Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Munzur’u kurtarma operasyonu

27 Ağustos 2013 Salı, 14:59

Tunceli Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve 6 milyon 277 bin 500 lirası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından hibe olarak karşılanan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi törenle hizmete girdi.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Yaklaşık 5 yıl önce planlanan ve 2010 yılında Atatürk Mahallesi’nde yapımı başlatılan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımı tamamlandıktan sonra, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, Tunceli Vali Yardımcısı Kenan Eskin, BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin ve çok sayıda vatandaşın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Tunceli Belediyesi çocuk korosu Kürtçe türkülerden oluşan bir konser verdi. Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, 6 milyon 277 bin 500 lirası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından hibe olarak verilen tesisin açılış konuşmasını yaparken, belediyeyi devraldıkları 2004 yılından bu güne yaptıkları hizmetleri sıraladıktan sonra, çevre ve ekoloji alışmalarını çok önemsediklerini belirterek, “18 bin ağaç dikerek bakımını sürdürürken, başta Gola Çetu ve Seyit Rıza Parkı gibi anlamlı mekanları kentimize kazandırırken, toplamda 17 parkı halkımızın hizmetine sunduk” dedi.

HALKIN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ MUNZUR’UN KİRLİLİĞİ

Göreve geldiklerinde halkın da birinci önceliğinin barajlar ve Munzur’un kirliliği olduğunu, buna çözüm amacıyla 2008’de bir proje başlattıklarını kaydeden Şahin, 2009’da bu proje yeniden revize edilerek, 2010 yılında inşaat çalışmalarına başladıklarını ifade etti. İki yıl içerisinde yüklenici firma tarafından inşaatın bitirilerek belediyeye devri planlanıp çalışmalara başlandığını dile getiren Şahin, “22 dönüm arazi üzerine kurulan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma tesisi ile birlikte 21 kilometre kanalizasyon hattı, 5 bin metrelik yağmur suyu şebeke hattı, 5 bin 100 metre terfi hattı yaptık. Üç büyük projeyi burada birlikte yürüttük. 16 milyon yaklaşık maliyetli olarak hesaplanan ve toplam 12 milyon 555 bin liraya mal olurken 6 milyon 277 bin 500 lirasını İller Bankası’ndan kredi olarak aldık. 6 milyon 277 bin 500 lirası Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül tarafından hibe olarak verildi. Biz bu projedeki katkılarından dolayı Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e halkımız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri