Son Dakika
17 Kasım 2019 Pazar
”

Nedir bu Çeşme’nin çilesi?

Ne yapılmak istenildiği anlaşılır gibi değil.

24 Şubat 2018 Cumartesi, 19:07

Çeşme doğal yapısını negatif etkileyecek bir proje bitmeden, bir başkası başlıyor.
Hangi birini sayalım ki? Eski Çeşme yolunun bölünmüş duble yol ihalesi, Germiyan asfalt fabrikası, neredeyse Çeşme Kalesi içine dikilmiş rüzgar enerji tribünleri, Ovacık Jeotermal projesi tartışmaları sürerken, şimdi birde Alaçatı Kalker Ocakları rehabilitasyon ÇED başvurusu ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü Alaçatı sörf merkezinin hemen karşısında olan mermer, doğal taş, mıcır ve kalker ocağı, alan büyütmek ve rehabilitasyon izni için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Firmanın ÇED izin başvurusu 22 Şubat 2018 tarihinde ilana çıktı.

İşin garip tarafı ise, bu maden ocağı 20 Nisan 2018’de ihaleye çıkacak olan Göl Ovası mevkiindeki Enternasyonal Çeşme Havaalanı’nın yapılacağı bölgeye sadece 2 km uzaklıkta olması. Dünya ve Türkiye Sivil Havacılık yönetmeliği havaalanlarının yakınlarında maden ocağı olmasını engelliyor.

Çeşme de ne yapılmak istenildiği anlaşılır gibi değil. Bir taraftan Başbakan Binali Yıldırım ve birçok Çeşmeli tarafından desteklenen bir proje olan Çeşme Havaalanı yapılacak, diğer taraftan havaalanının hemen yanındaki maden ocaklarının genişlemesine izin verilecek.

Devletin işlerine akıl sır ermiyor diyelim…

Dr. Ahmet Güler
TAVAK Bilimsel Araştırmalar Vakfı
23.02.2018, ÇEŞME

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz