Son Dakika
25 Haziran 2019 Salı

Pompalı cinayetine 15 yıl

Önce müebbete, çarptırıldı ardından olayın ağır tahrik altında işlediği ve sabıkası olmadığı dikkate alındı ve…

25 Mart 2019 Pazartesi, 23:46

Bahri Karataş (KHA)

İZMİR’in Konak İlçesi’nde, 2,5 yıl önce  evinin önünde pompalı tüfekle öldürülen Vedat Avcı’nın davasında karar  çıktı. Mahkeme, müebbet hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan sanık Hüseyin İlkhan’ı 15 yıl  hapis cezasına  çarptırırken, başka suçtan tutuklu olan babası Demir Ali İlkhan’ın ise beraatine karar verdi. Avcı’nın ailesi verilen karara isyan etti.

Olay, 3 Eylül 2016’da Ferahlı Mahallesi Gürçeşme Caddesi 3505 Sokak’ta meydana geldi. Evinden çıkan Vedat Avcı’ya plakası belirlenemeyen bir otomobilden kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından pompalı tüfekle ateş edildi. Sırtına çok sayıda saçma isabet eden Avcı ağır yaralanırken, otomobil olay yerinden hızla uzaklaştı. Olayı gören çevredekiler durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı müdahalenin ardından Avcı ambulansla Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada tedaviye alınan Avcı, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olay sonrası çevredeki güvenlik kameralarını incelemeye alan ve parmak izi çalışması yapan polis, otomobille içindekileri belirlemek için çalışma başlattı. Polis, olayda  kullanılan aracın plakasını tespit etti. Pompalı tüfeği kullanan kişinin Hüseyin İlkhan ve yanında babası Demir Ali İlkhan’ın olduğunu tespit etti.  Aydın’a kaçan Hüseyin İlkhan ve babası  Demir Ali İlkhan, polis tarafından yakalanıp  tutuklandı. Dava aşamasında baba tahliye edildi. Baba İlkhan, daha sonra başka suçtan tutuklanıp cezaevine girdi.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12’inci celsesi yapılan duruşmaya  “kasten öldürme “ suçundan tutuklu yargılanan  sanık Hüseyin İlkhan ile başka suçtan tutuklu Demir Ali İlkhan , ölenin yakınları  Aysel, Edibe ve Bego Avcı ile tarafların avukatları katıldı. Vedat Avcı’nın yakınları her iki sanığında cezalandırılmasını talep etti. Sanık Demir Ali İlkhan, “Ben olay yerinde yoktum. Her ne kadar olay sırasında arabanın içinde olduğum iddiasıyla dava açılmışsa da, ben oğlum Hüseyin’in yanında değildim. Oğlumun Aydın’da akrabalarımın yanına kaçtığını öğrendim. Bende onu almak için oraya gittim. Beraatimi talep ediyorum “dedi.

Duruşma savcısı tutuksuz sanık Demir Ali İlkhan’ın beraatine, Hüseyin İlkhan’ın ise müebbet hapis cezası ile cezalandırılması yönünde mütaala verdi. Mahkeme heyeti davayı bitireceklerini, sanık Hüseyin İlkhan’ı son sözlerini sordu. İlkhan, “ Vedat beni daha önce bacağımdan bıçaklamıştı. Kendisi’ne ‘yetmedimi bıçakladığın’ diye söyledim. Bana sinkaflı küfürler etti. Bende arabadan pompalı tüfeği alıp ateş ettim. Benim öldürmek gibi bir niyetim yoktu. Ben olay yaşandığı içinde pişmanım. Tahliye talebim de yok. Başka bir diyeceğim yoktur”dedi.

Mahkeme heyeti sanık Hüseyin İlkhan’ı önce müebbet, ardından olayı ağır tahrik altında işlediğine ve sabıkası olmadığından dolayı önce 18  yıl  sonrada 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme baba Demir Ali İlkhan’ın ise beraatine karar verip ,Bölge Adliye Mahkemesi’nde temyiz yolu açık olmak  üzere  davayı bitirdi.

Vedat Avcı’nın ağabeyi  Abdülkadir Avcı  ve diğer yakınları verilen karara isyan etti. Ağbey Avcı ,’’Kardeşim öleli 2.5 sene oldu,  mahkemesi 2.5 senedir sürdü. Bu gün son mahkemesine çıktık. Ülkemizden adalet beklerken maalesef adaletsiz  bulduk. Kardeşimi 25 yaşında toprağa verdik . Annem ve babam çok üzüldü. Mahkemede bizim avukatımızın sunduğu tüm deliler kabul edilmedi.  Kardeşimin katiline sabıkası yok diye  15  yıl hapis cezası verildi.  Kardeşimi vuran kişi tek kişi değildi. Yanında başkaları da vardı. Babası da bu olayın için de olduğu halde babası berat etti. Bu nasıl bir karar. Bizim ciğerimiz bir kez daha yandı” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri