Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Papa’dan barış çağrısı

25 Ağustos 2013 Pazar, 15:00

KATOLİK aleminin ruhani lideri Papa Francesco, Suriye’de kardeşler arasında savaş olduğunu belirterek, “Silah sesleri sussun” sözleri ile barış davetinde bulundu. Papa, uluslararası toplumu ise, bu trajik durum karşısında daha hassas olmaya ve harekete geçmeye çağırdı.

www.haberhurriyeti.com / DÜNYA
Papa Francesco, Pazar günleri düzenlenen ‘Angelus Duası’ nedeniyle Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’na bakan çalışma ofisinin penceresinden konuşmasını yaptı. Suriye’deki drama değinen Arjantinli Papa, burada sonu gelmeyen katliama son verilmesi çağrısında bulundu. “Suriye’de silahlar sussun. Sorunları çözme yolu çatışma olamaz” diyen Papa, büyük bir elem ve endişe içinde Suriye’de yaşananları izlediğini söyledi.

Sorunların çözümüne diyalog yoluyla ulaşılabileceğini ve ancak bunun gelecek için umut olabileceğini vurgulayan Papa, “Bizim de dehşet verici görüntülerde görebildiğimiz gibi, Suriye’de kardeşler arasındaki savaşta, katliam ve vahşetle birlikte şiddet artıyor. Bu da beni bir kez daha, silah seslerinin susması konusunda sesimi yükseltmeye itiyor” diye konuştu.

“BARIŞ UMUDUNUZU CANLI TUTUN”

Papa, bu çatışmanın tüm kurbanları için içtenlikle dua ettiğini belirterek, özellikle çocuklar olmak üzere orada acı çekenlere de, yakınlığını ve dayanışma duygularını ifade ederek, “Barış umudunuzu canlı tutun” diye seslendi.

Papa Francesco, uluslararası topluma ise, bu trajik durum karşısında daha fazla hassasiyet göstermeleri, Suriye halkına yardımcı olmak ve yıkımlara, ölümlere neden olan savaşa çözüm bulmak için gereken tüm çabayı ortaya koyması konusunda çağrıda bulundu.

Suriye’de 2.5 yıldan bu yana süren iç savaşta, 7 bini çocuk olmak üzere 100 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği, 4 milyon kişinin ise yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kaldığı belirtildi. – Esma ÇAKIR/ROMA, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri