Bu ormanda çok özel 20 özel mantar var

Hacıosman Ormanı Tabiatı Koruma Alanı çok endemik türlere sahip

04 Kasım 2017 Cumartesi, 10:43

Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Samsun’un Çarşamba ilçesi Çınarlık mevkisinde bulunan Hacıosman Ormanı Tabiatı Koruma Alanı hakkında bilgiler verdi.
1984 yılında koruma alanı olarak işetlenen bölgenin, zengin bitki ve hayvan topluluğu ile Avrupa çapında öneme sahip olduğunu söyledi. Ormanın, nadir ve tehlikeye maruz bir subasar orman ekosistemlerinden birisi olarak dikkat çektiğini belirten Kılınçer, “Orman ve jetasyonunda dominant ve karakteristik türler dişbudak, dişbudak yapraklı kant ceviz, meşe, sivri meyveli dişbudak, kayacık, karaağaç, doğu gürgeni, adi gürgen, akçaağaçtır. Ağaç katını oluşturan ağaçların boyları 20 m. ile 40 m. arasında değişmektedir. Ağaç katına ait 12 takson tespit edilmiştir. Diğer subasar ormanlardan farklı bölgesel endemik olarak dişbudak yapraklı kanatlı ceviz Tabiatı Koruma Alanının değer kaynağıdır” dedi.

TABİAT VE KORUMA ALANI
Otsu bitkiler hakkında da bilgiler veren Mehmet Sıddık Kılınçer, “Tabiatı Koruma Alanı’nda çok sayıda otsu bitkiler de saptanmıştır. Çalı katına ait 30 takson ve ot katına ait 68 takson tespit edilmiştir. Hacıosman Tabiatı Koruma Alanında Bern Sözleşmesi ek liste 1’de yabani sıklamen (Cyclamen coum) ve tehlike altındaki habitatlardandır” diye konuştu.

“20 mantar türü sadece Hacıosman Ormanı’nda bulunuyor”
Bölgedeki mantar türlerinden 20 tanesinin sadece Hacıosman Ormanı’nda bulunduğunun altını çizen Kılınçer, “Yapılan araştırmalar sonucunda alanda 32 familyaya ait 72 mantar türü belirlenmiştir. Bu 72 türden 20’sine Samsun çevresinde sadece bu ormanda rastlandığı ifade edilmektedir. Belirlenen türler içinde bir tür zehirli, 34 tür yenmez, 31 tür yenilebilir, 6 tür yenme özelliği açısından belirsiz özelliktedir. Ayrıca Hacıosman Ormanı Tabiatı Koruma Alanı karaca, yaban domuzu, tilki gibi memeli türleri ile birçok ötücü kuşlara da ev sahipliği yapmaktadır” şeklinde konuştu.

Toplam 127 bin 78 hektar alana sahip Hacıosman Ormanı Tabiatı Koruma Alanı’nda birçok yaban hayvanının bulunduğu da belirten Müdür Kılınçer, “Alanda takson (Belirli bir kategoriye girebilecek derecede ayırt edici farklılıklara sahip olan herhangi bir derecedeki cins, tür, alttür, taksonomik grup) canlılar da bulunuyor. Erdi Demür

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO