Son Dakika
09 Ekim 2018 Salı

PLAJLAR ENGELLİ KALDIKÇA, HER ŞEY YALAN!

Şezlongların pahalı satışı nedeni ile engelli plajı, sayılı ilin sunabildiği bir olanak.

14 Haziran 2018 Perşembe, 14:02

Muğla sahilleri, Türkiye genelinde yoğun olarak yaşanmasına rağmen, tesadüflere dayalı olarak ender yaşanabilen mutluluklardan birine sahne oldu. Muğla’nın Kavaklıdere ilçesi kırsal Nebiler Mahallesi’nde yaşayan 42 yaşındaki engelli birey Lütfi Erdal, tekerlekli sandalyesi olmadığı için hayatında ilk defa evden dışarı çıkabildiği gibi, denize girme hayalini de gerçekleştirdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ‘Evde Hizmet’ ekibi tarafından engelli aracı ile evinden alınan 42 yaşındaki Lütfi Erdal, Akyaka Mahallesi’nde önce tekne ile Kadın Azmağı’nda tekne turu yaptı, ardından Akyaka sahilindeki engelli plajında ekiplerin yardımı ile denize girdi.

Ailedeki üç kardeşin üçünün de engelli olduğu öğrenilen Lütfi Erdal’ın diğer iki kardeşin de tekerlekli sandalye olduğu için evden dışarı çıkabiirken, Lütfi’nin ise sandalyesi olmadığı için ömrünü evde geçirdiği öğrenildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım Hizmetleri ekiplerine hayalini anlatan Erdal, ilde engelli plajı düzeneğinin kurulmuş olması sayesinde kolaylıkla deniz keyfini tadabildi.

GÖNÜL HER PLAJDA OSUN İSTİYOR AMA;

Engelli Plajı olanağına, üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen Türkiye’de sayılı sahil kenti sahip bulunuyor. Balon-dolgu lastik / şamandıra donanımından ibaret engelli deniz yüzdürme şezlong adedinin piyasada 6 bin TL. civarında olması, en büyük sorun. Belediyeler sahili olan her yere bu hizmeti aynı nedenle götüremiyor. Sadece sınırlar içerisinde bir ya da 2 noktaya ‘nöbetleşe’ kullanılmak üzere  bu gereksinime cevap vermeye çalışıyor. Örneğin İzmir’de sadece Foça ve Çeşme’de birer plajda bu olanak bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN EN UZUN KIYISINA SAHİP MUĞLA’DA 42 YILDIR EVDEN DIŞARI ÇIKMAYAN ENGELLİ LÜTFİ ERDAL, DENİZ VE TEKNE GEZİSİ HAYALİNİ, MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN SAĞLIK EKİPLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ. (BEKİR TOSUN/MUĞLA-İHA)

HAYATININ EN MUTLU ANLARINI YAŞADI

Kadın Azmağı’nda tekne turu için tekneye sedye ile binen engelli vatandaş, tekne içinde sedye üzerinde yarım saatlik bir tekne turu gerçekleştirdi. Ardından Akyaka sahilindeki ‘Engelli Plajı’nda yine büyükşehir belediyesi ekiplerinin yardımı ile engelli sandalyesinde hayatında ilk defa deniz suyu ile buluştu. 42 yaşında ilk defa tekne turu yapan ve denize giren Lütfi Erdal, “Muğla’nın Kavaklıdere ilçesi Nebiler köyündenim. Daha önce hiç deniz görmedim. Bugün geldim, gezdim yedim içtim. Denizi gördüm. Şimdi denize gireceğim” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Sosyal Hizmetler Görevlisi Uğur Gülmez, “Lütfi ağabeyimizin iki tane dana kardeşi var. Onlar tekerlekli sandalyeli. Onları Büyükşehir Belediyesinin bir etkinliği olduğunda engelli aracı ile getiriyorum. Lütfi ağabeyim oturamadığı için sabit evde duruyor. Bugün Lütfi ağabeyi aldım. Ağabey sana bir sürprizim var dedim. Buraya geleceğimizden hiç kimsenin haberi yoktu. Sabah buraya geldik, kahvaltı yaptık. Tekne ile Azmak turu düzenledik. Birazdan denize gireceğiz. Muğla Büyükşehir Belediyemizin ‘Engelsiz Plaj’ı var. Rahatlıkla denize girebiliyoruz. Yüzer şezlonglarımız var. Deniz sefası yapacağız. Ardından Ula Gölet’ine giderek çay-kahve molası vereceğiz. Bugün güzel bir gün olacak. Lütfi ağabeyimiz için yapabileceğim her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO