2019 - 19:42 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?