Son Dakika
21 Nisan 2019 Pazar

‘OLMAZ’ DENİLEN OLDU

İzmir için 2014 yerel seçimlerinde de adaylıkta adı geçen eksi Denizli Belediye Başkanı, Ekonomi Eski Bakanı Zeybekçi, AK Parti’nin 2019 İzmir adayı olarak televizyonun ‘gece haberlerinde’ ilan edildi.

22 Kasım 2018 Perşembe, 02:47
İzmir için 2014 yerel seçimlerinde de adaylıkta adı geçen eksi Denizli Belediye Başkanı, Ekonomi Eski Bakanı Zeybekçi, AK Parti'nin 2019 İzmir adayı olarak televizyonun 'gece haberlerinde' ilan edildi.

İzmir’de ‘olmaz’ denilen oldu. Büyükşehir Belediye Başkan adaylığında Aydın Şengül, Hamza Dağ ve Atilla Kaya isimleri üzerinde yoğunlaşan Ak Parti İzmir kanadı, Temayül Yoklama sonuçlarına rağmen, akşam saatlerinde 4 milyon nüfuslu İzmir’e, Denizli’den bir aday gösterilmesinin de mümkün olduğu deneyimini yaşadı. Haber Televizyon kanalı aracılığıyla Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterildiği duyuruldu.

İzmir’e Denizli’den bir aday gösterilmesiyle oluşan şaşkınlığını ‘Siyasette yeni bir tecrübe daha’  diyerek dillendirenler oldu. Ak Parti İzmir teşkilatında pek çok kişi, Zeybekçi tercihini ‘Atladığımız, görmediğimiz bir şey var demek ki” değerlendirmesini yaptı. ”Daha biz tam tanımıyoruz ki İzmir’e bu kısa sürede nasıl tanıtırız onu da bilmiyoruz. Şaşkınız ama Reis’in bir bildiği vardır elbet. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diye de ekledi.

KİMDİR?

Nihat Zeybekci 1 Ocak 1961 tarihinde, Denizli’nin Tavas ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta okulu memleketinde tamamlayan Zeybekci, liseyi yatılı olarak Kütahya’da okudu.

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olan Zeybekci, üniversite eğitimi boyunca bir dış ticaret şirketinde çalıştı. İstanbul Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ise yüksek lisansını tamamladı.

Profesyonel iş yaşamına İstanbul’da özel sektörde başladı. Denizli’de bir tekstil firmasının ihracat müdürlüğünü yaptı, 1994 senesindeyse Turkuaz Tekstil’i kurdu. Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliğinde bulunan Zeybekci, Denizci Platform Sözcülüğü görevini üstlendi ve iki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürüttü.

Siyasete 2004 senesinde atılan Zeybekci, AK Parti Denizli Milletvekili olarak meclise girdi. AK Parti MKYK üyesi olan Zeybekci, Türkiye Büyük Millet Meclisi Enerji Komisyonu Başkanlığı yaptı. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması’nın ardından 26 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen kabine değişikliği ile Ekonomi Bakanlığı görevine atandı.

Ayrıca Nihat Zeybekci, 2004-2011 yılları arasında Denizli Belediye Başkanlığı görevini yerine getirdi.

24. 25. ve 26. dönem Denizli Milletvekili olan Zeybekci, Mustafa Elitaş’ın kısa süreli Ekonomi Bakanlığı’ndan sonra 24 Mayıs 2016 tarihinde tekrar Ekonomi Bakanı olarak atandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz