Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

MÜZİK FABRİKASI KURDU BM YARDIMA KOŞTU!

“Müzik ile Ses Ver” projesi Birleşmiş Milletler ‘in 4.cü Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi olan “Nitelikli Eğitim” hedefine hizmet ediyor.

11 Eylül 2018 Salı, 12:08

Piyanist Açelya ÜLGENAY GÖNEN tarafından yürütülen “Müzik ile Ses Ver” projesi, 2014 yılından bu yana müzik eğitiminde fırsat eşitliği sağlamak için, imkânı olmayan okullara müzik enstrümanı gönderiyor. Öğretmenlerin okul müdüründen aldıkları dilekçeler ile başvurabildikleri bu projede, gönderilen müzik enstrümanları Milli Eğitim Bakanlığı müzik dersi öğretim programı göz önüne alınarak hazırlanıyor.

Proje başlangıcından bugüne 5 yıl içinde 82 okulun sesi olan proje, 2016 yılında JCI – Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından “ICSR- Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yarışması’nda eğitim alanında “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü”nün sahibi oldu.

Gönen, 25 Eylül 2015 tarihinde Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde Birleşmiş Milletler ’in üye ülkeleri, 2030 yılına kadar yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek ve iklim değişikliğinin üstesinden gelmek için 17 adet Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi belirledi.  “Müzik ile Ses Ver” projesi Birleşmiş Milletler ‘in 4.cü Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi olan “Nitelikli Eğitim” hedefine hizmet ediyor.

Açelya Ülgenay Ülgen, sosyal sorumluluk edindiği proje ile ilgili yolculuklarını şöyle dile getirdi;

”Nitelikli Eğitim hedeflerine yönelik yaptığımız projede, enstrüman sponsorumuz; müzik enstrümanları sektöründe Türkiye’nin ilklerinden 58 yıllık bir geçmişe sahip CANGÖZ MÜZİK firması oldu.

Okullara gönderdiğimiz enstrümanları hiçbir karamacı gütmeden veren ve bütün gönderimleri ücretsiz üstlenen Cangöz Müzik firması, projemizden yararlanan öğrencilerimize de enstrüman alımlarında ciddi oranda indirim yapmışlardır.

2017 yılında ilk yardım konserimizi 15 Ocak’ta garajistanbul’un mekan sponsorluğunda gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin büyük bir heyecan ile verdikleri konser ile 12 okulun sesi olduk! Ayrıca daha çok kişiye ulaşmamız için Biletix konser biletlerimizi ücretsiz satarak bize destek sağladı. Garajistanbul halen projemizin mekân sponsorudur.

Başarılı geçen konserimizden sonra MadyoReklam, tüm grafik tasarım, sosyal medya yönetimi, web ve web teknolojileri hizmetlerimiz konusunda gönüllü destek sağlayarak ailemize katıldı.

Projemize destek verenler arasına TRT Radyo’da katıldı ve Müzik ile Ses Ver projemiz ile 14 Ocak Cumartesi Saat: 15.00 da TRT Kent Radyosu ”İstanbul’da Bir Nefes” programı konuğu olduk. Bizi programına davet edip destekleyen Sayın Zeynep BAYRAKTUTAN sayesinde birçok okula ulaşma imkânı bulduk.

VirginRadio / Geveze Show’da aynı şekilde projemize yer vererek sesimizi milyonlara ulaştırmamızda bize yardımcı oldular.

15 Nisan 2017’de ikincisi gerçekleşen yardım konserimiz için İstanbul’un saygın gayrimenkul uzmanlarından biri olan Çiğdem Gönen Kın’ın önderlik ettiği Remax Asist sponsorlarımız arasına katıldı. Kendisi Recaizade Ekrem Paşa Yalısı’nı “Müzik İle Ses Ver” projesinin yardım konseri için açtırdı.

2018 yılında 10 yıllık bir geçmişe sahip olan Ege Conta firması sponsorlarımız arasına katıldı. Firma sahibi Özer EGELİ sosyal sorumluluk projemize bağış yaparak 20 okulumuzun sesi oldu.

Ve uğraşlarımız sonucu beklenen güzel haber geldi.

Projemize Milli Eğitim Bakanlığı onay verdi ve Başakşehir bölgesi proje bölgesi seçilerek daha verimli ve hedefe yönelik çalışmalar yapmak için çalışmalarımız başladı. Proje kapsamında ilk olarak iki okulumuz seçildi.

Okul ziyaretlerimizde bizi yalnız bırakmayan Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan YILMAZ ve Başakşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sn.HalilEKMEKÇİ’ye, sponsorumuz Ege CONTA ailesi adına bize sonsuz destek olan Özer EGELİ’ye ve en önemlisi çocuklarımız için canla başla çalışan okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.”

Birlikte büyüyoruz! 

Açelya ÜLGENAY GÖNEN, Müzist Kültür Sanat ve Eğitim Derneği adı altında yürütülen sosyal sorumluluk projesine ek olarak, öğretmenleri desteklemek ve öğrencileri için daha verimli olabilmelerini sağlamak için “Müzik Öğretmenleri Eğitimi” düzenlemeyi de hedefliyor. Türkiye’nin dört bir yanından 400 öğretmene ücretsiz eğitim vermeyi hedefleyen bu proje ile öğretmenler kendilerini geliştirmek için ücret ödeyerek sahip olacakları eğitimleri ücretsiz alabilecek ve sertifika sahibi olabilecekler.

Konaklamalı organizasyonun olası tarihleri 17 – 18Kasım ya da 15 – 16Aralık. Katılımcı öğretmenler sadece ulaşım ve özel harcamaları kendilerine ait olacak. Konaklama dernek tarafından karşılanacak. Gönen, ”10 senedir eğitime ve eğitmenlere verdiğimiz desteği 10.yılımızda bu güzel proje ile taçlandırmak istiyoruz” dedi.

AÇELYA ÜLGENAY GÖNEN KİMDİR?

Piyanist, Besteci 

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı “Piyano” ve “Kompozisyon ve Orkestra Şefliği” bölümlerinden birincilikle mezun oldu. Piyano bölümünde Nuran Taşpınar’la piyano, İlyaSirotin ile yaylı enstrümanlar, VagıfSüleymanov ile üflemeli enstrümanlar için oda müziği çalıştı. Kompozisyon bölümünde Ertuğ Korkmaz’la kompozisyon, armoni; Prof. İlhan Baran ve Ertuğrul Oğuz Fırat’la çağdaş müzik; Muammer Sun ile orkestrasyon çalışmaları yaptı.Ayrıca eğitim hayatı boyunca katıldığı workshoplarda Alain DEFAULE, Christina ORTIS, Fazıl SAY, Özgür AYDIN’la piyano, Prof. Reinhald FEBEL ile besteleme teknikleri ve çağdaş müzik üzerine çalışmalar yaptı. 2007 – 2009 yılları arasında Hamburg – Yamaha Music Academy’de 4-7 yaş arası çocuklar için geliştirilen ve içerisinde çocukların müziği algılama, uygulama ve öğrenme tekniklerinin olduğu eğitim programını bitirerek JMC – Junior Music Course öğretmenlik diploması aldı. 2010 – 2012 yılları arasında Münih Konservatuarı’nda (HochschulefürMusikund Theater München) Prof. Bianca Bodalia’nın piyano ustalık sınıfına kabul edildi. Eğitim aldığı iki yıl boyunca Almanya başta olmak üzere birçok yerde resitaller verdi. 2014 yılında Arel Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisansı’na kabul edildi. Burada “Çocuk Psikolojisi” alanında çalışmalar yapmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda “Müzik Terapi” alanı ile ilgilenmekte ve bu alandaki seminerlere katılarak öğrenimine devam etmektedir.

2005’den bu yana, aralarında Toçev, Uno, ScotchBrite gibi birçok firmanın çocukları bilinçlendirmek için yaptığı 20’ye yakın tiyatro müziği besteledi. “Bay Majör ile Klasik Müzik Masalları” adlı, ünlü bestecilerden oluşan kitap serisinde, Bach (Şatod Üç Saat), Vivaldi (Çobanın Mevsim Yolculuğu), Beethoven (Duygu Makinesi) adlı CD’li kitap serisinin müziklerini yaptı. Vivaldi, Bach, Beethoven’ın eserlerini çaldı ve tüm parçaların düzenlemelerini yaptı. Doğan Egmond Yayınları’ndan çıkan kitap en yaratıcı kitap ödülünü aldı ve Türkiye’de en çok satılan çocuk kitapları oldu.  2006 yılında Ressam Nedret YAŞAR’ın her bir resmi için, renklerin armonisini kullanarak bestelediği parçalardan “Notalarımda Hayat Bulan Tablolar” adı altında bir CD çıkardı. Yamaha eğitim kitaplarının Türkçe’ye çevirisini ve uyarlamasını yaptı.

2015 yılında, 28 ülkede, 5.000 şubesi ve 200.000’i aşkın üyesiyle genç liderlerin bir arada bulunduğu küresel bir platform olan JCI (JuniorChamber International) Culture üyesi olmuş, 2016 yılında Kültür ve Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcısı, 2017 yılında Sosyal Sorumluluktan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2016 ve 2017 yılında İtalya – Milano’da düzenlenen “The International PianoLoversOver 40” yarışmasında jüri üyeliği yapmış, 2018 yılında da jüri üyeliğinin yansıra eğitim alanında “Milano Music Masterschool” ile, konser organizasyonları için Milano Belediyesi’nin desteklediği kültür derneği “IlClavicembalo Verde” ile anlaşma imzaladı.

2018 yılı içerisinde Öğr.Gör. Alper YAHYAGİL, Menajer Eda ŞENYURT ve Zeynep GÖKTÜRK GÜREL ile birlikte “İçimizdeki çocuklar kendi çocuklarımız ile arkadaş mı?” isimli seminerler dizisi verecek.

Açelya ÜLGENAY GÖNEN çalışmalarına Müzist Kültür Sanat ve Eğitim Derneği’nde devam etmekte.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri