Son Dakika
19 Temmuz 2019 Cuma

Moroğlu’ndan işitme engelliler okulu sorusu

İzmir’de işitme ve konuşma engelli bir öğrencinin “kaynaştırma öğrencisi” olarak engeli olmayan öğrencilerle aynı okula gönderilmek istenmesi, TBMM gündemine taşındı.

19 Eylül 2014 Cuma, 11:19

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, İzmir’de işitme ve konuşma engelli bir öğrencinin “kaynaştırma öğrencisi” olarak engeli olmayan öğrencilerle aynı okula gönderilmek istendiği iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Moroğlu, “Kaynaştırma öğrencisi hangi kriterler gözetilerek, nasıl tespit edilmektedir?” diye sordu.

www.haberhurriyeti.com / SİYASET
İzmir’de işitme ve konuşma engelli bir öğrencinin “kaynaştırma öğrencisi” olarak engeli olmayan öğrencilerle aynı okula gönderilmek istenmesi, TBMM gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, İzmir genelinde okuyan kaç engelli çocuğun bulunduğunun açıklanmasını isteyerek, “Kaynaştırma öğrencisi hangi kriterler gözetilerek, nasıl tespit edilmektedir?” dedi.
Moroğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, İzmir’de işitme ve konuşma engeli olan bir öğrencinin kaynaştırma öğrencisi olarak engeli olmayan öğrencilerin devam ettiği liseye gönderilmek istendiğini anımsattı. Öğrencinin babasının itirazı üzerine İzmir’de bu tür engeli olan öğrencilerin okuyabileceği lise düzeyinde bir eğitim kurumunun bulunmadığının ortaya çıktığını kaydeden Moroğlu, “Basında İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkisinin ise lise eğitiminin zorunlu hale gelmesi ile bu tür sorunların yaşanmaya başlandığını, yeni bir okul açma fikrini bakanlığınıza iletileceği ifade ettiği belirtilmektedir” dedi.

HANGİ KRİTERLE BELİRLENİYOR?

İzmir genelinde ilköğretim ve orta öğretimde okuyan kaç engelli çocuk bulunduğunu soran Moroğlu, ‘kaynaştırma öğrencisi’nin hangi kriterler gözetilerek, nasıl tespit edildiğinin açıklanmasını istedi. Bu konuda karar veren kurum ya da kurumların nereler olduğunu soran Moroğlu, “İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bakanlığınıza yeni bir okul açılması talebi ile başvuruda bulunulmuş mudur?” dedi. Moroğlu, önergesinde şu soruları yöneltti:
“-İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bakanlığınıza yeni bir okul açılması talebi ile başvuruda bulunulmuş mudur?
-Türkiye genelinde işitme ve konuşma engelli öğrencilerimizin eğitim öğrenim görebileceği lise düzeyinde eğitim kurumu hangi illerde bulunmaktadır?
Bu özellikleri taşıyan İzmir’e en yakın eğitim kurumu kaç km uzaklıktadır?
-Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen, İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ilgili olarak, dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından “Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunla eğitim sisteminde başlayan yeni dönemin iki temel amacından biri toplumun ortalama eğitim süresini yükseltmek diğeri ise eğitim sisteminin bireylerin ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerinin gerektirdiği yönlendirmeyi mümkün kılacak şeklide düzenlenmesidir.” şeklinde bir açıklama yapmıştır. Bu ifadeler doğrultusunda;
-Yapılan açıklamadaki hedefe ulaşılmış ya da yaklaşılmış ise İzmir’de yaşanan mağduriyetin sorumlusu kimdir?
-Açıklamada yer alan “……bireylerin ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerinin gerektirdiği yönlendirme” ifadeleri doğrultusunda 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı başında yaşanan yerleştirme kaosunun sorumlusu kimdir?”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz