15 Haziran 2018 Cuma, 00:34
Özlem Abut
Özlem Abut oabut@haberhurriyeti.com Tüm Yazılar

Nice Güzel Bayramlara

Hayat yavanlaştı mı ne? Maddi değerler manevi değerlerin önüne geçeli garibanlaştık farkına varmadan. Egzoz dumanlı caddeleri, trafiği, kalabalığı, yüksek suç oranları, adaletsiz gelir dağılımı ve nice sorunlarıyla amansız birer canavara dönüşen büyük şehirler “ham” yaptı bizi. Böyle giderse insan olduğumuzu da yakında unutur gideriz…

Metroda, metrobüste, otobüs ya da dolmuşta birbiriyle göz göze gelmekten kaçınan insanların, dev bloklarda yaşayan ama yan dairede oturanı tanımayan komşuların, uzak mesafeler dolayısıyla akrabaları ile giderek yabancılaşanların aslında şikâyeti hep aynı; yalnızlık! Hasta olsanız, dara düşseniz kapınızı çalacak bir Allah’ın kulu yok! Bayram tatilleri ise yoğun tempodan kaçmak için fırsat olarak görülüyor artık. Eskiden evlatlarının gelerek ellerini öpmelerini bekleyen büyükler, kullanmayı dahi tam olarak beceremedikleri akıllı telefonlarına düşen bol emojili, soğuk mesajlarla yetinmek zorundalar. Postacılarınsa hiç kabahati yok, ne yapsınlar? Bayram kartlarını bıraktıkları posta kutularını faturalarla doldurmak onların seçimi değil ki!  En yakın dostumuzun akıllı telefon, çalınacak en ala kapının banka şubesi olduğunu düşünecek olursak bu gidişata şaşmamak gerek. Acı ama gerçek!

Neyse ki kasabalarımızda, köylerimizde hala o eski bayramların lezzetini bulmak mümkün. Ayvalık’tayım… Konu, komşu günlerdir karşılamaya hazırlandığımız şeker bayramının telaşına düşmüş vaziyette. Evlerde yoğun temizlik yapılırken bir yandan da ikramlıklar hazırlanıyor. Yeni giysileri hazırlanan minikler el öpüp mendil, harçlık ve şeker alacakları bayramı iple çekiyorlar. Anlayacağınız “özel” günlerin ayak seslerini biz Ege’de günlerdir işitiyoruz. Burada büyük şehirlerdeki şaşaa yok ama hayatın kalitesi şahikasında. İnanın bana, böylesine tılsımlı bir ortamda insani değerlerin varlığını iliklerinize kadar hissediyor ve içinizi kanırtan o yalnızlıktan sıyrılıyorsunuz.

Hırs, ihtiras, iktidar, servet uğruna tükettiklerimize değer mi düşünmek lazım. Mutluluk, size sıcak gülümsemesiyle “Günaydın!” diyen komşunuzun sesinde gizli aslında… Hınca hınç dolup taşan beş yıldızlı otellerdeki açık büfenin kuyruğunda heba edeceğimiz zamanı sevdiklerimizle geçirsek kazancımız daha büyük olacaktır diye düşünüyorum.

Tatile çıkmak her zaman mümkün ama sevdiklerimiz fani… Minikler eteklerimizde, büyüklerimiz başımızda nice güzel bayramlarımız olsun…

www.haberhurriyeti.com / Özlem Abut Otluoğlu

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz