Ömür boyu nafaka yok

14 ay evli kaldı, 17 yıldır nafaka ödüyor..

08 Temmuz 2018 Pazar, 20:20

Eşlerinden boşandıktan sonra süresiz yoksulluk nafakası ödeyerek mağdur olduklarını belirten kişiler sosyal medya üzerinden başlattığı kampanyanın mesajı ilgili mercilere ulaştı.

CNN Türk canlı yayınına katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya , ‘Ömür boyu nafaka ‘ konusunda bir çalışma yapıldığını ve sorunun çözüleceğini belirtti.

Belli bir süre evli kaldığı kişilerden ayrıldıktan sonra ömür boyu nafaka ödeyen kişiler, mağdur oldukları İddiasıyla sosyal medya üzerinden örgütlenerek, ‘Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu’nu kurmuşlardı.
Tahsilat makbuzunu sosyal medya hesabından paylaşan bir grup üyesi açıklama kısmına, “Kurtuluş yok mu? 17 yıl oldu” dediği görülmüştü. Diğer bir gurup üyesi ise, “yüzünü unuttum nafakadan hala kurtulamadım” demişti.

Şu günlerde bu mesajlarla seslerini siyasilere ulaştırmanın ve soruna çözüm yolu bulunmasının umudu doğan boşanmış eşler,Bakan Kaya’nın açıklamalarını olumlu buldu.

İşte bakan Kaya’nın bu konudaki açıklaması.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “Boşanılan eş hiçbir zaman SGK gibi görülmemeli” değerlendirmesiyle sinyalini verdiği çalışmanın detaylarını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya canlı yayında açıkladı.

CNN Türk canlı yayınına katılan Bakan Kaya, ‘ömür boyu nafaka ‘ konusunda bir çalışma yapıldığını ve sorunun çözüleceğini belirtti.

Bakan konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bu kısa süreli evliliklerde ömür boyu nafaka verildiğine dair şeyler var ve bu konuda bir çalışma yapılması bizden istendi. Biz Adalet Bakanlığı ile birlikte bu konuy çalıştık. Kadınların ve erkeklerin mağdur olmayacağı bir sistemi inşallah getiriyoruz. evlet ihtiyaç sahibi kadınlara destek olacak. Asla ve asla kadınlarımızı mağdur etmeyecek bir modelle kadınlarımıza destek olacağız. İhtiyaç sahibi olan kadınlara desteği devletin vereceği bir çalışmayı Adalet Bakanlığı ve Mağdur Hakları Dairesi ile birlikte yaptık.”

“YENİ DÖNEMDE YASALARI MECLİS YAPIYOR”

Bakan Kaya, taslağın yasalaşma süresi hakkında ise “Adalet Bakanlığımız çalışmayı bize iletti. Yeni dönemde biliyorsunuz artık yasaları Meclis yapacak. İnşallah önümüzdeki dönem çözüm üretilecek konulardan bir tanesi” dedi.

ÇOCUK HARCI MESELESİ ÇÖZÜLECEK

Bakan Kaya, boşanan çiftlerin mahkeme kararı ile çocuklarıyla görüşmelerinde yaşanan ‘ çocuk haczi ‘ uygulaması için de “Bu mesele de çözülmüş olacak. Hiç bir evlada, çocuğa yanlış bir muamele yapılamaz. Çocuğu eşya gibi gören, tutunakla çocuk tesliminin yapıldığı dönemi de değiştireceğiz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO