Son Dakika
21 Ağustos 2019 Çarşamba
”

Minderini al, gökyüzünü incelemeye gel

09 Ağustos 2019 Cuma, 15:35

Bornova Belediyesi’nce düzenlenen ‘Yaz Bilim Sohbetleri ve Teleskoplarla Gökyüzü Gözlemi” etkinliği başladı. “Minderini al gel!” sloganıyla gerçekleşen etkinlik 4 hafta boyunca her Perşembe akşamı Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nında bulunan buz pisti önünde gerçekleşecek.

Bornova Belediyesi Dost Bilim Evi, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nce düzenlenen “Yaz Bilim Sohbetleri ve Teleskoplarla Gökyüzü Gözlemi” etkinliği başladı. “Minderini al gel!” sloganıyla hazırlanan ve 4 hafta boyunca her Perşembe gecesi gerçekleşecek etkinlik ilk günden yoğun ilgi gördü.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda gerçekleşen etkinliğe katılan Bornovalılar, teleskoplarla yıldız ve gezegen gözlemleri yaparken, bilim sohbetlerine katıldı. Saat 21.00’de başlayan gecede LED ekrandan sunumlar yapıldı. İlk gün ‘Yıldızların Evrimi ve Karadelikler’ başlıklı seminerin konuğu Astronom Dr. Tuncay Doğan oldu. İkinci seminer ise Palaentolog Aytekin Tan tarafından ‘Anadolu’nun Milyon Yıllık Geçmişi’başlığı oldu. Ücretsiz olarak herkese açık yapılan gözlemlere katılanlar minderlerinin üzerinde oturarak seminerleri dinledi.

Gelecek Etkinliklerin Programları

22 Ağustos 2019 Perşembe

21:00 Teleskoplarla gökyüzü gözlemi

22:00 Seminer: Sıradışı Canlılar, Sıra Dışı Ortamlar – Biyolog Dr. Tülin Çetin

22:30 Teleskoplarla gökyüzü ve ay tutulması gözlemi

24:00 Kapanış

29 Ağustos 2019 Perşembe

21:00 Teleskoplarla gökyüzü gözlemi

22:00 Seminer: Suyumuzun Geleceği – Kimyager Dr. İpek Ürkmez, Fizikçi Dr. Mehmet Özdoğan

22:30 Teleskoplarla gökyüzü gözlemi

24:00 Kapanış

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz