Son Dakika
27 Haziran 2019 Perşembe

“Fazla yolcu, ölü sayısının artmasını engelledi”

21 Ağustos 2013 Çarşamba, 16:09
“Fazla yolcu, ölü sayısının artmasını engelledi”

ZONGULDAK Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Bahar, önceki gün 1 kişinin ölümü 40 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kazada 23 kişilik midibüse 40 yolcu bindirilmesinin uygun olmadığını, ancak fazla yolcu bulunmasının, ölü ve yaralı sayısının artmasını engellediğini savundu.

www.haberhurriyeti.com / SON DAKİKA
Osman Bahar, Çaycuma İlçesi’ne bağlı Filyos Beldesi’nden Zonguldak’a yolcu taşıyan Filyos Belediyesi özel halk midibüsünün pazartesi günü Muslu’da devrilmesi ile ilgili makamında basın toplantısı düzenledi. Bahar, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre Filyos’tan Zonguldak’a yolcu taşıyan araçların, kendi güzergahları dışında yolcu alamayacağını, ancak bu araçların, Türkali Köyü’nde yeterli araç bulunmadığı için bu köyden de yolcu aldığını söyledi.

‘EN UCUZ YOLCU TAŞIMACILIĞI ZONGULDAK’TA’

Osman Bahar, Türkiye’de en ucuz yolcu taşımacılığının Zonguldak’ta yapıldığını ileri sürdü. Bahar, “Zonguldak’ta dolmuşçu esnafı 1 liraya yolcu taşıyor. Eğer bu insanların can sağlığı, güvenliği düşünülüyorsa, 1 liraya yolcu taşıma ile bu yapılamaz. Mazotun 5 lira olduğu bir dönemde 1 liraya yolcu çekerek şoför esnafı nasıl para kazanacak? Esnaf mağdur olduğu için 12-14 yaşlarında arabalarla hizmet veriyorlar. Bu şartlarda Zonguldak’ta taşımacılık yapan araçlarımızda eksik vardır, doğrudur” dedi.

‘YOLCULAR İÇ İÇE OLDUĞUNDAN ÖLÜM AZ OLDU’

23 kişilik midibüse 40 yolcu bindirilmesinin uygun olmadığını ifade eden Bahar, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin tüm illerinde sabah ve akşam saatlerinde toplu taşımalarda 3-5 fazla yolcu olur. Ama şu da var: Asla kabul etmemekle beraber, o aracın içinde yolcunun fazla olması, oradaki ölü ve yaralanma sayısının artmasını engellemiştir. Çünkü savrulma olmamıştır. Savrulma olmadığından ölüm olayı daha az oldu. Eğer normal koltuk sayısında yolcu olsaydı, daha fazla savrulmadan dolayı daha fazla ölüm veya daha ağır yaralanma olabilirdi. Yolcular iç içe olduğundan belki ezilme olmuştur ama ölüm aza düşmüştür. Ben bunu tasvip etmemekle beraber gerçeği söylüyorum. Kimse yanlış anlamasın, yanlış yorumlamasın.” – Durmuş SEVİNDİK/ZONGULDAK, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri