”

ÖDEMİŞ’İN PARLAYAN YÜZÜ ‘TALYA FİDANCILIK’

Ödemiş’in en büyük ve kurumsal firmalarından biri olan Talya Fidancılık’ın Yöneticisi Peyzaj Mimarı Emre Çakır Yurddaşer, kalite ve çeşidi her geçen yıl daha da arttırdıklarını , üretikleri bitkilerin sağlıklı ve dünya standartlarında olduğunu söyledi.

05 Mayıs 2019 Pazar, 20:12

BOL ÇEŞİT VE KALİTELİ ÜRETİM

Alıcıların Talya Fidancılık’tan güvenilir bir şekilde bitki alabileceğini kaydeden Emre Çakır Yurddaşer, sektördeki birinci hedeflerinin müşteri memnuniyeti ve potansiyeli artırmak olduğunun altını çizdi. Üretim yaparken kaliteden ödün vermeden üretim yaptıklarını vurgulayan Yurddaşer, müşterilere sektörün en iyi fidanlarını sunduklarını kaydetti.

SEKTÖRE BÜYÜK KATKI SAĞLADIK

Türkiye’nin bitki ihtiyacının yüzde 40’ını Ödemiş karşıladığını hatırlatan Yurddaşer, Talya Fidancılık’ın Ödemiş’e büyük katkı sağladığını söyledi. Sektörün lideri olma yolunda çalışmaları olduğunu belirten Yurddaşer, “65 dönüm arazi üzerinde daha çok dünya standartlarında ürünleri müşterilere sunmayı hedefliyoruz. Baktığında insanı cezbeden üretime yöneldik” dedi.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

2003 yılında Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı’ndan mezun oldum. Türkiye’de birçok iş yerinde çalıştım. Uzun süre peyzaj bakımları yaptıktan sonra İzmir’e döndüm. Kısa bir süre de Kazakistan’da çalışma deneyimim olmuştu. Son 3 yıldır da Talya fidancılığın yöneticisi olarak iş hayatımı sürdürüyorum. Ödemiş Türkiye’nin bitki ihtiyacının yüzde 40’nı karşılayan bir yer olduğu için burası artık büyük bir merkez. Havası, suyu, toprağı güzel olduğu için birçok büyük firmanın buraya gelmesiyle daha da değerlendi.

Talya Fidancılık’tan bahseder misiniz?

Talya Fidancılık 5 yıldır faaliyette. Burası 65 dönüm arazi üzerinde daha çok dünya standartlarında olan ürünleri müşterilerimize sunmak istiyoruz. Yani ürünü alıp bahçenize koyduğunuz zaman direkt görevini yerine getiren bitkiler satıyoruz. Görsel anlamda baktığınızda insanı cezbedecek bitkilere yöneliyoruz. Üretimimiz tamamen Eko Garden’de yapılıyor. Yapılan üretimi biz kap değiştirerek müşterilerimize sunuyoruz. Biz daha çok özel sektörle çalışıyoruz. Onların istedikleri bitkileri temin ediyoruz. Antalya merkezli bir firma olmamızdan kaynaklı o yöreye ait bitkileri satıyoruz.

Talya Fidancılıkta hangi bitkileri üretiyorsunuz?

Bizim sektörde talep doğrultusunda bitkiyi üretmiyoruz. Biz burada inisiyatif alarak kendi öngörülerimizle bitkileri üretiyoruz.

Ürettiğiniz bitki türlerinden birkaçını sayabilir misiniz?

Daha çok doğal peyzaj bitkilerini müşterilerimize sunuyoruz.Bu anlamda Akdeniz bitkileri üretiyoruz.

TOPRAKLARIMIZ ÇOK DEĞERLİ

Alım garantili mi üretim yapıyorsunuz?

Bizim ürün satışlarımız tamamen kendi çabamızla gerçekleşiyor. Bizim topraklarımız çok değerli. Paketleyip göndermek çok doğru bir hareket olmuyor. Torf bitki gelişimi için çok önemli. Aynı zamanda nakliyede de bize çok kazandıran bir ürün.

KDV SEKTÖRÜ ÇOK ETKİLİYOR

Üretim yaparken, en büyük sorunlarınızdan birisi destek. Elektrik, su, gübre gibi destekler alabiliyor musunuz?

Hayır, böyle bir destek maalesef almıyoruz. Elbette ki böyle bir beklentimiz var. Sonuçta herkesin kapısını tıklatan bankalar bizim kapımızı tıklatmıyor. Yâda herhangi bir devlet desteği yok. Ayrıca KDV’nin yüzde 18 olması da bizi etkileyen bir başka unsur. Kayıt dışı üretim yapanlar çok fazla.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ödemiş mitinginde üreticilere, “Siz üretin biz pazarlayalım” dedi. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Biz zaten yıllardan bu yana üretimi hiç duraksatmamış bir firmayız. Bu proje gerçek anlamda gerekli belgelere sahip olan insanların üzerinden yürütülürse destekler sağlanacaktır. Biz şu an kendi öngörülerimizle fidanlığımızı dolduruyoruz. Ama olması gereken önceden belirlenen listelerle bu sözün yerine getirilmesi. Biz destek ve adil bir dağılım istiyoruz. Bence olması gereken bu.

SÜS BİTKİCİLİĞİ DALI OLMALI

Sektörde nitelikli eleman bulabiliyor musunuz?

Hayır. İnsanların fidanlıkta çalışma istekleri yok. Mesleğini seven insan sayısı Türkiye’de çok az olduğu için etkin ve işini yapmak isteyen insan sayısı çok az. Fidanlıkta çalışma tecrübesi olan bir personel olsanız anında çok iyi maaşlara işe girebileceğiniz en az 4-5 tane büyük firma var. Mesela Ziraat Fakülteleri’nde süs bitkiciliği dalı olması gerekiyor. Böyle bir şey olmadığı sürece Ziraat Mühendisleri’nin peyzaj alanına uyum sağlaması çok zor. Ama ben okuldan mezun olurken yani bir peyzaj mimarı olarak bitkilerin her özelliklerini biliyordum. Ama Ziraat Mühendisleri’ne bu eğitim verilmediği için onlar sonradan öğreniyor.

EĞİTİMSİZLİK SEKTÖRÜ YIPRATIYOR

Peki, sektörün en önemli sorunları nelerdir?

Sektörümüzde en önemli eksiklerden bir tanesi eğitimsizlik. Bilinçli insanlar bu işe çok fazla el atmıyor. Güzel ve büyük firmalara sahip olan insanların tahsiline baktığınız zaman o insanların ya peyzaj mimarı yâda Ziraat Mühendisi olduğunu görürsünüz. Çünkü bu insanlar işi gerçekten biliyor. Bu ortamların çoğalması için yetkin insanların elini işe biraz daha atması lazım. Bizim özellikle bitkilerde bir standart sıkıntımız var. Bunun dışında devlet desteğinin olmayışı büyük bir eksiklik. Dünya standartlarında inşaata ayrılan maliyetin yüzde 20’si peyzajdır. Ama biz, yüzde 1’i bulursak çok mutlu oluyoruz.

Kooperatif veya birlik üyeliğiniz var mı? Varsa bunların faydaları oluyor mu?

Şu an zaten birliğimiz çok etkin bir şekilde çalışmıyor. Yılda bir kez fuar düzenlenmesinin dışında bizi bir araya getiren bir misyonu da yok. İnşallah daha güzel olur diye ümit ediyoruz.

MERAKLI PEYZAJ MİMARI YOK

Türkiye yurtdışından bitki ithal ediyor. İthalatı önlemek için ne yapılabilir?

Bitki ithalatını tam anlamıyla durdurmamız mümkün değil. Yurt dışında bu işi yapan insanlar artık 6-7’inci kuşak yaptıkları için elbette bazı bitkiler gelecektir. Ama az önce bahsettiğim gibi belli bir standardı yakalayabilirsek, eğitimli kişileri bu sektörde barındırabilirsek ve gerekli destek verilirse ithalat azalır. Özellikle kamu kurumlarındaki yetkili kişiler katalogları ellerine aldıkları zaman yurt dışındaki çiçeklere bakmadan önce acaba bizim ülkemizde hangi çiçekler var, bunlardan hangilerini sipariş edebiliriz diye düşünürlerse bu sorunlar çözülür. Ülkemizde meraklı peyzaj mimarı yok.

Vatandaş neden Talya Fidancılığı tercih etmeli?

Biz Talya Fidancılık olarak oldukça kaliteli bitkiler üretiyoruz. Biz bitkilerimize her zaman çok güzel bakıyoruz. Vatandaşlarımız bizlerden güvenilir bir şekilde bitkiler alabilirler.

Sektördeki hedefleriniz nelerdir?

Sektördeki birinci hedefimiz müşterimizi memnun etmek ve müşteri potansiyelimizi arttırmaktır. Bunun dışında çiçek çeşitlerini arttırmak istiyoruz. Dünya standartlarında bitkiler üretmek istiyoruz.

Bitki çeşitleriniz neler?

Şu anda bitki listemizde yaklaşık 800-900 kalem çeşidimiz var. Bir müşteri geldiği zaman tüm bitkileri alıp gidebileceği bir fidanlık hayal ediyoruz ve hedefimiz de bu. Mutlaka eksikliklerimiz var ama Antalya’dan da fidanlığımızın olmasından kaynaklı bizde olmayan bitkileri oradan da temin edebiliyoruz. Palmiyeler, zeytinler doğal yapısına uygun mernislerimiz var. Yine sarmaşıklarımız var.

Talya Fidancılık olarak Ödemiş ekonomisine ve istihdamına katkınız nedir?

Her şeyin kayıt dışı olduğu bir sektördeyiz. Biz hiçbir şekilde kayıtsız personel çalıştırmayız. Şu an bünyemizde 13 kişi istihdam ediliyor. Bunun dışında dönemsel işçilerimiz de oluyor. İstihdama katkımızı bu şekilde sunuyoruz.

Peki, Ödemiş’te yapılan fuar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok gerekli ve çok önemli buluyoruz. Fuarın her yönüyle katkısı var. Ödemiş sadece bitkileri ile değil yemek çeşitleriyle de meşhur bir yer olmasından fuarın gastronomiye de katkısı var. Fuar buradaki bütün ticaretin hareketlenmesine neden oluyor.

Sektörle ilgili ilerleyen yıllardaki öngörünüz nedir?

İlerleyen dönemlerde sektörümüz bir hayli değerlenecek ve alıcı da kurumsal bir firmadan bitki almak isteyecek. Sadece üreticinin eğitim kalitesi yetmiyor, alıcının da eğitim kalitesinin artması gerekiyor. Biz Talya Fidancılık olarak en iyi fidanlarımızı müşterilerimize sunuyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz