Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Otomobil alacaklar Aralık’ı kaçırmasın

Ege Otomotiv Derneği, (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, Aralık ayının otomobil almak için en uygun zaman olduğunu, bayilerin kotalarını doldurmak için indirime gittiğini söyledi.

29 Aralık 2015 Salı, 21:19

OTOMOTIV

TRT KENT RADYO

İZMİR’DE

HAFTANIN SOHBETİ

Sıfır ve ikinci el araçlarda sene sonu indirimi var

OTOMOBİL ALACAKLAR

ARALIK’I KAÇIRMASIN

EN UYGUN ZAMAN

Ege Otomotiv Derneği, (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ,  Aralık ayının otomobil almak için en uygun zaman olduğunu, bayilerin kotalarını doldurmak için indirime gittiğini söyledi.

ZAMLAR KAPIDA

Yeni yılda fiyatların en az yüzde 5 ile yüzde 8 arasında artacağını İduğ, “İkinci el otomobil almak için de en uygun zaman. Şirketler KDV ve Vergi avantajı için 12’inci ayda filolarını değiştirirler” dedi.

YEDEK PARÇA SORUNU

Yedek parçada “Eşdeğer “ uygulamasının cari açığımızı kapatabileceğini belirten İduğ, “ İthal edilen her aracın 5 katı kadar  yedek parça alıyoruz. Oysa biz aynı kalitede yedek parça üretiyoruz” dedi.

Ege Otomotiv Derneği, (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ ile yaptığımız söyleşi şöyle:

otomotiv_ihracat

 

OTOMOBİL ALMANIN TAM ZAMANI

Ege Otomotiv Derneği, (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, TRT Kent Radyo İzmir’de Serbest Kürsü’ nün konuğu oldu.  Otomotiv piyasasının 2014 yılına göre 2015 yılının ilk altı ayında yüzde 34 büyüme gösterdiğini belirten İduğ, “Seçim döneminde bir duraklama, seçimden sonra da bir atakla, yıl kendini toparladı” dedi.

Yılın sonuna geldiğimiz şu günlerde otomobil almak için çok uygun bir zamanın olduğunu belirten, İduğ, “Bayilerin 2015 yılı satış hedefleri  vardır. Kotayı tutturursa pirim alır. Kotayı tutturmak için indirime gidebilir. Bir de eldeki stokların bitirilmesi gerekir. Yeni  modeller yüzde 5 yüzde 8’lik bir fiyat farkıyla satışa çıkar. Bu zamlardan etkilenmek istemeyenler 2015 model sıfır arabayı indirimli alabilir.

VERGİ AVANTAJI

Bir de şirketler vergi avantajından faydalanmak için 3 yıllık otomobillerini değiştirirler.  Ellerindeki otomobilleri 12’nci ayda satıp hem KDV’den faydalanırlar hem de daha az vergi öderler. Onun için 12’nci ay otomobil almak için en uygun zamandır.

-Sayın Mustafa İduğ, otomobil satışlarını en çok ne etkiliyor.

MUSTAFA İDUĞ:  Otomobillerde eskiden her yıl renkler değişirdi. Şimdi ise teknolojiler değişiyor. Gençler otomobillerinde aynen bilgisayarda olduğu gibi her şey olsun istiyorlar. Türkiye nüfusunun yarısı genç. 35 milyon genç nüfusumuz var. O nedenle  otomobillerde teknolojik gelişmeler en çok tercih nedeni. İzmir’de 2018 yılına kadar 450 bin kişi ehliyet alacak.

 electric-otomobil2 

BAKANIN SÖYLEMESİYLE OLMAZ

-Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, geçen hafta, “İzmir’den bir babayiğit çıksın, yerli otomobili yapsın” dedi.  Peki, yerli otomobil için İzmir uygun yer midir?

MUSTAFA İDUĞ:  Sayın bakana katılmıyorum. Bu iş bir kişiyle olacak bir iş değildir. Öncelikle Türkiye’de bir otomobil üretilecekse, yurtdışında da satılabilir olması çok önemlidir. Bir otomobil fabrikasının ekonomik yaşamı için 600 bin otomobil üretmesi gerekiyor. Türkiye’de üretilecek otomobillerin Tofaş’la, Renault’la rekabet edecek değil, Dünya’da teknolojiyle öne çıkacak bir otomobil olması gerektiğini inanıyorum. Bunun da elektrikli otomobillerle olabileceğini söylüyorum.

cenevre-autoshow

İZMİR’E YAKIŞIR

İzmir’in Otomobil üssü olmasına gelince, İzmir Avrupa’ya en yakın ildir. Lojistik anlamda, limanlara sahiptir. İzmir’de BMC gibi bir otomobil fabrikası vardı ve 1000’e yakın tedarikçisi vardı. İzmir otomobil üretmiş bir bölge. Dolayısıyla kapasitesi yüksek ve teknolojiye sahiptir. BMC’den dolayı yetişmiş kalifiye elemanı da vardır.  Nerde ne üretirseniz üretin ihracatın yüzde 40’ı İzmir limanından gider. Böyle bir coğrafyaya sahip şehrin otomobil üretmesi konusunda önünde bir engel yok.  İzmir yakında  3.5 saate düşecek İstanbul karayolu bağlantısıyla de ulaşılabilir bir kent. Bayraklı bölgesindeki yatırımlar hızla yükseliyor. Bu bölge finans merkezi olacak.  İzmir Otomotiv merkezi olabilecek bir kent” dedi.

haberhurriyeti1y haberhurriyeti4-5

EŞDEĞER YEDEK

PARÇA UYGULAMASI

CARİ AÇIĞI KAPATIR

Ege Otomotiv Derneği, (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, otomobil üretilecekse bir tonun altında hafif ve performansı yüksek otomobiller olması gerektiğini söyledi.

Marka satın alınarak piyasaya girilmesinin hem teknoloji, hem piyasada ivme kazanılması açısından çok önemli olduğunun altını çizen İduğ, “Üretilecek arabaların ekonomik olması da gerekiyor. Türkiye’deki benzin, LPG ile yer değiştirdi.  Türkiye’deki müşteriler artık yakıt konusunda tasarrufa dikkat ediyor. Burada üretilecek otomobillerin elektrikli olması ön koşul olması gerekiyor. Bir de 3 yıllık garanti süresince bakım masraflarının  fazla olmaması lazım. Yedek parçalarının da yerli olması, eşdeğer olması bu otomobillerde pazar payını artırır” dedi.

STANDARDI YÜKSEK VE GARANTİSİ VAR

Eşdeğer Yedek parça, otomobilin üstündeki parçayla kalitesi aynı, üreten yerli firmanın da tüm garanti belgelerini verebildiği parçadır. Otomobillerde eşdeğer parçaların kullanımı, araç sahiplerinin tamir masraflarını yarıya düşürürken Türkiye’nin cari açığına da önemli bir can suyu getirecektir. Otomobil alırken, biz onun 5 katı kadar da yedek parça ithal ediyoruz. Türkiye’deki 100 otomobilden 75’i ithal olduğu gerçeğini de düşünürsek, cari açığı eşdeğer parçaların nasıl kapatacağı ortaya çıkar.  Eşdeğer yedek parça uygulaması Türkiye’deki yedek parça üreticilerini heyecanlandıran yeni yatırımları yapmak için cesaret veren bir uygulamadır. Eşdeğer yedek parçaya geçmemiz, bizim üreticilerimizin de yurtdışına parça satma şansını artırır.  Türkiye’nin en iyi yedek parça üreticilerin de İzmir’de olduğu belirten İduğ, “Kalitemiz çok iyi ve şu an bile otomobil yedek parça ihracatımızın yarısı Avrupa’ya yapılıyor” dedi.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz