”

Mezar tahribi provokasyon

26 Eylül 2013 Perşembe, 07:14

İzmir’de Alevi mezarlarının tahrip edilmesi kınandı. Sivas Dernekleri Federasyonu Başkanı Kemal Güneyli, olayın provokasyon olduğunu belirtti. Polisle birlikte bir toplantı yapan Federasyon yetkilileri, “Bu olaylar bizi daha da kenetlendirir. Polis de provakatörleri bulmak için çalışıyor” dedi.

www.haberhurriyeti.com / gündem / HABERİN AYRINTILARI ŞÖYLE:

İZMİR’in Bornova ilçesinde, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin, alevi kökenlilere ait mezarlara zarar vermesinin ardından, Sivas Dernekleri Federasyonu yöneticileri ile polis yetkilileri toplantı yaptı. Federasyon Başkanı Kemal Güneyli, olayın provokasyon amacı taşıdığını, ancak bunların halkı daha da kenetlediğini dile getirdi.

Bornova ilçesi Naldöken mahallesindeki mezarlıkta yaklaşık bir ay önce görevlisi bulunmayan nöbetçi kulübesi kundaklandı, ardından da geçen cumartesi Alevi kökenli kişilerin bulunduğu mezarlıklara zarar verdi, taşlarını kırdı. Ziyaret için gittikleri mezarlıkta saldırıyı fark eden vatandaşların ihbarıyla polis ekipleri çalışma başlattı. Polisin saldırganları yakalamak için soruşturmasının devam ettiği bildirildi.

AÇIKLAMA SONRASI TOPLANTI

Özellikle saldırı için, Alevi olmalarının yanı sıra Sivaslı kişilerin seçildiğinin de saptanmasıyla Sivas Dernekleri Federasyonu üyeleri basın açıklaması yaptı. Federasyon Başkanı Kemal Güneyli, “Olayın provokasyon amacı taşıdığına inanıyorum. Çünkü hem alevi hem de Sivaslıların mezarları saldırıya uğramış. Biz faillerin bir an önce bulunacağına inanıyoruz. Bu saldırılar, amacına ulaşamaz, yeni tartışmalar yaratmaz. Bizleri barış ortamı için kenetlendirir” dedi. Açıklamanın ardından, federasyon yöneticileri ile polis yetkilileri de toplantı yaptı. Polis yetkilileri, saldırganların yakalanması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü, önemli gelişmeler kaydettiklerini söyledi. Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz