Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Ödemiş’te erik de bitti…

Patates üreticisi ağlıyor, domates üreticisi ağlıyor, karpuz üreticisi ağlıyor… Şimdi de erik üreticisi… Ürünler tarlada kalıyor, ürünü toplamak bile ayrı bir külfet haline gelmiş… Ödemiş’te biten yalnız tarım mı?

06 Temmuz 2017 Perşembe, 22:05

Ödemiş’te çiftçilik, tarım sona eriyor, kimse farkında değil…

Patates üreticisi ağlıyor, domates üreticisi ağlıyor, karpuz üreticisi ağlıyor… Şimdi de erik üreticisi… Ürünler tarlada kalıyor, ürünü toplamak bile ayrı bir külfet haline gelmiş… Ödemiş’te biten yalnız tarım mı? Hayvancılığın ondan ne farkı var? Bunu koskoca Ödemiş’te sorup sorgulayacak kimse yok mudur şimdi de ben merak ediyorum. İzmir’in Seferihisar ilçesinde Belediye Başkanı Tunç Soyer öncülüğünde bütün köylerde üretilen ürünler ikinci ürün haline getirilip değer kazanırken, çiftçi 4 mevsim gülerken, Ödemiş üreticisinin bu hali gerçekten içler acısı. Yaşanan örnek gözler önündeyken hala bu sıkıntıyı yaşıyorsa Ödemişli çiftçi, başta çiftçiler olmak üzere tüm Ödemişliler’in başlarını 2 elinin arasına alıp düşünme zamanı gelmedi mi hala? / TİM

www.haberhurriyeti.com / EKONOMİ
İzmir’in Ödemiş ilçesinde, bir dönem önemli gelir kaynağı olan kırmızı ve papaz eriği efsanesi sona ererken, üreticiler, eriklerin raf ömürlerini az olması ve toplulaştırma çalışmaları sonrasında ortaya çıkan boşluk nedeniyle 15-20 yıllık yetişmiş ağaçlarını kesip yerlerine yeni türleri dikmeye başladı.
5-10 yıl öncesine kadar papaz ve kırmızı erik olarak bilinen eriklerin üretiminin önemli merkezi olan Ödemiş’e bağlı Kaymakçı Mahallesinde, üreticiler ürünlerine alıcı bulamayınca yeni arayışlara girmeye başladı. Üreticiler, birkaç yıldır süren fiyat belirsizliğinin kendilerini düşündürdüğünü, bu yıl gerçekleştirilen alım-satımlarda fiyat alamadıklarını söyledi. Toplulaştırma çalışmaları ile birlikte çok sayıda kırmızı erik türü ağacın kesildiğini belirten üreticiler, yeni türlere yöneldiklerini ifade etti.
Faaliyetlerini geçtiğimiz yıllarda durduran Ödemiş Erik Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Uyar, Kaymakçı’da bir dönem önemli bir gelir kaynağı olan kırmızı erikte, artık para kazanma devrinin sona erdiğini belirterek, toplulaştırma çalışmaları sırasında birçok üreticinin gelişmiş erik ağaçlarını kesmek zorunda kaldığını söyledi. Kırmızı erikte raf ömrünün de kısa olduğunu belirten Uyar, arayış içine giren üreticinin raf ömrü uzun olan yeni cinslere yöneldiğini dile getirdi.
Bölgede uygulanan toplulaştırma çalışmaları nedeniyle çok sayıda ağacın el değiştirdiğini de ifade eden Şerif Uyar, “El değiştirmelerde alıcı ile satıcı arasında bir fiyat belirleniyor. Fakat her iki taraf memnun olmayınca, ağaçların sahibi yetişmiş ağaçlarını keserek odun yapma yolunu tercih ediyor. Bu da 15-20 yıllık bir emeğin yok olmasına neden oluyor” şeklinde konuştu.
Erik üreticisi Hakan Balcılar da, erikte cins değiştirme çalışmalarına kendisinin de uyduğunu belirterek, raf ömrü uzun, işçiliği az, gelişimi erken, araması daha güzel ve daha gösterişli erik türlerine yöneldiklerini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz