Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

MEKTUP…

Aliağa – Şakran T Tipi 3 no’lu Cezaevi’nden “Haber Hürriyeti” gazetesine gönderilen iki adet kitaptan ve onlarla gelen üç adet mektuptan söz edeceğim..

25 Mayıs 2019 Cumartesi, 21:16

Kişi, ‘dışardan’ yansıyanlar kadar, ‘içindeki’ duygu, davranış veya mücadele ettiği konulardan da mesaj alır. İçindekiler, kendiyle barışması gerekenlerdir çoğunlukla…

Bazı insanların kullandığı ifadeler, onların iç dünyasını o kadar net gösterir ki, sanki duygularının röntgenini çekmiş gibi olursunuz. Konuyla ilgili paylaşacağım; ‘Aliağa – Şakran T Tipi 3 no’lu Cezaevi’nden gelen üç adet mektup ve mektuplarla “Haber Hürriyeti” gazetesine gönderilen iki adet kitaptan söz edeceğim. “Kahramanlar kitabı” ve “Halat Gösterisi”… Ve elbette, orada bulunan hepimizi de duygusal yüklü bir eğilim içinde bırakan üç ayrı mektup…

Mektupları ayrı ayrı görüntüleyerek bilgilerinize sunduk. Ancak ‘Aydınlanma Yolunda Sende Bir Mum Yak’ ekolüyle anlatmak istediği düşüncelerini okurken, duygulanmamak olası değildi! Çünkü bir mahkûmun göndermiş olduğu kitaplar ve anlamlarla dolu mektupları, aydınlanma için gerekli okumalar zincirinde, bir ışık olma umuduyla kütüphane açma eğiliminde olan ve bir tür ışık için lamba değil, bir mum yakmak gibi düşünceleri kucaklayan ‘Haber Hürriyeti’ ine ancak yüklenebilirdi.

Bizler, dışarıda çok rahat bir şekilde teknolojinin kısıtlı da olsa olanaklarından yararlanmaktayız. Oysa içeride olan insanlar için salt bir kitap bulmak ve onu okuyabilmek… düşünün ne denli olasıdır!

Sizlere mektupları görsel anlamda sundum. Fakat beni etkileyen tüm mektupların yanı sıra,  üçüncü mektubun son kısımlarından biraz söz etmek istiyorum; (Aynı şekilde aktarıyorum)

“… Kitap okumak ve okumayı teşvik etmek çok değerli. Bununla birlikte yazmayı da önemsemek gerekir. Kitap okunmasını yaygınlaştırmaya dönük yüzlerce çalışma yapılıyor. Fakat yazmayı teşvik eden proje yok gibi. Bu nedenle küçük bir katkı daha sunmak istiyorum. İki kitabın yanında iki tane daha mektup gönderiyorum. Kütüphaneye kitap almaya gelen biri, almak isterse mektubu kendilerine verirsiniz. İsterlerse cevap yazarlar, istemezlerse yazmazlar. Ama en azından hayatlarına sokmuş oluruz. Eğer yararlı olacağını düşünüyorsanız yine yazarım. Bence güzel ve faydalı olur. Okurları yazmaya teşvik etmiş oluruz… Sevgilerimle…”

Mehmet Fatih Kurt (3 Nolu T Tipi Cezaevi-          

Şakran/Aliağa/İzmir)

***

Okumak için kitapları kendisine yoldaş edinmiş bu kardeşime dayanma gücü diliyorum. Bizler, şu an için elimizde olan ve yakalayabildiğimiz maddi, manevi düşüncelerde hep var oluyoruz. Yani demem o ki; yaşantımız gereği ve yaşamsal özgürlüğümüz nedeniyle teknolojinin hemen tüm nimetlerinden yararlanabiliyoruz. Ve bir kitap almak, okumak… Bu düşüncelerle yoğunlaşırken sıkıntılarımızın bizleri adeta afakanlar gibi bastığını da hisseder gibi oluyoruz. Bir kitap içeride olan insan için ne kadar büyük bir nimet. Oysa ne şanslıyız ki, dışarıda binlerce kitaba sahip kitaplıklara, kütüphanelere sahibiz! Okuyabilenler, okumak düsturunda olanlar için ne güzel ve anlamlı bir oluşum ‘Aydınlanma İçin Sende Bir Mum Yak’ projesi… Gelin elbirliğiyle hem bu projeyi hem de varsıllığımızın devamını sağlayacak ‘Haber Hürriyeti’ni ve o düşünce de olan tüm gazeteleri, çalışanlarını, yazanlarını ve buralara ellerinde aydınlanmak için mumlarıyla ışık saçanları kollayalım… Dönüp, o güzel kardeşimizin mektubunu da defalarca okuyalım…

www.haberhurriyeti.com / Mustafa Gökçek

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz