Son Dakika
21 Ağustos 2019 Çarşamba
”

Oyun bağımlısı genç bilgisayar başında öldü

12 Kasım 2013 Salı, 19:14
Oyun bağımlısı genç bilgisayar başında öldü

Taylandlı bir bilgisayar oyunu bağımlısı, bilgisayarın başında ölü bulundu.

BANGKOK – Bangkok’un güneybatısında Samut Songkhram bölgesinde 24 yaşında bilgisayar oyunu bağımlısı bir genç, bilgisayarı başındaki sandalyede ölü bulundu.
Polis, söz konusu gencin sabaha kadar hiç ara vermeden oyun oynadığını ifade etti.
Gencin uyuduğu saatlerin dışında bütün zamanını bilgisayar başında geçirdiğini öğrenildi.
Son yıllarda buna benzer birçok yazı okumuşsunuzdur. İnternet bağımlılığı ne yazık ki gün geçtikçe artmaktadır.
Etrafımızdaki çocuklara dikkat edince çoğunlukla en çok sevdikleri şeyler arasında bilgisayar oyunları, internet arayıcılığıyla kendi yaş gruplarıyla sohbet etmek, cep telefonunda oyun oynamak ve televizyon izlemek ilk sıralarda yer almaktadır. Mahallelerde sek sek oynayan, yakantop veya kuka saklambaç oynayan çocuklar artık yok denecek kadar az.
Günümüzde artık her evde bir bilgisayar hatta her evde her bireyin şahsi bilgisayarı mevcuttur. Neden anne babalar çocuklarıyla vakit geçirmektense ”okuldan istediler bilgisayar aldık, işten çok geç çıkıyorum çocuklarla ilgilenecek vaktimiz olmuyor, bilgisayar aldık çünkü ders için gerekli, oğlum ben televizyon izliycem, sen git odanda bilgisayarda oyun oyna” gibi nedenlerle çocuklarını gerçek hayattan uzak tutup sanal aleme yöneltirler ki?
Sanmayalım ki sadece bilgisayar arayıcılığıyla sanal alem içinde yaşanıyor.. Ya cep telefonlarına ne demeli?
Akşam yemeği kurulur, aile bireyleri oturur ama bu ortam sağlansa bile bilgisayar harici diğer etkenimiz telefonlar masa başındadır.
Sol tarafta ÇATAL görevi gören bir cep telefonu ya da sağ tarafta KAŞIK görevi gören bir tablet bilgisayar….
Yazık!!!
YA SONRA…Aile bireyleri arasında anlaşmazlık, iletişim kopukluğu, ebeveynlerin çocuklarıyla konuşma güçlüğü çekmesi ve daha birçok negatif olaylar kaçınılmaz sonu doğurur.
Peki internetin ne denli denetlendiğini biliyor muyuz?
Birçok araştırma sonucu belirli yaş aralığındaki çocukların internet arayıcılığıyla pornografik içerikli yayınları takip ettiği veya yasal açıdan sakıncalı olan konuları merakla okuduğu sonucuna varmıştır.
İnternet bağımlılığı arttıkça beyinde dopamin ya da endorfin gibi maddelerin düzeyinin arttığını biliyor muydunuz? Bir çeşit kumar bağımlılığında olduğu gibi internet bağımlılığında da bazı nörokimyasal medyatörlerin düzeyinde değişiklikler oluşmaktadır.
Sizlere sayfalarca internet bağımlılığının olumsuz yönlerini anlatan bir yazı yazabilirim… Amacım ebeveynlerin biraz da olsa dikkatini çekip, gerekli olmadıkça sanal alemle çocuklarını tanıştırmamaları gerektiğini hatırlatmak.
Eğer ki çocuğunuz internet kullanması gereken bir hayat içindeyse bu kullanımı en azından günlük belirli saat aralığında sağlamak en doğrusudur.
Lütfen internet kullanımı bir TUTKU ya dönüşmesin.

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA – elif@suffren.nl

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz