Son Dakika
17 Kasım 2018 Cumartesi

RESESYON YA DA STAGFLASYON GÜNDEMDE

11 Eylül 2018 Salı, 10:39

RESESYON YA DA STAGFLASYON GÜNDEMDE

Yüksek enflasyon koşullarında MERKEZ BANKASI faiz artışına gidecek olursa Türkiye ekonomisinin durgunluğa gireceği kaçınılmazdır. Yüksek oranlı bir faiz artışı TÜRK LİRASINDAKİ değersizleşme sürecini durduracak ve TÜRK LİRASININ değer kazanmasına, enflasyonun azalmasına, cari açığın düşürülmesine ve dış finansman ihtiyacının tedarikinde yeni alternatifler yaratılmasına kapı açacaktır. Her ne kadar enflasyonu ve cari açığın kontrol altına alınmasını kolaylaştıracak olsa da Türkiye ekonomisinin genelini uzun soluklu bir resesyona sokacaktır. Nasıl mı?

Yatırım iştahını, kredi talebini ve toplam talebi de azaltarak…

Örneğin; konut sektöründe finansal güçlük çeken vukuatların artması gibi.

Özellikle de DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI üreten sektörleri, konut sektörleri gibi faize hassasiyet gösteren iç piyasaya odaklı sektörleri olumsuz olarak etkileyecektir.

Faiz artışı yapılmazsa yüksek enflasyon koşullarının olduğu ortamda ekonomik daralma ile karşı karşıya kalınacaktır. Bu da şirketlerin bu daralmaya direnç gösteremeyip batışlarına sebebiyet vermeleri demektir.

STAGFLASYON NE DEMEK?

Ekonomide durgunluk içinde enflasyon anlamına gelmektedir. Yani reel ekonomik büyüme olmaksızın FİYATLARIN ARTMAYA DEVAM ETMESİ halini ifade eder. Stagflasyon krizleri söz konusu olduğu zaman yatırımlar genelde yavaşlamaktadır. Bu gibi durumlarda yatırımcılar var olan mevcut yatırımlarını ülkeden çeker ve farklı alanlara transfer ederler. Bir ülkenin başına gelebilecek en kötü senaryodur. Enflasyon ile gerilemenin aynı anda yaşanması yani ülkede hem fiyatlar yükseliş seyrindeyken hem de ülkenin üretiminin azalması demektir.

Stagflasyonun nedenine gelecek olursak, yanlış para politikası ve yine yanlış faiz haddinin yönlendirilmesiyle alakalıdır.

FAİZ ARTINCA ENFLASYON DÜŞMEYECEK

Faiz artınca enflasyon düşmeyecek. Enflasyonu düşürmek için sadece faiz arttırımına güvenmemek gerekir. Faiz arttırımı döviz fiyatındaki artışı frenletecek veya geriletecektir. Ucuz döviz, tüketimi ve yatırımı canlandırır. Nasıl mı? Tüketici ucuz dolarla daha fazla harcama yapar. Yatırımcı da ucuz dövizle yatırımlarını arttırır. Ülkeye dolar girişi yavaşladıkça piyasalarda yüksek faiz beklentisi oluşur. Haliyle ekonomi ısınmaya başlar ve enflasyon yükselir.

Yatırım üretimi yapacaklar % 20’ yi aşan faiz istemezler. Tüketiciler de %20 ‘ ye yakın faizden hoşlanmazlar. Yüksek faizi isteyen piyasalar başka piyasalardır. Paranın alınıp satıldığı para ticaretinin yapıldığı piyasalardır.

Vatandaş için ise önemli olan çarşıya pazara gittiğinde fiyat artışı tehlikesiyle karşılaşmak istememesidir. Vatandaşın geliri artmazken fiyatların yükselmesi hoşuna gitmez. Vatandaşın asıl endişesi tasarruflarının  fiyatlardaki artış karşısında sabun gibi eriyip gitmesidir. Ben cebimden çıkan paraya bakarım diyen vatandaş bakalım yaşam şartlarının güçlenmesine sebep olan hayat pahalılığıyla kıvranmadan nasıl mücadele edebilecek.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO