Son Dakika
21 Nisan 2019 Pazar

OTOMOBİLDE SATIN MI ALMALI KİRALAMAYI MI TERCİH ETMELİ?

Limited ve Anonim şirketlerinin ödeyecekleri verginin hesaplanmasında  ÖTV’ yi GİDER kalemi olarak yazmak son derece önemlidir.

18 Kasım 2018 Pazar, 22:02

VERGİSEL BOYUTU AÇISINDAN 
OTOMOBİLDE SATIN MI ALMALI KİRALAMAYI MI TERCİH ETMELİ?

Vatandaşımız için önemli olan ( vergiler dahil) aracın anahtar teslim fiyatıdır. Aracın ne kadarının KDV, ne kadarının ÖTV olacağına bakılarak karar verilir. Neden derseniz?
Şahıs işletmeleri, Limited ve Anonim şirketlerinin ödeyecekleri verginin hesaplanmasında  ÖTV’ yi GİDER kalemi olarak yazmak son derece önemlidir. Şahıs işletmeleri Gelir Vergisi hesabında, limited ve anonim şirketlerinde Kurumlar vergisi hesabında ÖTV ‘ yi gelirlerinden düşebilmektedirler.
Satın aldığınız binek otomobiller için ister şahıs ister şirket olun satın aldığınız (ÖTV+ KDV hariç) yalın rakamı vergi hesabında gider yazıp kullanabiliyorsunuz. Örneğin; bu rakam 120.000 TL. ise bu gideri beş yıla dağıtacak şekilde amortisman ayırarak giderleştirebilirsiniz.
Yine satın aldığınız binek otomobilinizi iş amaçlı kullanıyorsanız araca ait akaryakıt, bakım, onarım masraflarını giderleştirebilirsiniz.
Aracın binek otomobil olması fark eder mi?
Aracın binek otomobil olması farketmez. Hatta binek otomobilde ÖTV’ ye ek olarak aracın KDV’ si de gider yazılabilmektedir. Dilerseniz binek otomobil alımında ödenen KDV ve ÖTV’ yi gider yazmaktansa binek otomobilin maliyetine de ilave edebilirsiniz.
Panelvan, kamyon gibi ticari araçlar için KDV?
İşletmelerin bu ticari araçları satın almaları durumunda bunların KDV’leri de işletmelerin ödeyeceği KDV’ den düşülebiliyor.

Kiralamayı tercih etme sebepleri?
Otomobilin vergileri, bakım muayeneleri, sigorta ödemeleri vb. giderleri bana çok fazla  masraf oluyor diye düşünüyorsanız işte o zaman kiralamayı tercih etmelisiniz. Kiraya veren firmadan aldığınız faturada yer alan kiralama tutarınızı doğrudan GİDER yapabilmektesiniz. Ayrıca kiraladığınız araç için yakılan akaryakıt masraflarınızı da gider yazabiliyorsunuz. Üstelik kiraya veren firmaya ödenen KDV’ de, kiracı işletmenin ödeyeceği KDV’ den de düşülebildiği için kiraya veren firma açısından da avantaj sağlıyor.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz