Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

Mimarlar Odası’ndan ‘Yeşil Talana Hayır’

Seferihisar-Urla Bölgesinde yaklaşık 565 hektarlık alanı kapsayan nazım imar planı değişikliği yargıdan döndü.

26 Mart 2019 Salı, 11:31

Seferihisar-Urla Bölgesinde yaklaşık 565 hektarlık alanı kapsayan nazım imar planı değişikliği yargıdan döndü. Mimarlar Odası Başkanı H. İbrahim Alpaslan geniş tarım arazilerinin imara açılmak istendiği uyarısında bulunarak İzmirliler’in  mücadelelerine destek vermesini istedi.

TMMOB Mimarlar Odası’nın,  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’in Urla ilçesi Bademler Mahallesini de kapsayan alanda yaptığı nazım imar planı değişikliğine yönelik açtığı davada yargı, planın iptaline kararı verdi.  Dava dilekçesinde, İzmir-Seferihisar Karayolu boyunca Çamlı-Bademler arası yaklaşık 565 hektarlık planlama alanında mevzuatla getirilen arazi kullanım standartlarının  nasıl yapıldığı,  seçilen yerlerin nasıl oluşturulduğu konusunda herhangi bir bilgiye rastlanmadığı, planlamanın temel ilkelerinden birinin kamu  yararının korunması, kişiler arasında ayrımcılık yaratacak uygulamaların önüne geçilmesi olduğu belirtilerek ve diğer gerekçeler öne sürülerek planlamanın iptali istendi.

Rant Çevrelerinin Baskısı Arttı

Söz konusu alanda İzmir Ticaret Odası Eski Başkanı Ekrem Demirtaş’ın İTOKENT2,  Oyak İnşaat’ın 1000 konutluk projesi gibi bölgeyi konut yapılaşmasına açacak projelerin yer aldığı söylenirken,  Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı H. İbrahim Alpaslan, son yıllarda rant çevrelerinin baskısıyla tarım, orman  alanları ve  kamusal alanların konut alanına çevrilme baskısının arttığına dikkat çekti.  Alpaslan, yerel yönetimler ile  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın  imar planlarında  bütünsel ya da parçacı değişiklikleri sıklaştırdıklarını söyledi.  H. İbrahim  Alpaslan,  İzmir’de bu değişimlere karşı mücadelenin yalnızca oda ve sivil toplum örgütlerinin mücadelesine bırakılmaması gerektiğini belirterek  yeşili, doğayı seven ve bu kentin geleceğinde kendini paydaş olarak görenleri, süreci dikkatle takip etmeye çağırdı.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri