Son Dakika
17 Kasım 2019 Pazar
”

RECEP İVEDİK olduk

Aziz Nesin ne güzel söylemiş. “Türk toplumunun % 60’ı aptaldır” diye… Dava açsan bir dert, açmasan bin derler ya o misal. Son yıllara damgasını vuran filmlerin listesi yayınlandı.

03 Temmuz 2017 Pazartesi, 11:36

Aziz Nesin ne güzel söylemiş. “Türk toplumunun % 60’ı aptaldır” diye… Dava açsan bir dert, açmasan bin derler ya o misal. Son yıllara damgasını vuran filmlerin listesi yayınlandı. Bu listeye gözatınca listenin tamamında neredeyse RECEP İVEDİK’i görüyoruz… Acaba diyorum zaman zaman… Aziz Nesin… Yok yok… O kadar da değil canım… Bir kaç iyi, güzel, bilgili, bilinçli insan kalmıştır… Buna eminim… / TİM

İşte on yılın muhteşem filmler listesi haberi…

Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press son on yılın beyazperde performanslarını inceledi. Ajans Press’in Box Office’ten derlediği verilere göre, son on yılda beş defa gişe rekoru kırıp yılın en çok izlenen filmi olan Recep İvedik serisinin beyaz perdeye damga vurduğu öğrenildi. Film son on yıl içerisinde de medyanın gündemine otururken, 2007 yılından itibaren 12.663 habere konu oldu. Öte yandan son on yılın sinema incelemesinde yıl yıl en çok izlenen filmler aşağıdaki gibi oldu;

SİNEMA SEYİRCİSİ AZALDI, TİYATROYA İLGİ ARTTI

Türkiye genelinde sinema seyirci sayısı geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yüzde3,3 azalarak 55 milyon 260 bin 600 kişi olurken; tiyatro izleyici sayısı ise yüzde 2,8 artışa geçerek 6 milyon 16 bin 762 oldu.

Ajans Press’in TÜİK’ten derlediği verilere göre Türkiye’nin sinema ve tiyatro istatistiklerini çıkardı. Ajans Press’in edindiği bilgilere göre Türkiye’de sinema salonlarının sayısının geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre artışa geçerek 2 bin 483 olduğu belirtilirken aynı dönemde sinema salonlarındaki koltuk sayısının 307 bin 456’ya ulaştığı belirtildi. Yine aynı dönem içerisinde gösterilen film sayısı 53 bin 443 oldu. Bu filmler içerisinde yerli yapımların sayısı 22 bin 642 olurken, 30 bin 801 yabancı yapım gösterime girdi. Tiyatro salonlarında oynanan eserler incelendiğinde ise geçtiğimiz yıl 7 bin 766 eserin izleyiciyle buluştuğu saptandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz