Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Pamuk eller cebe!..

Batık oranı demek taksitlerin ödenememesi, bankaların hukuki işlerle daha çok çalışmaya zorlanmaları demek…

30 Kasım 2013 Cumartesi, 15:17
Pamuk eller cebe!..

bariskudar_haberhurriyeti

Elinizi bugünlerde çabuk tutmanız gerekecek…
Çünkü BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) bireysel kredilerin vadesini 36 ay ile sınırlayan kararı.
Ve de… Kredi kartı ile yapılan harcamalarda genel taksit sayısını maksimum olarak dokuz, Elektrikli ve elektronik eşya, bilgisayar, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6, beyaz eşya ve mobilya satışında ise 12 ay ile kısıtlanması kararının 15 gün içinde yürürlüğe gireceği bildirildi.
Hemen hemen herkesi ilgilendiren bu karar toplumun çeşitli kesimlerinde tepkilere yol açsa da Maliye Bakanı’nın “Kaliteli büyümek için bu gerekli” mealindeki sözleri sonrası çalışmaların hızlandığı görülüyor.
Uygulamadan en çok etkilenecek olan bankacılar ve sanayiciler seslerini duyurabilirken küçük esnafın pek sesi çıkmıyor…
Bankacılar, BDDK’nın bireysel kredilerin vadesini 36 ay ile sınırlamasını ‘sert bir fren’ olarak tanımlıyorlar.
Ve en vahimi de; bankacılar, vade kısıtlamasının batık oranını artırmasını bekliyorlar.
Batık oranı demek taksitlerin ödenememesi, bankaların hukuki işlerle daha çok çalışmaya zorlanmaları demek… Kendi çalışanının mesaisini ödeyemeyen ve BDDK ile karşı karşıya gelen bankacılar, “Biz de bu ülkede yaşıyoruz. Ekonomi ile ilgili olumlu kararları anlayışla karşılayan ve doğru bulan bireyleriz. Makro ekonomik hedeflere bağlı alınan tedbirleri elbette ki anlıyor ve doğru olanları destekliyoruz. Ancak alınan bazı tedbirleri de çok sert ve hızla olumsuzluklara neden olacak nitelikte buluyoruz. Bu düzenlemede bizi rahatsız eden en büyük konu bireysel kredilerin vadelerine getirilen 36 aylık vade sınırlamasıdır.
Bu sınırlama çok serttir. Çünkü Türkiye’deki bireysel tüketici kredilerinin yüzde 50’den fazlası 36 ay vadenin üstünde. Bir geçiş dönemi öngörmeden 60 aydan 36 ay ile sınırlama getirirseniz bu sektördeki bireysel kredilerde batık oranını hızla artırır. Biz şimdi kredi kartı taksitlerinin sınırlanmasının senedi hortlatmasından geçtik, batık oranlarının artmasından endişe ediyoruz” diyorlar…

TAKSİTE KOŞ VATANDAŞ TAKSİTE…

Pekiyi bu harcamaları yapan vatandaş ne yapıyor?.
Meslektaşımız Ahmet Can’ın haberine bir göz atalım mı?:

“Cep’te taksit telaşı
Kredi kartlarına yapılan düzenlemenin 15 gün içinde yürürlüğe girecek olması tüketicileri harekete geçirdi. 12 ay taksitten yararlanmak isteyen tüketiciler cep telefonu ve bilgisayar stantlarına koştu.
BDDK’nın 15 gün içinde yürürlüğe koyması beklenen kredi kartlarına taksit sınırı taslağı, 6 taksite düşürülecek olan cep telefonu, elektronik eşya, bilgisayar ve tablet gibi ürünlerin satışını hızlandırdı.”
Bu alımları hızlandıranlar ne diyor?:
“Mart ayında yeni bir akıllı telefon almayı düşünüyordum. Ancak kredi kartlarının taksit sayısı düşürülmesi satın alma kararımı değiştirdi. 12 ay taksitten yararlanabilmek için şimdi yeni bir akıllı telefon almaya karar verdim. Satın alma tarihini biraz erkene aldım”
“15 gün içinde yeni bir cep telefonu almayı düşünüyorum. Şu anda baktığım telefonun taksidi yaklaşık 150 liraya denk geliyor. Yapılan düzenlemeden sonra bu rakam 300 liraya kadar çıkıyor. Bu yüzden cep telefonu alma planımı biraz daha öne çektim”
Başka ne diyeyim ki?
Boşuna, “Borç yiğidin kamçısıdır” dememişler…

TAKSİT TAKSİT BÜYÜK BİR BU BORÇTA…

Bir de aynanın diğer yüzünü bir anımsatalım mı?

“Borç dağı taksit taksit büyüdü
BDDK’yı taksitlendirmeye sınır getirmeye iten nedenlerin başında tüketicilerin 2 yılda yüzde 146 artan taksitli kredi kartı borçları geliyor.
BDDK’nın 15 Kasım 2013 tarihli Haftalık Bülteni’ne göre tüketicilerin kredi kartı borcu 82.4 milyar TL seviyesinde. Kredi kartlarında 2010’dan bu yana yaşanan büyüme yüzde 89. Sınırlama getirilen taksitli kredi kartı borcu ise patladı. Tüketicilerin taksitli kredi kartı borcu 47.7 milyar liraya çıktı. Taksitli kredi kartı borçları 2010’dan bu yana yüzde 146 arttı. Aynı dönemde taksitsiz kredi borcundaki artış ise yüzde 43,4’te kaldı.
BDDK’nın sınırlama getirdiği tüketici kredileri de 15 Kasım 2013 tarihi itibariyle 2012 sonuna göre yüzde 24,3 artarak 241.4 milyar liraya ulaştı. Tüketiciler bu yıl 47.3 milyar TL tüketici kredisi kullanırken, 27.5 milyar TL de nakit çekim gerçekleştirdi.”
Pekiyi Tüketici Dernekleri ne diyor?:

“Tüketici tefecinin kucağına düşer
Vatandaşın afyon gibi taksite alıştırıldığını belirten Tüketici Dernekleri, “Türkiye’nin yüzde 70’i ekmeğini bile taksitle alıyor. Kimse keyfinden taksitle alışveriş yapmıyor. O yüzden sınırlama tüketiciyi zora sokar. Öncelikle tüketicinin borcunu sıfırlayacak seçenek sunmak gerekir. Uzun vadeli taksit olanağı kalmayan tüketici tefecilerin tuzağına düşer” tepkisini gösterdi.”
Ne diyelim şimdi? Satıcılar kredi kartına taksit yerine senede dönebileceklerini söylüyorlar. Bundan sonra protesto edilen senetlerin sayısı üzerine mi kafa yoracağız?..
Siz ne dersiniz?

www.haberhurriyeti.com / BARIŞ KUDAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri