Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar
”

NİTELENDİRMEKTEN VE AYRIMLAŞTIRMAKTAN UZAK DURMALIYIZ

Kargaşa ve karmaşa sayesinde bulanıklaşan zihinler ve vicdanlar yüzünden yüzyıllardır süregelen tartışmalar ne yazık ki çözüme kavuşamamaktadır.

09 Mart 2018 Cuma, 18:50

Diyorum ki; ister zengin ister fakir olsun, ister ırk, din, dili, cinsiyeti farklı olsun, insanları birbiri içinde ayrımlaştırmaktan, nitelendirerek farklar oluşturmaktan uzak durmalıyız. Zaten kendi haline bırakıldığında herkesin kendi doğal eşitsizliklerinin varlığından haberdarız. Bunu daha da derinleştirmeye, daha da belirginleştirmeye ne gerek vardır.

Bugün dünyadaki pek çok sorunun merkezinde, nitelendirme ve ayrımlaştırmanın sebeplerinde ne yazık ki yönetim sistemlerinin tuhaf yaklaşımları sorumludur. Bu anlayışların insanların taraf haline dönüşmesine neden olduğunu, kimi zaman tartışmaların büyüdüğünü görmek önemli bir tespittir. Kargaşa ve karmaşa sayesinde bulanıklaşan zihinler ve vicdanlar yüzünden yüzyıllardır süregelen tartışmalar ne yazık ki çözüme kavuşamamaktadır.

Tek bir çaremiz vardır. O daha felsefi bilimlerin bilgi ışığı ile birleşerek, akıl ve vicdani yaklaşımı önemseyen, etik ve ahlaki değerlerle bütünleşen yaşam tarzımıza geri dönmek. Yeniden keşfetmek değil, yeniden böylesine geri dönmekten bahsediyorum.

Herkesin kendi fikrine, akıl ve mantık işleyişine saygı duymakla beraber, daha doğrusunu ve daha anlamlısını anlatandan uzak durmak taraflı olmayı ve ön yargılı bakış açısı içinde bulunmayı sağlamaktadır. Artık doğruları dinleme ve bunları söyleyenleri takip etme, onlarla tartışmak değil birlikte olmak zamanıdır. Düne kadar aynı yanlışı tekrarlayan insanlık tarihi acı tecrübeleri bunun yüzünden sıklıkla yaşamaya devam etmiştir.

Konfüçyüs, Lao-Tze, Sokrates, Platon, Aristoteles, İbn-i Rüşd, Farabi, ibn-i Sina, Tevhidî, Locke, Rousseau, Kant gibi isimlerin benimsenmelerine rağmen insanlık tarihinin yanlışlara doğru yönelmeye devam ettiğini görmek tesadüfi değildir.

Nitelendirirken, ayrımlaştırırken ne büyük bir fenalık içinde olunduğundan haberdar mıyız? Bir arada ve dünya kardeşi olarak yaşamanın önündeki engel ne yazık ki yine insanın kendisidir.

Sorun belli ise çözüm de bellidir. Çarenin etik ve ahlak ilke sisteminde olduğunu sizlerle bir kez daha paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Daha güzel günlere doğru gidilmesinin sancılarının bir süre sonra aşılacağına olan inancımız asla sona ermemelidir.

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay ÜSTÜN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz