Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

ÖDÜLÜMÜZÜ DE ALDIK

Törene katılanlar arasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da vardı.

08 Kasım 2018 Perşembe, 13:51
Törene katılanlar arasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da vardı.

Hürriyet gazetesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen, üniversiteler, bilim insanları, alanında uzman uzmanların jüriliğindeki Sign of the City yarışmasında “Sürdürülebilir Ulaşım” ve “İzmir Tarih” projeleri ile iki ödül birden kazanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda yarışmada en çok ödül alan yerel yönetim oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 5. kez düzenlenen Sign of the City Awards (SOTCA) yarışmasından iki ödülle döndü. Hürriyet Gazetesi’nin öncülüğünde 5 dalda düzenlenen yarışmanın En İyi Ulaştırma ve Alt Yapı Hizmetleri kategorisinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Sürdürülebilir Ulaşım Projesi”, Kültürel Mirası Koruma / Yaşatma kategorisinde de yine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü “İzmir Tarih Projesi” ödül kazandı.

İstanbul Hilton Bomonti Hotel’de gerçekleştirilen törenine katılan İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ödüllerini Sign of City Büyük Jüri EşBaşkanı ve World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan ile Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’ın ellerinden aldı. Törene katılanlar arasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da vardı.

Ödüllü projeler
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki karbon salımının azaltılması hedefi doğrultusunda en büyük ağırlığı toplu ulaşıma verirken, Başkan Kocaoğlu döneminde İzmir’deki raylı sistem hattının uzunluğu 16 kat arttı. Metro, İZBAN ve tramvay yatırımlarının yanısıra deniz ulaşımını da çevreci ve konforlu gemilerle takviye eden İzmir’in yerel yönetimi, elektrikli otobüs filosunun enerjisini de ESHOT çatılarına kurduğu güneş santralinde üretmeye başladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılından bu yana sürdürdüğü İzmir Tarih Projesi çerçevesinde de, Kemeraltı-Agora-Kadifekale üçgeni içinde kalan  ve kentin tarih kent merkezi olarak bilinen bölgenin koruma-kullanma dengesi gözetilerek sağlıklaştırılması ve canlandırılması doğrultusunda önemli adımlar atılıyor.

SING OF CITY NEDİR?

HÜRRİYET’in öncülüğünde gerçekleşen Sign of the City Awards (SOTCA) gayrimenkul yarışması için başvurular her yıl Haziran ayında başlıyor. Yarışmanın ödül töreni de Kasım ayında gerçekleşiyor. Yarışmaya yoğun katılım oluyor. Gayrimenkul ve reklam sektörünün tamamı için yüzde 100 bilinirliğe sahip bir organizasyon. Yarışmayı, Türkiye’nin dört bir yanından holdingler, belediyeler, mimarlık ofisleri ve en önemlisi gayrimenkul sektörünün tamamı sahiplenmiş durumda.

Sign of the City Awards ödüllerine, tamamlanmış ya da proje aşamasında olan projeler aday olabiliyor. Kentsel tasarım, genç mimar teşvik, sosyal sorumluluk kategorileri dışındaki tüm kategorilerde başvurular ‘tamamlanmış’ ya da ‘devam eden’ olarak yapılabiliyor. Tamamlanmış projelerin yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi (iskan) almış olması gerekirken devam eden projenin ruhsat almış olması yeterli.

Kentsel tasarım, genç mimar teşvik, en iyi mimari tasarım ve sosyal sorumluluk kampanyalarında yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi alma zorunluluğu bulunmuyor. Türk mimar ve müteahhitlerin yurt dışındaki projeleri de yarışmaya katılabilecek. Bu projelerin nasıl değerlendirileceğine ise jüri karar veriyor.

En İyi Sosyal Sorumluluk Kampanyası kategorisinden aday olan şirketlerin sosyal sorumluluk projesinin gayrimenkul ile ilgili olma zorunluluğu bulunmuyor. Tüm başvurular online alınacak ve sadece başvuru formu eksiksiz doldurulan ve başvuru ücreti ödenen başvurular değerlendirmeye alınıyor. Başvuruda bulunan projeler teknik elemeden geçtikten sonra aday statüsü kazanabiliyor. Ödüle layık bulunan tüm proje ödülleri ödül gecesinde açıklanıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri