13 Mayıs 2018 Pazar, 18:46
Özlem Abut
Özlem Abut oabut@haberhurriyeti.com Tüm Yazılar

Özel Bebişlerin Annesi…

Özel Bebişlerin Annesi…

Ay ne güzel şey yaşamak! Annelere adanmış, bu özel kadınlara minnetimizi ifade edebileceğimiz bahardan nasibini almış güneşli bir gün. Ben de bir anneyi konuk ettim köşeme bugün. Onunla kendi evlatları dışında çok sevdiği can dostlarımıza yaptığı annelik üzerine söyleştik. Köpek Irkları ve Kinololoji Federasyonuna kayıtlı, Yorkshire Terier, Shihtzu, Chihuahua ve Maltese ırklarının ödüllü yetiştirici, köpek bebeklerin anneleri Sonay Çuhadar sizin için sorularımızı yanıtladı.

Ö.O: Sevgili Sonay hanım, kırmadınız bizi, sorularımızı yanıtlıyorsunuz. Çok teşekkür ederim. Can dostlarımız hakkında ilk elden bilgi almak çok önemli bana göre… Ödüllü bir üreticisiniz, ödüllerinizi sorarak başlayayım ben söyleyişiye…

S.Ç. :Çok teşekkür ederim güzel sözlerinize. Benim için zevk sizinle sohbet etmek Özlem Hanım. Best baby, baby biss,best puppy, puppy biss, junior cac, junior bob, junior biss, cac, cacib, bos (best of sex/ ırkın en iyi dişi köpeği), bob (best of breed/ irkin en iyi köpeği), bog (best of grup/ grubun en iyi köpeği), en iyi yerli üretim yavru birinciliği ve en iyi yerli üretim yetişkin birinciliği ödüllerim var.

Ö.O: Ne yalan söyleyeyim siz sıraladıkça kafam karıştı. Ne mutlu size çalışmalarınızın karşılığınızı bu ödüllerle almanız. Ne zamandır ilgileniyorsunuz minik canlar ile?

S.Ç. :Sağ olun. Doğru söylüyorsunuz, insanın emeğinin karşılığını alması çok önemli. Ben on iki yıldır ilgileniyorum bebeklerimle. 2009 yılında Yorkshire Terier ırkına ilgim arttı. Bu ırk için bir şeyler yapma isteğim KIF ile yolumun kesişmesini sağladı. Kendimi geliştirmek için çok çalıştım. Aynı dönemde düzenlenen yarışmalar ilgimi, dikkatimi çekmeye başladı ve daha ne olduğunu anlamadan KIF ailesinin bir parçası oldum. Yıllardır katıldığım yarışmalar, seminerler bana anlatılmaz bir keyif verdi, mutluluk yaşattı. Hayatımda en çok zevk aldığım şey haline geldiler.

Ö.O. : Özellikle internet ve petshoplarda can pazarına dönen miniklerin çilesi bitmek bilmiyor. Cins bir köpek sahibi olmak isteyen hayvan severler nasıl bir yol izlemeli? Tavsiyelerinizi can kulağı ile dinleyeceklerdir…

S.Ç. : Haklısınız Özlem hanım. Maalesef bu konu çok suiistimal ediliyor. Miniklerimizin sağlığı her şeyin önünde tutulmalı, psikolojileri de tabi. Çok hassas, çok narin bebekler onlar. Özen, hijyen ve dikkat çok önemli. Sorunuzun cevabına gelince şunu diyebiliriz; aile öncelikle yaşam tarzlarına uygun ırkı belirlemeli sonrasında ırk hakkında ayrıntılı bilgi edinmeli. Irk garantisinin dünya çapındaki tek göstergesi şecere belgesidir. Türkiye’deki hayvan severler, canların hak ettiği biçimde muamele gördüğü, o ırk üzerine çalışan kayıtlı yetiştiricileri tercih etmeliler.

Ö.O: Nereden emin olabilirler peki düzgün bir yetiştirici bulduklarına?

S.Ç. : Bunun için tek doğru adres Köpek Irkları ve Kinololoji Federasyonudur. Federasyona kayıtlı yetiştiricilere başvururlarsa sorun yaşamayacaklardır.

Ö.O: Federasyon hakkında ayrıntılı bilgi istesem sizden…

S.Ç. :Hay, hay… Türkiye’de 2006 yılında kurulan Köpek Irkları ve Bilimleri Federasyonu, merkezi Belçika’da olan ve tüm dünyadaki köpek ırklarının ülkeler adına kayıt altına alınmasını sağlayan bir kuruluştur. Federasyona kayıtlı ırkların soy kütük belgelerinin uluslararası geçerliliğinin garantörü, köpek ırklarının gelişimini araştıran bilimsel ve yönetsel organizasyonların düzenleyicisidir. KIF, ülkemizi dünya içinde kinoloji ve köpek ırkları ile ilgili temsil etme yetkisine sahip tek organizasyondur.

Ö.O: Şecere ne demek? Bu tabir herkesin diline dolanmış, aslını sizden öğrenelim. A ve B şecere deniyor sürekli ama tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyoruz.

S.Ç. : Şecere belgesi, köpeğin anne ve babasını hatta geriye dönük en az 3 kuşağın kayıt altına alındığını gösteren evraktır. Ülkemizde KIF, dünyada ise FCI kurumlarınca verilen ve her platformda itibar gören soy ağacı belgesidir. Köpeğin safkan olduğunun tek kanıtıdır.
(A) şecere köpeklerin en az 3 kuşak öncesini gösterir. (B) şecere ise geçmişi belli olmayan ancak yine de saf kan sayılan köpeklerin kayıt altına alınmasıdır.

Ö.O: Hangi güzelleri yetiştiriyorsunuz? Yani himayenizde olan ırkları kastediyorum…

S.Ç. : Yorkshire Terrier başta olmak üzere Maltese ,Shih Tzu ,Chihuahua ırkı köpekler ile ilgileniyorum.

Ö.O: Siz beni hayatımı güzelleştiren kızıma, Nova’ma kavuşturdunuz. Evinize, ponçiğimizi almaya geldiğimizde ne kadar temiz, ne kadar sevgi dolu bir ortamda yetiştirildiklerini kendi gözümle gördüm ve itiraf etmeliyim ki size hayranlık duydum…

S.Ç. : Özlem hanım güzel sözlerinize çok teşekkür ederim. Bebeklerimin her biri son derece özel ve değerli benim için. Miniklerim yaşamlarını, kendi evimizde ve ortamımızda, ailemizin birer parçası olarak sürdürüyorlar. Irk standartlarında fiziksel ve pisikolojik anlamda sağlıklı bir dost yetiştirmek öncelikle büyük sevgi, bilgi, özveri, emek, sabır ama hepsinden önemlisi sorumluluk gerektiriyor.

Ö.O: Yorkie ve Maltese’ler hep karşılaştırılır. Hangisine bakmak daha meşakkatli, ne dersiniz?

S.Ç. : Böyle bir karşılaştırma yapmayı çok doğru bulmuyorum. Her köpek ırkının kendine ait özellikleri vardır. Irktan beklentiler kişiden kişiye değişir. Her ırkın baskın gelen güzel yanları olduğu gibi meşakkatli yanları da vardır.Tabi ki uzun tüylü köpekler biraz daha fazla özel ilgi ve bakın gerektirmektedirler. Hani bari bunu söylemiş olayım. (Gülümsüyor Sonay Hanım)

Ö.O: Peki, diyelim tecrübem yok ve ilk defa bir can dostu edinmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

S.Ç. : Bir can dostu edinmek bir nevi evlat edinmektir. Öncelikle bunun bilincine varmanız lazım böyle bir adım atmadan evvel. Evcil bir hayvana sahip olmak çocuk oyuncağı olmadığı gibi büyük de bir sorumluluktur. İş, aile, seyahat gibi tüm yaşantınızı yeni bir bebek sahibi olacakmış gibi düzenlemeniz gerekir. Eğer tüm bu sorumluluğa hazırsanız işte o zaman gerçek bir dosta sahip olabilirsiniz.

Ö.O: Yeni bir dernek kurdunuz, hayırlı olsun. Maltese Irk Derneğini kurma fikri nasıl doğdu? Planlanan faaliyetleri neler?

S.Ç. : Teşekkür ederiz Özlem hanım. Maltese çok özel bir ırk. Derneğimiz, Malteselerin Türkiye’de tanınması, ırk standartlarının korunması, genetik anlamda sağlıklı köpeklerin yetiştirilmesi amacı ile kurulmuştur. Bu bağlamda ırk standartları seminerleri, grooming seminerleri, ırk hakkında sağlık seminerleri gibi faaliyetler düzenlemeyi planlıyoruz. Malteseler için ülkemizde güzel işlere imza atmak istiyoruz, onları çok seviyoruz.

Ö.O: Her beyaz terier maltese midir?

S.Ç. : Her beyaz terier maltese değildir ama tüm köpekler cins olsun ya da olmasın canımızdır. Bunu da yeri geldiğinde belirtmekte fayda var, sokakta yaşam mücadelesi veren melekleri çok ayrı tutuyor ve çok seviyoruz. Sorunuzun cevabına dönecek olursak; tabi ki her beyaz tüylü küçük köpek Maltese değildir. Maltese ırkının özellikleri dünya genelinde FCI standartları ile belirlenmiştir.

Ö.O: Sonay hanımcığım söyleyişimize başlarken ödüllerinizden söz ettik, pek çok yarışmaya katılıyorsunuz. Anlatmanızı rica etsem sizden…

S.Ç. : Bebeklerim ve ben katılıyoruz yarışmalara. Türkiye’de köpek ırkları ve kinoloji federasyonunun düzenlediği ulusal ve uluslararası yarışmalara katılıyorum. Bu yarışmalara katılmak için öncelikle FCI ve KIF şecereli köpek sahibi olmak , köpeğinizin ırk standartlarına uygun olması ve kesinlikle show potansiyelinin olması gerekir.

Ö.O: Çok teşekkür ederim bu özel günde beni kırmadığınız için. Anneler günü kutlu olsun, köpek bebişlerin güzel annelerinin…

S.Ç. :Çok şekersiniz Özlem hanım, tüm annelerin anneler gününü ben de kutluyor ve haberhürriyeti ailesine beni konuk ettiği için teşekkür ediyorum.

www.haberhurriyeti.com / ÖZLEM ABUT OTLUOĞLU

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz