Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

“Aklınıza mukayyet olun”

24 Nisan 2013 Çarşamba, 16:38
“Aklınıza mukayyet olun”

İnsanlar zaman zaman akıllarını olmayacak konulara takarlar, kendilerini öyle bir yorarlar ki, sormayın gitsin.
Bunların içinde kişiye göre ilginç olanları da vardır. Örneğin yıllar önce kaybettiği kitabın akıbetinin ne olduğunu tahmin etmeye çalışır. Bazen kaç tane gömleği olduğunu, bazen ayakkabı sayısını takarlar. Bazıları bugüne değin kaç para kazandığını hesaplamaya çalışırlar. Bunlar başkaları için herhangi bir şey ifade etmez. Ama o kişiye sormak gerekir…
Bu tür konuları bazen araştırma şirketleri yapıyorlar. Ve çıkardıkları sonuçlar gündem oluşturuyor.
Örneğin bir araştırma şirketi büyümenin göstergeleri konusunda yaptığı çalışmada şöyle bir kanıya varmış:
“Büyümenin göstergesi erkek iç çamaşırı ve çorap”
Ciddi ciddi yapılan araştırmaya göre; bazı insanların, ekonomi koşullarını değerlendirmek için erkeklerin kravatlarının genişliğine ve rengine bakmalarından yola çıkılmış. Doğru olan göstergenin belki de erkeklerin iç çamaşırı olduğun sonucuna varılmış.
Efendim, 2012 yılında ABD’de erkeklerin yaptığı giyim alışverişi yalnızca yüzde 1 artışla 57 milyar dolara yükselmiş. Alışveriş kalemleri arasında yalnızca iki istisna olduğu görülmüş: satışları yüzde 13 artan iç çamaşırı ve yüzde 12 artan çorap. Sonuçları değerlendiren NDP Group baş analisti, bu durumun tüketici harcamalarına yönelik pozitif bir işaret olabileceğini belirtmiş.
Araştırmada, erkeklerin iç çamaşırı harcamalarının nedenlerinden biri şöyle açıklanmış:
“Ekonomik açıdan artan güven, özgüven artışını da beraberinde getiriyor. The Wall Street Journal’ın  haberine göre Pennsylvania Üniversitesinin işletme okulu Wharton’dan pazarlama profesörü Z. John Zhang konu ile ilgili olarak, “Erkeklerin kendilerine olan güveni arttıkça daha fazla dışarı çıkar ve daha fazla flört ederler” dedi. Online arkadaşlık sitelerine bakıldığında da bu pazarın değerinin bir yıl öncesine kıyasla yüzde 4 artarak 1.2 milyar dolara ulaştığı görülüyor.”
Bizde durum ne acaba?…
Var mı meraklısı?…
Varsa buyursun bir araştırma şirketine!..

SANAL MAĞDURLAR…

İç çamaşırı, çorap alışverişinin büyüme göstergesi olduğundan bahsetmişken, şimdilerde artık her şey bir ‘tık’ ötenizde sloganıyla yapılan pazarlama yöntemlerin yarattığı sakıncalara bir bakalım mı?
Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, sanal ortamda yapılan alışverişlerle ilgili tüketicilerden aldıkları şikâyetlerin geçen yıla göre yüzde 40 arttığını söylemiş…
Ağaoğlu, tüketicinin karşılaştığı sorunlardan örnekler verirken şöyle diyor:
“Sanal alışveriş tüketicisi karmakarışık tuzaklarla dolu bir sistemle karşı karşıya bulunmaktadır. Ödeme, satışı yapan firmaya yapılmakta, ürünü başka firma kargolayıp göndermektedir. Ayıplı veya taklit bir ürün çıktığında, kimse muhatap olmak, sorumluluk almak istememektedir. Bu durum, işin içinden çıkılmaz bir hal almakta, tüketici ne yapacağını, hakkını nasıl arayacağını bilememektedir. Bazen de ürün hiç gönderilmemekte, yani bir çeşit sanal dolandırıcılık yapılmaktadır.”
Sanal ortamdan iç çamaşırı, çorap satın aldıysanız yerine başka şeyler çıkma olasılığı fazla demek ki…
Aman büyüme göstergesi olan mallara dikkat…

BANKALARIN YENİ OYUNU!

Bankaların girdi sağlayacak marifetlerine bir yenisi eklenmiş. Bir habere göre; Bankalar şimdi tasarruf sahibinin haberi olmadan açtıkları hesaplara şimdi de fon hesabı eklemişler. Haberin bir bölümü şöyle;
“Hesaplarında birden paralarının kaybolduğunu görenler sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle bankaların kendilerinden habersiz fon alımı gerçekleştirdiklerini iddia ettiler. Asıl şoku ise fon işlemleri sonrası bankaların kesintileri hesaplarından kesmesi ile yaşadılar.”
Yani sanal ortamda alışveriş yaptığınızda ütü yerine çaydanlık çıkıyorsa, ya da banka hesaplarınıza baktığında banka kesintilerinin çoğaldığını görüyorsanız, kendinize ve aklınıza “mukayyet olun…”

www.haberhurriyeti.com / BARIŞ KUDAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri