Belediyeler Her 50 Bin Kişiye Spor Salonu Yapmak Zorunda

Ak Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş'la yaptığımız röportaja devam ediyoruz. Çocukluğunda Basmane Meydanı'ndaki havuzun etrafında su satarak hayat mücadelesine başlayan Başdaş, vatandaşın durumunu, fakirliği, zenginliği dahası sporu çok iyi biliyor. Hayatı Konak'ta geçen ve semti neredeyse adım adım bilen Mehmet Sait Başdaş, bakın bugün gençleri kötü alışkanlıklara bulaşmaması için yapılması gereken spor tesisleri hakkında neler söylüyor:

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Haber Hürriyeti: Sayın Başdaş sizin sporcu olarak çok şapkanız var. Gençliğinizde futbol oynamışsınız,sonra antrenörlük ve kulüp başkanlığı yapmışsınız. Spordan gençlerin üstünden elinizi hiç çekmemişsiniz. Spor sahalarımız yeterli mi İzmir'de?

Mehmet Sait Başdaş: Biz sporla iç içeyiz. Spor yapacak gençler için altyapı tesisleri yapılması lazım. Hollanda'da gördüm orada Altyapı için ne yapılıyorsa biz yapacağız. Bunlar yerel yönetimlerin işi.  Ona rağmen biz yapmaya çalışıyoruz. Şu anda 5 tane halı saha yaptık, 8 tane daha sözü aldık. Saha için yer bulamıyoruz. Okul bahçelerini bulduk oralarına yapıyoruz. 8 tane Spor Salonu için yer bulalım. Buradan çağrı yapıyorum. Salonları, sahaları okullara yapınca  bahçeler küçülüyor. Çocukların oynayıp, hava alacaklar yer olması lazım. Bulduğumuz her yere Spor Salonu yapacağız. O çocuklarımızı sıfırdan başlatmak zorundayız. 2008 yılında 3 branşta  bölgede İzmir şampiyonu olduk.

YER GÖSTERİN SPOR SALONU YAPALIM

2009'da Süper Lig'e 3 sporcu verdik. Cicipark’ın merdivenlerinde çalıştı o gençler. Spor bakanımız, “Yer gösterin, biz yapalım” diyor. Her 50.000 kişinin olduğu yerde spor salonu mecburidir. Şunu söylüyorum. Hangi görevde olursam olayım bu teklifi Büyük Millet Meclisi'ne göndereceğim. Nüfusu 50.000'lik olan yerlerde bir tane Kapalı Spor Salonu mecburiyeti olacak. Belediye bunu yapmak zorunda olacak. Konak’ın nüfusu 330.000. 85 bin insan Konaktan göç etti. Kapalı yüzme havuzumuz yok. Bu çocuklar nasıl yüzünü öğrenecek. Nasıl yarışmacı olacaklar. Şart konulması lazım. Her ilçede, bir yüzme havuzu, bir Kapalı Spor Salonu, bir tane büyük futbol sahası mutlaka olması lazım. Hayal değil bunlar, olması gerekenler.

Milli Takımımız San Maio ile berabere kalınca herkes kızdı. Mahalle kadar bir yerin takımını yenemedik diye konuştuk. Oysa orada her mahallede spor salonu, tesisleri var.

ALTYAPI OKULLARI ÜCRETSİZ OLMASI LAZIM

Konak’ta belediyenin 3-4 tane halı sahası var, spor okulları ise ücretli. Biz spor salonlarını ücretsiz yapıyoruz. Biz çağrı yapıyoruz. Bizim açtığımız spor salonlardan gençler ücretsiz yararlanacak.Yer bulsak her yerde spor salonu yapacağız. İzmir’de kulüpler altyapıyı ticarete çevirmiş. Spor okuluna giden 500-600 TL ödüyor.  Altyapı okulları ücretsiz olması lazım.

*** 

AYNI MAHALLEDEN CHP’Lİ VE AK PARTİLİ İKİ BAŞKANA FORMA GİYDİRMEK İSTİYORUM

Ak Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, Gazeteci, Yazar Hakem Metin Aydınoğlu ve Önceki dönem CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından.

Yazarımız kardeşim, Metin Aydınoğlu şöyle diyor, yazıyor;

'İçimde uhde kaldı. CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından kaptanım, ağabeyim ile Ak Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş kaptanım, kardeşim, eski futbolcudur. Akın ağabeyim efsane Yeşilova'da forma giymiş isim. Yeşilova'nın simgesi, efsanesi, duayeni Allah gani gani rahmet eylesin Tatlı Mustafa hocamın en büyük oğludur Akın ağabeyim, Yeşil-Kahverengili forma giymiş isimdir. Kardeşleri Metin Küçükoğullarından ile Serkan Küçükoğullarından da Yeşilova bayrağını bırakmadı devam ettiriyor. Başdaş kardeşlere gelelim. Büyükten küçüğe Mehmet Emin Başdaş, Mehmet Feyzi Başdaş, Mehmet Sait Başdaş ile Mehmet Başdaş. Fark ettiyseniz 4'ünün adında da Mehmet var. 35 yıldır tanırım, çok düzgün ve de çok çalışkan kardeşlerdir, gariban babasıdır şahitim. Ne zaman geçsem gecenin ayazında açık bir bakkal dükkanı. Şimdi Başdaş Marketler zinciri, helal olsun. Mardinliler ne de olsa, yan gelip yatmazlar. Mehmet Sait kardeşimde de futbolculuk var ama kardeşlerinde yok. Sait kaptan Kadifekalespor'da oynadı. Sonra oynadığı kulübe yönetici ardından da başkan oldu. Yapıcıoğlu Gençlik oldu önce adı, sonra da Yapıcıoğlu Başdaşspor. Başkanımdır yani. Gençliği kötü yoldan kurtardı, reklam yapmadı ama. İşte bu iki başkanımı, Akın-Sait ikilisini buluşturmak istedim. İkisi de medeni sempatik insan evladı. Spor için siyaset değil. Siyaset kısmı. Haber yaptım ama, ne canlı yayında ne de İzmiredairTV'de video çekiminde denk getirebildim.

Aynı anda, olmadı işte olmadı. İçimde uhde kaldı. Biri uygunsa, diğeri olamadı. Halkla ilikişer zordur. Cenaze, taziyei, hasta ziyareti çokça. Forma da giydirecektim. Şimdi ne yapsam ne olur ki. Olur mu olur. Aslında kaçırdığım bir şey yok. Hiçbir şey için hayatta geç değil. Başkanlarım sizden haber bekliyorum. Top sizde'....

***

ÖNCEKİ BÖLÜMLER:

RÖPORTAJIN GİRİŞ BÖLÜMÜNÜ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

Ak Parti Konak İlçe Başkanını karşımızda bulunca, “Röportaj için zamanınız var mı” dedik. Sağ olsun, başka bir randevusu olmasına rağmen bize bir saatten fazla zaman ayırdı.Kentsel dönüşümden, dar gelirlinin durumuna, varoşlardan, sosyal belediyeciliğe, işsizlikten, spora kadar birçok konuyu konuştuk.

BAŞDAŞ: KONAK'TA ACİLİN ACİLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM 

Ak Parti Konak İlçe Başkanı M. Sait Başdaş'ı ziyaret ettik. Kentsel dönüşümden, dar gelirlinin durumuna, varoşlardan, sosyal belediyeciliğe, işsizlikten, spora kadar birçok konuyu konuştuk. İşte röportajımızın ilk bölümü.

YENİ BÖLÜM: Baştaş: Varoşlarda Para Girmeyen Ev Yok

Ak Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Baştaş'la yaptığımız röportaja devam ediyoruz. Çocukluğunda Basmane Meydanı'ndaki havuzun etrafında su satarak hayat mücadelesine başlayan Başdaş, vatandaşın durumunu, fakirliği, zenginliği dahası sporu çok iyi biliyor. Hayatı Konak'ta geçen ve semti neredeyse adım adım bilen Mehmet Sait Baştaş, bakın bugün neler söylüyor:

24 Ağu 2023 - 18:21 -