Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

On parmağında on marifet

Şef Numan Mede karpuza bıçakla, Türk Bayrağı, Ay-Yıldız, gül çiçeği ve insan kafasına benzeyen çiğ köfte modelini yaptı.

05 Haziran 2019 Çarşamba, 10:17
İzmir’in Menderes İlçesinde bulunan bir hotelde, restoran soğuk şefi olarak çalışan Numan Mede karpuza şekil vererek,  yarattığı sanat eserleriyle müşterilerin gönlüne taht kurdu.
Ramazan Bayramı  boyunca düzenlenen etkinliklerde,  karpuza bıçakla, Türk Bayrağı, Ay-Yıldız, gül çiçeği ve insan kafasına benzeyen çiğ köfte modelini yaptı.
 Şef Numan Mede, “Ramazan Bayramı etkinlikleri kapsamında, müşterilerin beğenisine yaptığım figürleri sergiledim.Kendilerine ikram edilen karpuzlardan, Türk bayrağı, gül çiçeği modelleri ve çiğ köfteyi de insan kafası şeklinde yaptım. Amacım bayrama özel dikkat çekici bir etkinlik yaratmaktı. Müşteriler  çok beğendiler,  bende mutlu oldum”   dedi.
Restorant sorumlu müdürü  Yunus  Sarsılmaz  da, “Aşçı usta başımız Hikmet Özdemir  ile birlikte restorantımızda soğuk şefi olarak çalışan Numan Mede, özel yeteneklere sahip bir personelimiz. Ramazan Bayramı etkinlikleri kapsamında böyle bir çalışma yapacağını söyledi. Harika eserler yaptı. Müşterilerimiz mutlu, dolayısıyla bizde çok mutlu olduk”  dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz