Son Dakika
27 Haziran 2019 Perşembe

Rekolte artışı bekleniyor

23 Ağustos 2013 Cuma, 15:19

İZMİR Ticaret Borsası’nın (İTB) öncülüğünde gerçekleştirilen 2013/2014 sezonu kuru incir rekoltesi tahmin çalışmalarında yüzde 8.7’lik artışla 61 bin ton üretim beklendiği belirtildi. İTB Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen, zeytin ve fındık için yapılan teşvikin kuru incire de yapılması talebinde bulundu.

www.haberhurriyeti.com / EKONOMİ
İTB Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen, önümüzdeki sezonda gerçekleşecek Ege Bölgesi kuru incir rekoltesi tahmin rakamlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Sektör temsilcilerinin de katıldığı toplantıda konuşan Şen, Türkiye’ye her yıl ortalama 150 milyon dolar döviz kazandıran geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirin en kalitelisinin Ege’de üretildiğini söyledi. Yaklaşık 30 bin üretici tarafından üretilen kuru incirin büyük çoğunluğunun ihraç edildiğini dile getiren Şen, geçen yılın sektör verilerini değerlendirdi. Geçen sezon 17 Ağustos itibariyle toplam 60 bin ton civarında kuru incir ihracatı yapıldığını kaydeden Şen, ortalama ihraç fiyatının ise ton başına ortalama 3 bin 404 dolar olduğunu belirtti.

YÜZDE 8.7 ARTIŞ BEKLENİYOR

Yapılan çalışmalar sonucu elde edilen tahmin rakamlarını açıklayan Şen şunları söyledi: “2013/2014 sezonu rekolte tahmin çalışmaları İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Tariş İncir Birliği ve Erbeyli İncir Araştırma İstayonu Müdürlüğü desteğinde gerçekleştirilmiştir. Sezonda kuru incir rekoltesinin, hava şartlarının normal seyri halinde geçen yılki rekolte tahminine göre yüzde 8.7 oranında artarak 61 bin ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmiştir.”

AFLATOKSİN VE KALINTI SORUNU SÜRÜYOR

Borsa’nın geçen yılki tahmin verilerini ve gerçekleşen rakamları değerlendiren Şen, geçen sene yapılan 57 bin tonluk rekolte tahmininin başarılı olduğunu dile getirdi. Şen, bu yıl da yaşanan iklim şartlarının kuru incir oluşumunu olumlu, ancak son haftalarda yaşanan hava koşullarının rekolteyi olumsuz etkilediğini ifade ederek, yıllardır sektörün mücadele ettiği aflatoksin sorununun da devam ettiğini belirtti. Sorunun aşılması için hasattan itibaren yapılacak tüm işlemlerde titiz olunması gerektiğini söyleyen Şen, “Ayrıca rekabetin yoğun olarak yaşandığı sektörümüzün bir problemi de pestisit kalıntılarıdır” diye konuştu. Şen, incirin rengini beyazlatmaya yönelik hidrojen peroksit kullanımının ise önlendiğini kaydetti.

‘KURU İNCİRE TEŞVİK VERİLMELİ’

Konuşmasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, bu ürünün daha fazla desteklenmesi gerektiğini savunan Şen, kuru incir ihracatçılarının sorunlarını şöyle dile getirdi:

“Yaşanan sorunların karşısında, dünya piyasalarında satılabilirliği gün geçtikçe artan kuru incirin Ege Bölgesi için önemini bilmeyen kimi ihracatçılar tarafından, sıradan bir mal gibi satılması oldukça düşündürücüdür. Bu sebeple kuru incir ihracatında yaşanan zorluklar artmaktadır. Rekabet kalite ile yapılmalı, dünya pazarlarına değeri daha yüksek ürünler sunulmalıdır. Yaşanan bu anlamsız rekabet yüzünden para kazanamayan ihracatçı her geçen gün daha açmaza girmekte, kimi ihracatçılar işlerini bırakmaktadır. Böyle bir yapının kimseye yararının olmadığı aşikardır. Zeytin ve fındık için yapılan teşvikin kuru incire de yapılması en büyük temennimizdir” dedi. – Cihan DURAK / İZMİR (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri