Son Dakika
16 Ekim 2018 Salı

OSMANLI TERAZİSİ İLE İŞ YAPIYOR

Hacı Süleyman Efendi’nin 158 yıl önce açtığı dükkan bugün ilk günkü donanımı ile hizmete devam ediyor.

01 Ağustos 2018 Çarşamba, 15:50

Dijital çağım tüm olanakları ticari hayatı ele geçirdiği günümüzde, 1860 yılında kurulan bir aktar dükkanında, aradan geçen 158 yıla rağmen aynı terazinin kullanıldığına tanıklık etmek herkese nasip olmayacak bir şans olsa gerek.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Aydın’da Menderes Nehri’nin karşı yakasında bulunan Bozdoğan ilçesinde yaşayan Hacı Süleyman Efendi, sağlık alanında insanlara faydalı olmak isteyince İstanbul’a gidip aktarlık konusunda eğitim alır.

Eğitimini tamamladıktan sonra memleketine dönüp aktarlık yapamaya başlar.

Hacı Süleyman Efendi’nin 158 yıl önce açtığı dükkan bugün ilk günkü donanımı ile hizmete devam ediyor.

Aktar dükkanında tartı temelli bir iş yapılıyor olmasına ve değişen onlarca teknolojiye rağmen, 5 kuşağın tamamı aynı teraziyi kullanmayı ‘olmazsa olmaz’ edinmiş durumda.

İş yerinde kavanozlar, masa, raf, tüm donanım terazi gibi 158 yaşın içinde.

Torun Ertuğrul Aksoy, dedesinin dedesinden öğrendikleri bilgilerle halen aktarlık mesleğine devam ettiklerini söylüyor;

“Eskiden ulaşımın sıkıntılı olması ve hastanelerin bu kadar yaygın olmaması nedeniyle bir çok konuda sağlık hizmetini aktarlar verirmiş. Dedem Hacı Süleyman Efendi 1908 yılında vefat edince yetiştirdiği oğlu Ali Vasfi Aksoy dedem işi devralmış. 1958 yılında Ali Vasfi Aksoy Dedem vefat edince dükkanın işletmesi Dedem Selahattin Aksoy’a devrolmuş. Dedemden babam Seyfettin Aksoy, babamdan da ben devraldım. 1860 yılından bu yana bu dükkan aynı şekilde devam ediyor.”

Dedesinin dedesinden miras kalan özel bilgilerle çeşitli üretimler yaptıklarını ve 158 yıllık orjinalliği koruduklarını belirten Ertuğrul Aksoy, “Belki de Aydın’da nesilden nesle devam eden bizim bu dükkan kadar geçmişi uzun bir dükkan yok. Devraldığım bu mirası ben de çocuklarıma aktarmak istiyorum” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO