Son Dakika
15 Ekim 2018 Pazartesi

MEKTUP

Güncelleştirmede dedemin dişleri kayboldu… Gören var mı?

06 Ağustos 2018 Pazartesi, 00:52

Saygın Bill Gates;

Bir ricam var: Windows işletim sistemini kullanıyorum. Kullanışlıydı 2018’e kadar. Ne olduysa 2018’de başladı… Güncellediniz yılbaşında. Başladı sapıtmaya artık Windows 10’nunuz… Sapıtıyordu her keresinde biraz daha işletim sistemi… Çözüm? Kurmak mıydı yeniden? 1 Şubat 2018’de tertemiz kurulum. Başladı güncellemeler ertesi gün…1 Mart’a kurulum. Gene güncelleştirmeler… Kısır döngü mü? Kurdum sekizinci kez. Güncelleniyor gene sürekli… Ben mi işletiyorum işletim sistemini, işletim sistemi mi beni işletiyor? Çıkamadım işin içinden.

Bilgisayarcı değilim. Anlamam teknik dilinden. Örnekleyeyim algıladığım gibi…Sözgelimi Bill Gates’ten ev kiraladınız. Çok odalı. Eşyalı. Eşyaları Gates’in elemanları düzenlemiş özenle. Değiştiremezsiniz yerlerini. Tanımalısınız kiraladığınız evi değil mi? Sonuçta oturacaksınız evde. Evin girişi… Koridor… Oturma odası… Balkon… Salon… Yatak odası… Bir balkon daha… Mutfak… Mutfakta balkon… Yüklük… Yüklükte balkon… Ev bir numara! Minik saray.

Geldi bir süre sonra kamyonla kendi eşyalarımız. Verdik yerleştirilme planını nakliyecilere. Tam o sıra çıktı ortaya sırtlarında “Windows Güncelleştirme” yazılı elemanlar. Girdiler eve. . Bekleşiyoruz. Ve çıktılar sonunda. Girdi nakliyeciler eve. Çıktılar az sonra yıldırım gibi hızla.

Sorduk: “Ne oldu?”. Anlayamadık bir şey yanıttan: “Verdiğiniz planla ev aynı değil. Yanlış ev.”. Daldık eve ailecek. Doğru demişti nakliyeciler. Bakıştık birbirimize… Neler olmuştu böyle? Güncelleşmişti ama küçülmüştü koskoca salon. İki odadan üçe çıkmıştı. Banyo yatak odasına alınmıştı. Yüklükteydi tuvalet. Yoktu balkonlarla koridor. Bağlıydı birbirine odalar…
Girişten salona, salondan mutfağa, mutfaktan tuvalete, tuvaletten yüklüğe, yüklükten odalara.

Aldık odaların ölçülerini. Yerleştireceğiz kendi ufak tefek eşyalarımızı. Kanaryasını salona koymak istedi eşim. Duyduk mekanik sesi. “Yetkisiz değişiklik. Engellendi.”. Getirdik saksıyı. Koyamadık salona. Duyuldu o mekanik ses gene: “Yetkisiz değişiklik. Engellendi.”.

Olmuştu saat yirmi konuşurken ne yapacağız diye… Çaldı zili kapının. Gelmişti pizzalarla ayran. Geçtik mutfağa. Oturduk masaya. O mekanik ses: “Yetkisiz değişiklik. Engellendi.”  Gittik yedik arabada. Gireceğiz eve. Çevirdik anahtarı. Ses: “Yetkisiz değişiklik. Engellendi.”.
Giremiyoruz eve. Açıldı onuncu denemeden sonra. Belki de o nedenle Windows 10 denildi…

Oldu gece yarısı. Yattık yataklara. Kapatacağız ışıkları. Bitti o an “Windows Güncelleştirme” elemanları. Büründü ev toz dumana. Dağıldı duman. Gitmişlerdi. Gitmişleri ama buldum kendimi mutfak masasında. Seslendim eşime: “Nerdesin?” “Duştayım. Kim koydu beni buraya?” Çalıyordu kızım sokak kapısının zilini: “Açın kapıyı!”, Yüklükteydi dedem: “Kim kilitledi beni buraya?”. Bağırdı ninem: “Mahzendeyim!”. Eklenmişti mahzen. Plaj giysisiyleydi kızım. Şemsiyeyle geldi eşim. Gelinlikleydi ninem. Dedem eskimo. Ben incir yapraklı Adem.

Uyuduk, uyandık. Doğru kahvaltıya. Geldi “Windows Güncelleştirme” elemanları. Büründü ev toz dumana. Dağıldı duman. Gitmişlerdi ama gitmişti kahvaltılar da. Çıktık gittik kafeteryaya.

Döndük eve akşamüstü. Sofradayız ama başlayamadık yemeğe. Bitti birden güncelleştirme elemanları. Hızlıydı bu kez servis. Gittiler hemen. Gittiler ama şaşkındık. Gitmişti bal kabağı çorba. Hepimizde ayrı çorba. Eşimde süzme mercimek; ninemde patlıcan; kızımda tarhana; bende bezelye; dedemde tavuk vardı. Bağırdı dedem: “Tavuk taşağı çorbası sevmem ben!”. Karıştı ninem: “Bunadın mı herif! Tavuğun taşağı mı var ki çorbası olsun! Taşlık o!”. “Her ne boksa! Sevmem tavuk taşlığını!”. “Durun!” dedim; “Değişelim çorbaları.”. Tam değiştirirken geldi “Windows Güncelleştirme” elemanları. Gittiler hızla. Gittiler ama bu kez çorbalar yoktu.

Eşimde pırasa. Kızımda lahana. Ninemde hamburger. Bende kürdan. Ne yiyeceksem artık! Dışarı çıkacaktım. Dedemde az pişmiş biftek. “Ooo… Ooo… Ooo…” diyor, konuşamıyordu… Sordu kızım: “Ne oldu dedecim?”. Gösterdi ağzının içini dedem. Çıkarılmıştı bu son yapılan güncelleştirmede takma dişleri. Aradık her yeri. Yoktu! Yoktu! Yoktu! Üç gündür sadece sıvıyla besliyoruz. Konuşamıyor. Anlaşılmıyor dedikleri. İletişimimiz işaretlerle… Çıkamıyor sokağa artık. Bill Gates sizden ricam şu: “Nereye koyuldu dedemin takma dişleri? Lütfen,”.

www.haberhurriyeti.com / MURAT TEPEBAŞILI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO