Son Dakika
20 Kasım 2019 Çarşamba
”

Melis’in umudu ilik bankasında

13 Ekim 2013 Pazar, 14:35
Melis’in umudu ilik bankasında

İzmir’de, lösemiden kurtulduğu belirtilirken hastalığı yeniden nükseden, uzun aramalar sonrası uygun kemik iliği Almanya’da bulunan ancak, ileri tetkiklerde vericinin liste dışı kalmasıyla hüzne boğulan minik Melis Akbaş için umutlar, Dünya Kemik İliği Bankası’na kaldı. Aile, oradan gelecek müjdeli haberi beklerken, sosyal medyanın ayağa kalktığı Melis için Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da devreye girip danışmanlarını görevlendirdi.

www.haberhurriyeti.com / YAŞAM
Aslen Ordulu olan Sevil ile Bahadır Akbaş çiftinin biricik kızları, 7 yaşındaki Melis Akbaş’a, 4.5 yaşındayken lösemi teşhisi konuldu. 2.5 yıl süren tedavi sona erdikten 20 gün sonra, Akbaş’ın tekrar kansere yakalandığı saptandı. İzmir’deki Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde tedaviye alınan ve enfeksiyon riski bulunan minik Melis’e, bir an önce uygun kemik iliğinin nakledilmesi gerektiği belirlendi. Kızının hastalığı nedeniyle görev yerini bile Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Ege Üniversitesi Hastanresi’ne aldıran baba Bahadır Akbaş, uygun kemik iliğini bulmak için seferber oldu. Baba Akbaş ile ailesinin çırpınışları sürerken, küçük kızın dramını duyan çok sayıda kişi de, sosyal paylaşım siteleri aracığılıyla “Minik Melis İlik Arıyor” hashtag’i ile duyurular yaptı. Zamanla yarış elele sürerken, müjdeli haber Almanya’dan geldi ve uygun ilik bulundu. Ancak, yüreklere su serpen bu haber, vericinin ileri tetkiklerde liste dışı kalmasıyla hayaler yıkıldı. Gözler tekrar yaşam mücadelesinde ilk başvurulan yer olan Dünya Kemik İliği Bankası’na yöneldi. Aile buradan gelecek haberi heyecanla beklerken, sosyal medyada şarkıcı Demet Akalın gibi birçok ünlülünün de seferber olduğu Melis için bir destek de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan geldi. Aile ve doktoru telefonla arayan Bakan Müezzinoğlu, danışmanlarını görevlendirip en kısa sürede uygun iliğin bulunması için talimat verdi.

“UMUDUMUZU KORUYORUZ”

Kızının başından bir an olsun ayrılmayan baba Bahadır Akbaş, “Almanya’dan gelen olumsuz haber bizi biraz yıktı. Umudumuz, hem Dünya Kemik İliği Bankası’nda hem de seferber olan duyarlı insanlarda. Melis’in durumu şu an iyi. İki haftalık bir süremiz var. Melis için toplumun her kesiminde sarfedilen çabalar inşallah yerini bulacak ve kızım sağlığına kavuşacak, o mutlu günlerine geri dönecek” diye konuştu. – Turaç TOP/İZMİR, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz